Čudesna šuma smrti: Dronovi tragaju za samoubicama
Šuma Aokigahara u Japanu čuvena je – po broju samoubistava. Sada se noću nadgleda dronovima
Ova sezona uveliko obiluje kuriozitetima, a posle pobede Fernanda Alonsa dostigla je rekord iz ’85. kada je čak osam vozača osvojilo Veliku nagradu.
Prosto ne mogu a da se ne (samo)citiram, tek rečenicu-dve iz teksta o timu Renoa, a povodom početka ove sezone… Dakle, u februaru predvidesmo da „nema sumnje da je reč o timu od koga se može najviše očekivati“, a o Fernandu Alonsu tek nagoveštaj – „nije li baš tandem Reno-Brijatore (Flavio, šef tima, op DR) doveo Šumija do dve šampionske titule. Dobro, nemojmo preterivati, ali ipak… “ I momak ne samo da je pobedio, već je učinio ono što odavno nikom nije pošlo za rukom – iberundovao je šampiona!
Šta je još učinio Alonso pobedom na Hungaroringu – prvi je Španac koji je pobedio na trci Formule 1, najmlađi osvajač Velike nagrade (22 godine i 26 dana, prestigao Brusa Meklarena za 77 dana, a već je ove godine u Sepangu postao najmlađi osvajač pol pozicije), doneo prvu pobedu francuskom timu posle Olivijea Panisa (’96. VN Monaka za tim Prost, mada je ’97. renoov motor pobedio u šasiji Vilijamsa) i prvu pobedu fabričkoj ekipi Reno od ’83. kada je Alan Prost pobedio u Austriji.
Dobro, o samoj trci ne treba trošiti mnogo reči jer je bila relativno mirna, pre svega zato što staza („Monte Karlo na livadi“), ne pruža mnogo prilika za obilaženje. Ko osvoji koju poziciju na startu obično na tom mestu i završi što se, manje-više, i desilo. Mladi Španac je pobedom to samo još jače potvrdio, mada je razlika u odnosu na ostale više nego respektabilna. Ipak je u takvim uslovima Ralf Šumaher (Vilijams BMW), koji je kao i drug mu iz tima Huan Pablo Montoja, katastrofalno startovao i pao na osamnaesto mesto, uspeo da spektakularnim obilaženjima trku završi na četvrtom mestu! Srušio je i mit o tome kako se „plaši da obiđe starijeg brata“.
„Mislim da je gledao borbu Montoje i Trulija ispred sebe i da sam ga iznenadio“, objasnio je Ralf posle trke. „A možda je samo hteo da prekine sve priče o tome kako ga brat nikad nije pretekao.“
Posebna priča je baš ekipa Ferarija koja je toliko podbacila na Hungaroringu da se italijanska, ne samo sportska štampa prosto obrušila na njih. „Recimo istinu, bilo je bolno“, napisali su u „Republici“ uz dodatak da su „videli Barikela kome otpada točak i udara u zid kao da vozi „trabant“, a da da se Šumaher vukao kao da je u kakvoj kršini“. „Tuto sport“ je napisao da „Šumaher kao da uopšte nije bio u trci“ i da je u momentu kada ga je Alonso obišao za čitav krug „izgledalo kao da mu je lupio šamarčinu“! Uz pomenuto, bilo je patetično gledati kako Šumi tokom pola trke neuspešno napada Jarna Trulija (Reno) koji je pre njega stigao na cilj kao sedmi. Razumljivo je što posle ovakvih „recenzija“ i osmog mesta za šampiona šefovi tima nisu bili preterano govorljivi osim što su povodom Rubinjovog malera saopštili da „telemetrija nije pokazivala ništa neobično“, da još „istražuju šta je uzrok otpadanja točka“.
Iako je sam priznao da je loše startovao, Huan Pablo je ponajviše bio ljut na Šumijevo ponašanje posle starta ocenjujući da ga je ovaj blokirao. Ipak, i pored zebnje tifoza da će učiniti nešto glupavo sačekao je pravi momenat i bez direktne borbe, kraćim boravkom u boksu, uspeo da isprednjači i završi trku na trećem mestu. Sreća te je do pred kraj napravio dobru razliku u odnosu na Ralfa, pa je zadržao šest bodova iako se tri kruga pre kraja okrenuo na stazi. Dobar plasman dvojice vozača izbacio je ekipu Vilijamsa na prvo mesto u šampionatu konstruktora.
Posle Alonsa, najviše je u Mađarskoj polzovao Kimi Raikonen koji je osvojio drugo mesto i potom rekao novinarima da „jedva čeka poslednje tri trke u kojima se svašta može desiti, mada očekuje da će i na ostalim trkama biti dovoljno brz“. Odlično je vozio i njegov kolega Dejvid Kultard koji je, valjda opušten pošto je osigurao mesto u timu i u sledećoj sezoni, kroz cilj prošao peti.
Mladi Mark Veber (Jaguar) je u Mađarskoj vozio svoju najbolju trku od kad je u Formuli 1. Sjajan je bio na treningu i osvojio treću startnu poziciju, odlično krenuo i sve vreme bio među prvima. Zadovoljan je šestim mestom ponajviše zbog toga što je, kako kaže, „sve vreme držao priključak i imao dobra prolazna vremena sve dok mu iz boksa nisu javili da ne forsira previše“. Do toga je došlo posle odustajanja Džastina Vilsona pa su u ekipi Jaguara smatrali da „u ovoj fazi razvoja ne treba da se utrkuju sa velikom trojkom“ ili prevedeno na naški – bolje vrabac u ruci, nego golub na grani!
Ovo je, inače, najtešnji finiš sezone u poslednje 22 godine! Tada su tri trke pre kraja isti broj bodova imali Karlos Rojteman i Nelson Pike koji je na kraju osvojio šampionat, ali ostalih nije bilo na vidiku. Sada su se tri vozača spakovala u razliku od tri boda (Šumi, Montoja i Kimi), ali, čak, još njih četvorica (Ralf, Alonso, Rubinjo i Kultard), imaju teoretske šanse da na kraju osvoje prvo mesto u generalnom plasmanu! Biće to furiozna završnica, jedva čekam, mada se pribojavam povampirenja „timskih naređenja“ u završnici sezone. To već pominju pojedini analitičari sve češće spekulišući o mogućnosti da vozači sa manjim šansama za osvajanje titule rade u korist favorita iz svog tima.
Naredna trka vozi se 14. septembra za Veliku nagradu Italije na stazi Monca.
1. Vilijams BMW 129
2. Ferari 121
3. Meklaren Mercedes 115
4. Reno 78
5. BAR Honda 15
=. Jaguar 15
1. M. Šumaher (Ferari) 72
2. Montoja (Vilijams) 71
3. Raikonen (Meklaren) 70
4. R. Šumaher (Vilijams) 58
5. Alonso (Reno) 54
6. Barikelo (Ferari) 49
7. Kultard (Meklaren) 45
8. Truli (Reno) 24
Šuma Aokigahara u Japanu čuvena je – po broju samoubistava. Sada se noću nadgleda dronovima
Američki predsednik Džon F. Kenedi ubijen je 22. novembra 1963. godine. Sećanje na njega i dalje traje. Ko je bio i kako je ubijen
Ljudi koji uspešno smršaju mogu da se suoče sa jo-jo efektom, odnosno da se ponovo ugoje. Sada taj efekat ima i naučno objašnjenje
Dokumentarna fotografija ima neprocenjivu i nezamenjivu vrednost jer beleži istinu; ona je svedočanstvo koje prikazuje stvarnost. Trenutno, dostupna je na festivalu Vizualizator
Ukupna tržišna vrednost kapitala pet najvećih korporacija na svetu iznosi 12.280 milijardi dolara, koliko i 44 procenta američkog bruto domaćeg proizvoda. Samo Majkrosoftova vrednost jednaka je godišnjem bruto domaćem proizvodu Francuske, sedme najveće ekonomije sveta
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve