Novogodišnja akcija
Popust na pretplatu za digitalna i štampana izdanja „Vremena”
Od četvrtka, 19. decembra do 15. januara ostvarite 20 posto popusta na sve pretplate za digitalna i štampana izdanja „Vremena”. A „Vreme“ ima samo svoje čitaoce
Nemačka otvara vrata studentima sa Zapadnog Balkana koji žele letnji posao u toj državi. Satnice za studente kreću se od 12 do 20 evra, a osnovni uslov je da su upisani na akreditovani univerzitet u svojoj zemlji i da se sezonski posao obavlja tokom zvaničnog semestralnog odmora na tom univerzitetu
Nemačka aktivno regrutuje visoko kvalifikovane profesionalce i sezonske radnike kako bi zadovoljila potrebe u poljoprivredi, turizmu, gastronomiji i maloprodaji, ali ove poslove mogu raditi i studenti, a dnevnice se u proseku kreću od 12 do 20 evra, piše specijalizovani portal „Study in Germany“.
Nedostatak radnika već neko vreme muči poslodavce u Nemačkoj i to nije nikakva novost. Međutim, Nemačka sada otvara vrata i za studente koji žele da preko leta zarade novac. Naime, studenti iz centralne Srbije, studenti sa Kosova i Metohije, državljani Albanije, Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije i Crne Gore imaju pravo na privremene radne vize u Nemačkoj zahvaljujući regulativi za Zapadni Balkan.
A koji su to najpopularniji sezonski poslovi koje Nemačka nudi srpskim studentima?
Iz agencije koja se bavi radnim programom za studente u inostranstvu, za Nova.rs navode da su deficitarne oblasti su ugostiteljstvo, trgovina, turizam, građevina i poljoprivreda.
Satnice na tim poslovima kreću se od 12 pa do 20 evra.
Spisak prosečnih satnica
Na portalu Study in Germany navode se i prosečne satnice za tipične poslove koje obavljaju međunarodni studenti. One su sledeće: građevinski radnik i dostavljač zarađuju 12 evra po satu, za konobara, domaćina restorana, pomoćnika kuvara i perača sudova satnica je 13 evra, a za čišćenje i čuvanje dece isplata je 14 evra po satu. Prodavac može da zaradi 15 evra za sat vremena rada, nastavnik engleskog jezika 16 evra, a radnik na farmi useva 18 evra. Na kraju, najplaćeniji su radnici u vinariji, koji mogu da zarade 20 evra po satu.
Uslovi prijave
Osnovni uslovi za studente je da su upisani na akreditovani univerzitet u svojoj zemlji i da se sezonski posao obavlja tokom zvaničnog semestralnog odmora na tom univerzitetu. Takođe, lice ne sme da bude starije od 35 godina. Uslov je i da lice radi maksimalno 90 dana u periodu od 12 meseci.
Studenti ne smeju da primaju nikakve beneficije prema Zakonu o beneficijama za tražioce azila u poslednja 24 meseca pre podnošenja zahteva.
Ostali zahtevi za vizu uključuju, ali nisu ograničeni na važeći pasoš, biometrijske fotografije, dokaz o dovoljnim finansijskim sredstvima, zdravstveno osiguranje i bilo koju specifičnu dokumentaciju koju odredi diplomatska misija.
Kako se prijaviti
Za prijavu je potrebno je da podneti zahtev za radnu vizu u nemačkoj misiji u matičnoj državi. Oni će imati najbolje instrukcije o procesu prijave, uključujući kako zakazati termin.
Pošto se poslodavci nalaze širom Nemačke, tokom intervjua potrebno je da student napomene koji posao bi voleo da radi i na kojoj lokaciji.
Dok su u Nemačkoj, studenti su u obavezi da plaćaju porez, ali taj novac će dobiti nazad na kraju godine.
Nedeljno se radi od 35 do 39 časova. Ukoliko postoji potreba poslodavca, moguće je raditi i više. Prekovremeni rad se plaća posebno.
Može se raditi samo kod jednog poslodavca, a podaci o poslodavcu su navedeni u radnoj dozvoli. Za slučaj da se iz opravdanih razloga menja poslodavac, sa radom kod drugog poslodavca se ne može početi dok se u radnu dozvolu ne unesu podaci o novom poslodavcu.
Zarada se isplaćuje na kraju meseca. Zato je potrebno da učesnici programa ponesu dovoljno novca za pokrivanje troškova prvog meseca boravka u Nemačkoj.
Troškovi na koje treba računati su troškovi za: ishranu, smeštaj, lokalni prevoz u većim gradovima (na sajtu svakog grada mogu se videti cene lokalnog prevoza), eventualni depozit za smeštaj (ukoliko je potrebno) i džeparac.
Izvori: Nova.rs/Danas/Study in Germany
Od četvrtka, 19. decembra do 15. januara ostvarite 20 posto popusta na sve pretplate za digitalna i štampana izdanja „Vremena”. A „Vreme“ ima samo svoje čitaoce
Bilo je mnogo pokušaja da se utvrdi poreklo porodične slave, ali oni su češće otvarali nova pitanja i dileme no što su davali odgovore. Zna se samo da je proslavljanje sveca zaštitnika porodice veoma stara obredno-religijska i društveno ekonomska praksa, kojoj se počeci gube u dalekoj prošlosti
A ipak je sve vreme srećna, snažna, to jednostavno izbija sa ovih fotografija, i ta sreća i snaga čuvaju je u kapsuli jednog vremena koje se dugo opiralo slomu – Margita Magi Stefanović
Ove godine se navršilo 120 godina od osnivanja Materinskog udruženja, a 2026. biće isto toliko od osnivanja Doma za nahočad ovog društva. Tim povodom objavljena je monografija dr Jasmine Milanović, naučne savetnice Instituta za savremenu istoriju. Udruženje je bilo jedno od najprogresivnijih ženskih društava u Kraljevini Srbiji i ostavilo je dubok trag
Nedavno smo opet čuli priče o dosadnim stenicama u srpskim zatvorima. Zašto je toliko teško iskoreniti ove bube i šta ako vam se zapate u stanu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve