Čudesna šuma smrti: Dronovi tragaju za samoubicama
Šuma Aokigahara u Japanu čuvena je – po broju samoubistava. Sada se noću nadgleda dronovima
Ono što je bio vrabac u ruci, ekipa Meklarena je očas posla mogla da pretvori u – goluba na grani. Mislim, da u bolidu u Hokenhajmu nije bio fantastični Luis Hamilton
Posle samog starta trke za Veliku nagradu Nemačke, koji je, što je retko ove sezone, prošao savršeno čisto, bez i najmanjeg čukanja, Luis Hamilton (Meklaren) kao da je odmah hteo da stavi do znanja da je u odličnoj formi i da mu je tim „spakovao“ fantastičan bolid. Za samo petnaest krugova odlepio se od Felipea Mase (Ferari) za čitavih deset sekundi! Tada sam pomislio da će trka biti ubitačno dosadna i da je moja bivša šefica iz BBC-a Maja bila u pravu kad me je onomad u Londonu upitala „What do you find interesting in watching tiny mini cars going round and round all the time?“ Opet bih morao da joj odgovorim da ona „to ne razume“, ali da ipak bude nešto zanimljivo u „gledanju malecnih automobila koji idu ukrug, ukrug sve vreme“ pobrinulo se levo zadnje vešanje Tima Gloka (Tojota), koje se raspalo u brzoj poslednjoj krivini pa je bolid sirotog Nemca zaplesao po stazi, tresnuo iz sve snage zadnjim delom u betonski zid boksova, pa se onda u dobroj meri dezintegrisao rasipajući delove po startnom pravcu. Razume se, na stazu je izašao automobil za usporavanje i onda je počela igranka!
Pošto se pomenuto desilo u trideset osmom krugu, znači posle polovine trke u kojoj su svi već jednom bili u boksu na dolivanju goriva i promeni guma, priliku da isti posao obave ponovo iskoristili su gotovo svi, ali ne i Hamilton. Procena tima bila je da će Karibijac, kad se sigurnosni automobil skloni, imati čist put pred sobom, da će potom napraviti više od dvadeset sekundi prednosti u odnosu na najbližeg pratioca i potom, posle drugog pit stopa, opet zasesti na prvo mesto i pobediti. Ali, cvrc! Ma koliko da je forsirao, Luis je napravio samo petnaest sekundi prednosti u trenutku kad je morao da svrati u boks jer bi inače ostao bez goriva. Bez obzira na to što je tim taj posao obavio za samo šest i po sekundi, Hamilton je iz boksa izašao kao četvrti. Obišli su ga Kovalainen (Meklaren), Masa i mlađani Nelsinjo Pike (Reno), koji je time prvi put u karijeri, makar i nakratko, vodio u trci Formule 1.
„Kada mi je tim javio da za samo sedam krugova moram da napravim dvadeset tri sekunde razlike u odnosu na drugog, znao sam da moram da vozim na krajnjoj granici izdržljivosti, ali imali smo sjajan bolid i zamalo da mi to pođe za rukom“, rekao je posle trke Luis Hamilton. „Verovao sam da je odluka tima prava, forsirao, zahvaljujem Heikiju (timskom kolegi) što je shvatio da sam brži pa me je glatko propustio, a onda sam na način kao iz udžbenika obišao i Masu i Pikea.“
„Prošle godine je on bio moj favorit, ali je zeznuo stvar u poslednje dve trke i mislim da je potom shvatio poruku. Sada je na pravom putu i ako nastavi ovako biće nepobediv“, rekao je Niki Lauda, i dodao da ga Luis „podseća na Ajertona Senu“. Velikog stratega Rosa Brona je pak na ovoj trci „Luisova vožnja podsetila na neke od najboljih trka Mihaela Šumahera“, dok je sam Šumi Hamiltonov nastup ocenio kao „fantastičan“. Zanimljivo je i to da je ovo prva pobeda Meklarena u Hokenhajmu, posle deset sušnih godina, a tada je za tim pobedio Mika Hakinen. Valja dodati da je Kovalainen stigao na cilj peti, bez obzira na to što nije imao tako dobro podešen bolid kakav je bio Luisov.
Kada se spoje „gospodin slučaj“, dobra strategija i motivisan mladi vozač, onda se osvoji drugo mesto, baš kao što su to u Hokenhajmu pokazali stari majstor i šef tima Reno Flavio Brijatore i „druga violina“ tima Nelsinjo Pike. Neveseli rezultat na treningu, sedamnaesto mesto na startu, ne samo da nisu obećavali ništa, već je Brijatore gotovo bio nateran da se, po sistemu ako prođe – prođe, odluči na strategiju jednog svraćanja u boks na dolivanje goriva i zamenu guma i tako barem malo „pogura“ svog vozača. E, to ne da je upalilo nego – onoliko!
„Posle kvalifikacija mislio sam da je moj vikend završen“, bio je iskren Nelsinjo. „Odabrali smo ipak agresivnu strategiju, tim je doneo nekoliko sjajnih odluka dok je sigurnosni automobil bio na stazi i meni je potom preostalo samo da se koncentrišem na to da imam dobar ritam (vožnje) i da štedim gume koliko je to god moguće. Kad me je Luis napao, znao sam da je brži i bilo je besmisleno da bilo šta reskiram. Drugo mesto je velika nagrada za čitav tim.“
Ono što je Pike iskoristio, prva zvezda tima Fernando Alonso je uprskao još na startu kada je bio toliko loš da je izgubio četiri mesta, pa je sve što je potom pokušavao bilo potpuno bezuspešno. Trku je završio na jedanaestom mestu, a koliko je to teško podneo, govori i ocena koju je potom plasirao španskoj štampi da je „Pike imao sreće jer u ovoj sezoni bolidi Renoa u normalnim okolnostima najviše što mogu je da se domognu šestog ili sedmog mesta“. Kiselo grožđe!
Ferari je posebna priča. Taj tim je u teeeeeškoj krizi i kukanje Kimija Raikonena i Mase da „nisu imali dobro prijanjanje bolida“ niti „dovoljno snage da povuku posle krivine ili kočenja“ sada već liči na napamet naučeni refren. Ipak, posle ove trke ima i drugih tonova u njihovim izjavama…
„Od samog početka se videlo da se ne možemo nositi sa Hamiltonovim tempom i ukapirao sam da će biti vrlo teško pobediti ga“, rekao je posle trke Masa. „Međutim, od početka trke nisam imao dovoljno snage da mu pariram, a pred kraj trke imao sam i problem sa kočnicama pa nisam mogao ni da napadnem Pikea. Oni su (Meklaren) napredovali, ali je veći problem što smo mi, čini mi se, napravili korak unazad.“
„Ovo definitivno nije bila trka kakvoj smo se nadali“, rekao je Kimi Raikonen, koji je na cilj stigao šesti. „Mučili smo se čitavog vikenda i moramo sad videti zašto je tako. Ovo nije kriza (tima), ali moramo pažljivo analizirati zašto je ovako komplikovano podesiti bolid da bi shvatili da li idemo u dobrom pravcu kada je o razvoju reč.“ Šef tima Stefano Domenikali je izjavio da „ne poriče da je ovo bio loš vikend za nas“ i dodao da su „naši rivali bili jači i mi jednostavno moramo da vidimo šta je tome razlog, a ne da se upuštamo u nebulozne, sofisticirane analize“.
Prekid trke je odlično iskoristio i Nik Hajdfeld (BMW Zauber), koji je startovao sa dvanaestog mesta i kroz cilj prošao kao, a šta bi drugo nego – četvrti. Ovaj plasman i on je poput Pikea napravio ponajviše zahvaljujući dobroj strategiji tima, pa je u pravom trenutku imao dovoljno goriva u rezervoaru i u vreme dok je sigurnosni automobil bio na stazi nije morao da svraća u boks. U međuvremenu je napravio i najbrži krug, pa je posle trke rekao da mu je ta odluka „pomogla da pokaže koliko je brz“ (vidi okvir), ali iako se približio Masi, ipak nije mogao da ga pretekne i otme mu treće mesto. Njegov timski drugar Robert Kubica prošao je kroz cilj sedmi, a poslednji bodić uzeo je Sebastijan Fetel (Toro Roso).
Da, Timo Glok je OK i nastupiće 3. avgusta na sledećoj trci za Veliku nagradu Mađarske na stazi Hungarororing kod Budimpešte.
U bolidu kakav je na stazi Hokenhajm imao Kimi Raikonen bio je viđen da prekine seriju najbržih krugova u dosadašnjoj borbi za trofej DHL. Zanimljivo je to što ga nije pobedio na ovoj trci sjajni Hamilton, već je po drugi put to učinio vozač BMW Zaubera Nik Hajdfeld. Vozeći jedan krug na četiri i po kilometra dugačkoj stazi za minut i šesnaest sekundi Nemac se sa dva trijumfa izjednačio sa Kovalainenom na tabeli takmičenja za pehar – DHL Najbrži krug.
Šuma Aokigahara u Japanu čuvena je – po broju samoubistava. Sada se noću nadgleda dronovima
Američki predsednik Džon F. Kenedi ubijen je 22. novembra 1963. godine. Sećanje na njega i dalje traje. Ko je bio i kako je ubijen
Ljudi koji uspešno smršaju mogu da se suoče sa jo-jo efektom, odnosno da se ponovo ugoje. Sada taj efekat ima i naučno objašnjenje
Dokumentarna fotografija ima neprocenjivu i nezamenjivu vrednost jer beleži istinu; ona je svedočanstvo koje prikazuje stvarnost. Trenutno, dostupna je na festivalu Vizualizator
Ukupna tržišna vrednost kapitala pet najvećih korporacija na svetu iznosi 12.280 milijardi dolara, koliko i 44 procenta američkog bruto domaćeg proizvoda. Samo Majkrosoftova vrednost jednaka je godišnjem bruto domaćem proizvodu Francuske, sedme najveće ekonomije sveta
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve