Uprkos naporima vatrogasaca i vojske u Severnoj Makedoniji, požar se širi na planini Serta. Kako prenosi Telma, vatra je u nedelju prešla barikade koje su postavili vatrogasci, pripadnici vojske i policije kako bi sprečili njeno širenje zemljanim putem oko poligona.
Gore šuma i nisko rastinje, a dim se proteže do Štipa i Svetog Nikole. Sve makedonske vazdušne snage se uključuju u gašenje požara, uključujući er-traktore, policijske i vojne helikoptere.
Direktor Centra za upravljanje kriznim situacijama Stojanče Angelov kaže za RSE da je od ukupno 29, ugašeno 15 manjih požara, dok je sedam stavljeno pod kontrolu.
Vatra nadire ka Bregalnici
Četiri velika žarišta su aktivna na planini Serta, što ovaj požar čini najvećim i najtežim od sedam koji besne u zemlji.
Požar koji je izbio iza vojnog strelišta Penuš kod grada Štipa, ogranak velikog požara na Serti, u ponedeljak je krenuo prema reci Bregalnici.
Iz Centra za krizni menadžment ističu da nastoje zaustaviti požar na tampon zoni, koja se proteže oko poligona Krivolak sa strane Štipa.
„Nažalost, upravo na ovom mestu požar je prešao na drugu stranu koja ide ka pravcu reke Bregalnice. Pokušaćemo da ga presečemo na drugom mestu“, rekao je Angelov.
Iz državne kase – plata za šest vatrogasaca u Štipu
Izazov u gašenju požara je utoliko veći zbog nedostatka opreme i novca za normalan rad vatrogasnih jedinica.
Uz ograničenu logistiku i kapacitete kojima raspolaže Teritorijalna vatrogasna jedinica Štip, preduzimaju se akcije na terenu duž linije požara kako bi se umanjile posledice, kaže načelnik opštine Štip Ivan Jordanov, a prenosi RSE.
Situacija u vatrogasnoj službi u Štipu je daleko od idealne, jer je u pitanju dugogodišnji problem.
Razlog za to je, prema rečima Jordanova, nedovoljno novca koji dobijaju iz državne kase u vidu subvencija.
„U Štipu imamo 33 vatrogasca koji su nadležni za teritoriju opština Štip i Karbinci, ali bi subvencije za plate, koje mi kao lokalna samouprava primamo iz centralnog budžeta na osnovu Zakonu o vatrogastvu, trebale da budu za 33 zaposlena. Nažalost, primamo plate samo za šest zaposlenih, a preostalih 27 zaposlenih se finansira iz budžeta opštine Štip, objašnjava Jordanov.
On objašnjava da nedostaju zakonski kriterijumi po kojima se grantovi isplaćuju iz centralne u lokalnu kasu, jer svaka opština dobija različit iznos novca.
Na terenu vozila iz 70-ih godina
Još jedan veliki problem predstavlja što su vatrogasna vozila stara i po nekoliko decenija.
U protekle dvije godine „vozni park“ vatrogasaca u Štipu je obnovljen sa dva nova vozila, jednim za šumske požare i jednim za nepristupačne terene.
Baza podataka Centra za civilne komunikacije od pre pet godina pokazuje da je ova vatrogasna jedinica (2019. godine) posedovala svega sedam vozila, od kojih je najstarije napustilo fabriku 1972. godine, što znači da je ove godine napunilo 52 godine.
U gašenje požara u subotu se uključila i ekipa Javnog preduzeća Nacionalne šume, koja je sa 38 godina starim terenskim vozilom došla iz grada Demir Kapija na planinu Sertu.
Slika starih vatrogasnih vozila kako gaše požar je redovna pojava na tom području.
Šteta od šumskih požara 38 miliona evra
Požari na otvorenom u proteklih pet godina pričinili su štetu veću od 55 miliona evra, pokazuje statistike Centra za upravljanje kriznim situacijama.
Prema podacima Centra, od 2019. godine spaljeno je više od 600.000 kubnih metara kvalitetnog drveta.
Samo u požarima 2022. godine izgorelo je desetine hiljada hektara šume, od čega više od 4.000 hektara samo u Berovu, Pehčevu i Delčevu.
Ukupna materijalna šteta od šumskih požara procjenjuje se na 38 miliona eura.
Ovi požari su ugašeni zahvaljujući pomoći drugih zemalja, između ostalih Austrije, Slovenije, Rumunije, Srbije i Bugarske.