
Rekordne temperature
Crveni meteo-alarm u Srbiji: Vrtoglavih 42
Novi toplotni talas se očekuje ove sedmice, sa maksimalnim temperaturama do 42 stepena
Više od 220 kilograma crnog tartufa u vrednosti od oko 11.000 evra zaplenjeno je na graničnom prelazu Batrovci. Zbog sukoba tartufara u Srbiji su pre nekoliko godina uvedene dozvole za sakupljanje, ali dugogodišnji tartufar Milenko Selaković iz Čajetine kaže za „Vreme“ da ta oblast i dalje nije dovoljno regulisana
Carinski službenici sprečili su pokušaj krijumčarenja više od 220 kilograma skupocenog crnog tartufa na graničnom prelazu Batrovci, saopštila je u ponedeljak Uprava carina.
Slučaj krijumčarenja crnog tartufa (Tuber Aestivum) otkriven je 3. avgusta na ulazu u zemlju, kada je na red za kontrolu pristigao putnički kombi koji saobraća na relaciji Italija-Srbija. Tokom detaljnog pregleda carinski i policijski službenici su u delu predviđenom za prtljag kombija, ispod kofera i torbi sa ličnim stvarima putnika, pronašli i 13 frigo-kutija punih skupe i retke vrste pečuraka „crni letnji tartuf”.
Vrednost ukupno 224 kilograma svežeg crnog tartufa, koji za razliku od belog tartufa nije zaštićena vrsta, procenjena je na više od 11.000 evra. Krijumčarenu robu su sa vozačem i vozilom preuzeli u dalju nadležnost policija i tužilaštvo.
Gde u Srbiji ima tartufa
Tartufi su najcenjenija i najskuplja jestiva gljiva na svetu. Veoma su traženi u gastronomiji upravo zbog toga što se teško dolazi do njih. Rastu ispod zemlje, i to samo u određenim oblastima, a u njihovom iskopavanju učestvuju ili svinje koje ga prirodno osećaju po mirisu, ili psi dresirani samo za tu namenu.
„Za tartuf kažu da je navodno najveći afrodizijak. Koristi se kao začin u jelima i piću. Može da se koristi uz svako jelo, jer ima specifičan ukus i miris“, objašnjava za „Vreme“ dugogodišnji tartufar Milenko Selaković iz Čajetine.
Postoje crni i beli tartuf, a njihova cena se značajno razlikuje. Dok crni tartuf u proseku košta oko 100 evra po kilogramu, kilogram belog tartufa košta oko 1000 evra.
„Trenutno je sezona letnjeg crnog tartufa. Sezona belog tartufa je od oktobra do decembra. On se nalazi u nizijama, oko reka. Može se naći oko toka Save, Mlave, Kolubare, Jasenice, Tamnave, Lepenice, Južne Morave i drugih reka. Nalazišta belog tartufa su u Bogatiću, Lajkovcu, Jarku, Platičevu, Kupinovu, Obrežu, Prohovu, Boljevcima, Obenovcu, Ubu, Požarevcu, Natalincima, Sepcima, Saranovu, Vodicama, Batočini…“, kaže Milenko, koji se ovim poslom bavi godinama.
Beli tartuf je ređi – što objašnjava njegovu znatno višu cenu.
„Crnog tartufa ima u hrastovoj šumi – gde hrast grabi beli kamen. U ovim našim planinskim krajevima ima samo crnih tartufa. U krugu od 150 kilometara ne može se naći beli tartuf“, ističe sagovornik „Vremena“.
A u potrazi za ovim dragocenim gljivama neizostavni su psi tragači.
„Svakako je najpoznatija rasa pasa koji mogu da traže tartufe lagoto romanjolo, ali moje iskustvo je bolje sa labradorima i ukrštenim labradorima i nemačkim ptičarima. Moje iskustvo je pokazalo da su oni mnogo otporniji i da imaju jači njuh“, objašnjava naš sagovornik.
Dozvole za tartufe
U Srbiji su 2021. godine uvedene dozvole za skupljanje tartufa. Ipak, ova oblast i dalje nije dovoljno kontrolisana, kaže naš sagovornik.
„Poslednjih nekoliko godina se radi na tome, ali još uvek to nije detaljno razrađeno. Malo tartufara ima dozvole. Još uvek nema kontrola na terenima. U Sloveniji, Hrvatskoj i Italiji je to mnogo organizovanije“, kaže Milenko.
Kada je uveden sertifikat za „lov na tartufe“ 2021. godine, dozvolu je dobilo 85 sakupljača, dok je procena Mikološko gljivarskog saveza Srbije da više od 8000 tartufara radi bez licence. Inače, odluka da se ova oblast reguliše doneta je kako bi se sprečili incidenti, tuče i ubistva koja su se dešavala zbog tartufa u različitim delovima Srbije. Poznat je slučaj ubistva dvojice braće iz Futoga iz 2020. godine, kada su ih u šumi napala druga dva brata, a navodno su povod bili tartufi.
Novi toplotni talas se očekuje ove sedmice, sa maksimalnim temperaturama do 42 stepena
Republički hidrometeorološki zavod izdao je upozorenje na novi toplotni talas koji će biti najizraženiji na jugu i istoku Srbije. Krajem sledeće nedelje temperatura će ići i do 42 stepena Celzijusa
Uprkos sve izraženijim posledicama klimatskih promena koje pogađaju i Srbiju, klimatska pismenost među građanima, ali i institucijama, je nedovoljno razvijena. Kako to promeniti?
Posle Tomsonovog polumilionskog nastupa u Zagrebu, hrvatski nacionalisti su ponovo krenuli da „čiste“ zemlju od Srba – ovog puta od Bajage i Lepe Brene. Rambo Amadeus nije ostao dužan
Jedanaestog dana pošto je u rad puštena nova deonica autoputa Miloš Veliki od Pakovraće do Požege, stiže vest da će lekari i medicinske sestre iz čačanskog doma zdravlja i užičke bolnice početi da dežuraju ispred jednog od dva tunela
Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu
Šta sve nismo znali o njima Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve