Veštačka inteligencija
Dipsiče, hajde da pričamo o Tjenanmenu
Kineski čet-bot koji koristi veštačku inteligenciju očito je programiran tako da skriva neke informacije koje ne gode Komunističkoj partiji. Pitajte ga, recimo, o masakru na Tjenanmenu
Kalkulacije su jasne – igramo nerešeno sa Engleskom, dobijamo Dansku. Engleska gubi od Danske, a mi pobeđujemo Slovence i završavamo na prvom mestu u grupi. Pitali smo sugrađane kakva su njihova očekivanja od reprezentacije Srbije na Svetskom prvenstvu u fudbalu koje počinje danas, a odgovori su varirali od gore navedenog do „dok se ne smeni Piksi, nema nam prolaska iz grupne faze“.
Evropsko prvenstvo u fudbalu počinje danas, a na njemu će, nakon 24 godine pauze, učestvovati i reprezentacija Srbije. I to prvi put pod sadašnjim imenom, jer je na tadašnjoj kontinentalnoj smotri u Holandiji i Belgiji učestvovala Fudbalska reprezentacija Srbije i Crne Gore.
U međuvremenu se država podelila na dva dela, a jedinstvena fudbalska reprezentacija iznedrila je dve nove. Međutim, ni reprezentacija Srbije, a ni reprezentacija Crne Gore sve do 2024. nisu uspele da se samostalno kvalifikuju za evropski šampionat. Led je probila – ili je, možda, bolji izraz, vrlo polako istopila – Srbija, koja je, nakon gotovo četvrt veka pauze, konačno uspela da se domogne učešća na ovom takmičenju.
I to preko Crne Gore. Odlučujuću pobedu u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo u Nemačkoj „orlovi“ su ostvarili protiv „sokolova“, jer se upravo između ove dve ekipe vodila bitka za drugo mesto u grupi, dok se na vrhu tabele komotno ugnezdila Mađarska, a na dnu ostala Bugarska.
Međutim, iako su na priliku da nastupe na velikoj evropskoj sceni fudbaleri Srbije čekali toliko dugo, u vazduhu se ne oseća treperenje koje je karakteristično pred velike sportske događaje. Dok je za košarkašku reprezentaciju uvreženo mišljenje da je sve osim medalje neuspeh – ima i ona čuvena „što su Brazilci u fudbalu, to su Srbi u košarci“ – fudbaleri se ne suočavaju sa takvim pritiskom. Uprkos tome što je, osim, možda, kad igra Đoković, fudbal i dalje ubedljivo najpopularniji sport u Srbiji.
Šta Srbi očekuju od fudbalera?
Kada smo upitali sugrađane kakva su očekivanja od fudbalera Srbije na Evropskom prvenstvu, odgovori su bili, mahom, malodušni.
„Ne očekujem ništa, jer je tako bolje. Kad god sam imao očekivanja, uvek sam bio razočaran“, kaže Vuk, student iz Beograda za „Vreme“. Njegova vršnjakinja Sara kaže da će biti dobro za Srbiju ako uspe da uzme bod iz sve tri utakmice u grupi.
Srbiju, dakako, već u grupnoj fazi čeka izazov. „Orlovi“ će svoj debi na Evropskom prvenstvu imati u nedelju, 16. juna, i to protiv reprezentacije Engleske. „Gordi Albion“ važi za jednog od favorita za osvajanje takmičenja, a na prošlom Evropskom prvenstvu se okitio srebrnom medaljom.
U četvrtak, 20. juna, fudbaleri Srbije igraju protiv Slovenije – stariji i oni nostalgični navijači setiće se čuvenog susreta Jugoslavije i Slovenije na Evropskom prvenstvu iz 2000. godine, emotivnog rolerkostera od ukupno šest golova koji je, na kraju, završen nerešenim rezultatom.
Na kraju, poslednju utakmicu u grupnoj fazi „orlovi“ će odigrati protiv reprezentacije Danske, ekipe koja je pre tri godine stigla do polufinala Evropskog prvenstva, kada je izbačena upravo od Engleske.
Kvalitet protivnika dovoljan je da navijači u Srbiji ne budu preterano optimistični. „Eventualno treće mesto, ali bez prolaza. Mislim da ćemo sa Slovencima dobro proći. Ostalo, teško“, kaže za portal „Vremena“ dvadesetdvogodišnji Vukašin.
Ipak, ima i onih koji veruju u dobar rezultat reprezentacije. Tu su, naravno, i kalkulacije.
„Očekujem prvo mesto. Igramo izjednačeno sa Englezima. Pobeda nad Dancima. Englezi gube od Danaca i mi pobeđujemo Sloveniju“, kaže Ognjen, student iz Kikinde.
I neki od starijih navijača imaju slično uverenje.
„Igraćemo nerešeno sa Englezima. Gubimo od Danaca i pobeđujemo Slovence. Završavamo drugi u grupi. Možemo da idemo i do četvrtfinala. Vreme je!“, ističe 51-godišnji Toma.
Zbog čega su opala očekivanja od reprezentacije
Kada smo sagovornike koji ne veruju u uspeh reprezentacije upitali za razlog, odgovor se uglavnom svodio na razočaranost zbog slabe igre i loših rezultata, dok je težina grupe bila samo dodatno otežavajući faktor.
„Dok se ne smeni Piksi, nema nama prolaza iz grupne faze“, dodaje dvadesettrogodišnja Jana iz Užica.
Selektor fudbalske reprezentacije Srbije Dragan Stojković Piksi nedavno je produžio ugovor sa Fudbalskim savezom Srbije do 2026. godine. On je prvi trener za 24 godine koji je uspeo da obezbedi učešće „orlova“ na Evropskom prvenstvu, ali su, uprkos tome, ljubitelji fudbala, mahom, nezadovoljni pokazanom igrom.
Brojevi govore sledeće – od 39 utakmica, koliko je Stojković do sada proveo na klupi Srbije, fudbaleri su trijumfovali na 22, nerešeno su odigrali na 7, dok su poraženi na 10. Međutim, iako su pod trenerskom palicom bivšeg reprezentativca Jugoslavije „orlovi“ ostvarili više pobeda nego poraza i nerešenih utakmica zajedno, gorak ukus u ustima ostaje zbog nastupa Srbije na Svetskom prvenstvu u Kataru 2022. godine.
Tada je Srbija takmičenje završila već u grupnoj fazi, iako su izjave selektora pred put u Katar vrcale od samopouzdanja. Na kraju, „orlovi“ su zauzeli 29. mesto od ukupno 32. ekipe. Fudbaleri Srbije bili su na začelju grupe koju su činili još Brazil, Švajcarska i Kamerun, osvojivši samo jedan bod.
Inače, plata selektora Dragana Stojkovića iznosi oko 1,4 miliona evra godišnje. U poređenju sa njim, godišnja zarada selektora reprezentacije Hrvatske je za oko sto hiljada evra viša. Dalić je 2018. doveo Hrvatsku do finala Svetskog prvenstva u fudbalu.
„Očekivanja su minimalna. Mislim da je i bolje što se ne pravi neka fama oko reprezentacije, tako da mogu i da nas iznenade“, kaže Miloš iz Beograda.
Reči su jedno, a brojke drugo
Ipak, iako Srbi uglavnom ističu da „nemaju nekih očekivanja“, drugi faktori ukazuju na suprotno. „Međuvreme“ je juče pisalo o tome kako se pred Evropsko prvenstvo prodaje više televizora u Srbiji, ali ne samo to. Za njuzleter „Vremena“ su iz Tehnomedije rekli da prodaju više soundbarova i TV projektora.
„To sugeriše da se potrošači pripremaju za sveobuhvatno uživanje u utakmicama. Potrošači pokazuju interes za televizore sa većim dijagonalama ekrana, kao i za modele sa naprednim karakteristikama. Očigledno je da žele vrhunsko iskustvo gledanja sportskih događaja“, dodaju iz Tehnomedie.
Fudbalska groznica je, prirodno, zahvatila i domaćina. U Nemačkoj, gde narod ima više para, prodaja televizora skače za 45 do 77 odsto pred velika fudbalska prvenstva.
„Veliki sportski događaji su često odgovarajuća prilika za potrošače da investiraju u najnoviju TV-tehniku“, kažu za list Rajniše post iz Udruženja elektronske i digitalne industrije.
Kako dodaju, televizor od 50 inča je maltene prevaziđen, sada mnogi idu na dijagonalu od 65 inča (165 santimetara). Četiri petine novih televizora imaju ultra HD kvalitet slike.
Za Srbiju ne postoje precizni podaci, ali u Nemačkoj četrdeset odsto navijača prati utakmice u većem društvu.
To je sjajna vest i za pivare (popije se 15 odsto više piva), proizvođače čipsa i drugih grickalica (13 odsto više) i posebno kobasica (50 odsto više). Jer, gde su fudbal i pivo, onde je i roštilj.
Kineski čet-bot koji koristi veštačku inteligenciju očito je programiran tako da skriva neke informacije koje ne gode Komunističkoj partiji. Pitajte ga, recimo, o masakru na Tjenanmenu
Od 13. januara zatvoren je kultni restoran „Lipov lad“. Rešenjem od 9. januara menja se vlasništvo zemljišta na kome se nalazi ova kafana
U SAD se godišnje rodi oko 255.000 beba čije su majke strankinje. Ova deca automatski dobijaju američko državljanstvo. Donald Tramp već od 19. februara 2025. hoće da ukine ovo pravo koje postoji više od 150 godina. Sagovornica „Vremena“ opisuje svoje iskustvo sa „porođajnim turizmom“ u Americi
Omladinske generacije u 220 godina istorije srpskih vlada dolazile su kao lek za društvo potrošenih ideja, kompromitovanih ličnosti, okoštalih obrazaca i političara koji nisu imali šta da ponude, kad je država stagnirala ili čak bila dovedena u pitanje
Ako se i desi sve što je Kušner zamislio, koliko god da je zemljište dekontaminirano, a nova gradnja šljašteća, ko je toliko morbidan da kupi stan na mestu gde je prethodno pala bomba i ubijeni su ljudi, a da za prvog komšiju ima muzej o destrukciji i smrti
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve