Emilija Milošević iz Niša se dugi niz godina bavi folklorom i stalni je deo postavke Akademskog folklornog ansambla „Oro”. Ljubav prema folkloru je, kako kaže, maltene nasledila od roditelja.
„Folklor nisu samo igre i pesma, to je mnogo širi pojam. Ljubav prema ovom umetničkom sportu razvila sam davno. Moja majka i dan danas igra folklor, pa se može reći da sam krenula njenim stopama i prosto zavolela sve to”, kaže Emilija.
Delatnost koja ima ulogu da štiti i brani kulturne vrednosti i narodne običaje itekako je popularna među mladim naraštajima.
„Ima dosta nas koji smo mlađi i aktivno se bavimo folklorom. Tradicija je još tu, nije zamrla”, kaže naša sagovornica.
Za nju, folklor je i način da se poveže sa svojom kulturom, ali i kulturama drugih zemalja. Svake godine, u Nišu se tokom leta održava Međunarodni studentski festival folklora, na kome gostuju ansambli iz drugih država.
„Osim gostiju iz obližnjih država poput Bugarske i Grčke, ove godine festival su posetili i članovi ansambla iz Kine i Kolumbije”, objašnjava Emilija.
Spoj tradicionalnog i digitalnog
Nikola Blagojević, takođe član ansambla „Oro”, naziva sebe zaljubljenikom u izvornu muziku i izvornu igru. U razgovoru za portal „Vremena” otkriva na koji način ga je folklor oblikovao kao osobu.
„Pored toga što folklor doprinosi fizičkom i psihičkom zdravlju, kao i fleksibilnosti tela, on pomaže u razvijanju socijalne inteligencije, ritma i muzikalnosti. Počeo sam da igram 2014. godine, a sada, početkom ove godine, prošao sam prvu audiciju i trenutno kao volonter učim koreografije „Venca”, nacionalnog ansambla Kosova i Metohije”, objašnjava Nikola.
Nikola folklor naziva mostom između sadašnjosti i budućnosti, pa je svoj pravac razmišljanja usmerio ka tome kako da još više približi tradiciju mladim ljudima, često vezanim za digitalni prostor.
„Izvorna igra se prenosi sa kolena na koleno, decenijama i vekovima, a nažalost, sve je manje načina da je izučavamo. Zbog toga planiramo da pokrenemo onlajn platformu „Nauči kolo”, gde ćemo predstaviti izvorne igre našeg naroda”, objašnjava on.
Deca vole da neguju tradiciju
Akademski folklorni ansambl „Oro”, koji se nalazi u okviru niškog Studentskog kulturnog centra, ove godine je proslavio svoj 65. rođendan. Kroz ansambl je do sada prošlo preko deset hiljada igrača, rešenih da neguju narodne pesme i igre.
„Kao neko ko se dugo bavi folklorom, mogu reći da su mladi i dalje zainteresovani za folklor. Trenutno u ansamblu imamo četiri dečije grupe, koje su pune, što pokazuje da deca vole da čuvaju tradiciju”, tvrdi šef igrača Vladica Janošević.
Da bi se ljubav prema nečemu starom, nepoznatom i duboko ukorenjenom u tradiciju razvila kod dece, potrebno je, pre svega, dobro ih informisati. Tu je ključan pristup vaspitača i umetničkih rukovodilaca.
„Veoma je važno kako se radi sa decom. Treba ih informisati o tome da je folklor čuvanje tradicije, igara i pesama koje su volele i njihove bake i deke”, objašnjava Janošević.
Janošević folklor karakteriše kao „izuzetnu vrstu umetnosti”, dosta isprepletanu i sa sportom.
„Važno je da igra takođe usmerava decu da budu fizički aktivna, ali i da budu deo tima. Folklor je timska aktivnost u kojoj su svi jednaki, svi su drugari i nema izdvajanja”, zaključuje Janošević.