Zdravlje
Kako preživeti navijanje
Pričali smo sa navijačima Partizana i Zvezde koji su do te mere opsednuti utakmicama da se čak i ozbiljno razboljevaju. Zašto je to tako?
“I sada, kad otputujem u Tunis, Indiju ili Meksiko i kad kažem Jugoslavija – ljudi reaguju. Onda kažeš sebi, pa dobro, ako i 30 godina kasnije ima moć da otvori neka vrata, onda bi sigurno imalo smisla da se zamislimo nad tim šta su ti tragovi. Šta je tu posađeno što, u stvari, i dalje niče”
Dokumentarni diptih rediteljke Mile Turajlić koji čine dugometražni filmovi “Nesvrstani” i “Filmske gerile”, završio je svoje produženo, dvoiponedeljno gostovanje u Beogradu. Istovremeno, pratila ga je izložba “Jugoslovenska svedočanstva o Alžirskoj revoluciji – arhivski omnibus” u Muzeju afričke umetnosti, koja će trajati do 10. juna.
Oba filma su zasnovana na dosad neprikazanim filmskim materijalima Titovog snimatelja Stevana Labudovića. Slojevito i kroz mnoštvo tematskih planova, Turajlić u “Nesvrstanima” priča o nastanku pokreta nesvrstanih, a u “Filmskim gerilama” o borbi Alžira za nezavisnost, za oslobođenje od francuske kolonijalne vlasti. U obe priče Labudović je glavni protagonista i snimatelj svih događaja.
Stevan Labudović (1926–2017) bio je snimatelj “Filmskih novosti”. Pratio je Tita na svim putovanjima po zemljama “trećeg sveta”. Jugoslavija je 1959. bila prva evropska zemlja koja je podržala alžirsku revoluciju i Labudović je poslat u Alžir na tri meseca kako bi snimao borbe revolucionara. Ostao je tri godine, do same pobede, često i na prvoj liniji fronta.
Svoje uspomene na Labudovića, Mila Turajlić je povodom njegove smrti objavila u tekstu “Venčan s kamerom” (“Vreme” br.1405):
“Jedne večeri 2014. godine, sedeći u hotelu tokom Festivala angažovanog filma u Alžiru, primetila sam da raste uzbuđenje, da se ceo hotel priprema da dočeka jednog važnog gosta. Znala sam da će na festivalu biti Stevan Labudović, snimatelj Filmskih novosti, ali nisam očekivala da je baš njegov dolazak uzrok tom uzbuđenju. Onog trenutka kada sam ga na recepciji upoznala, znala sam da moram da napravim film o njemu. Već sutradan ujutro pratila sam ga sa kamerom u posetu Vojnom muzeju. I tu, ispred vitrine u kojoj su izložene Stevanova kamera i kapa sa rupom od metka, priča je počela da se odmotava.”
“VREME”: Sedam godina ste radili na ovom filmskom diptihu. Kako je izgledao taj proces rada, do kojih novih saznanja vas je odveo?
MILA TURAJLIĆ: Već u početku, radeći sa Stevanom Labudovićem na njegovim alžirskim materijalima, shvatila sam da je Alžir bio samo prva epizoda u nečemu što je naknadno bila jugoslovenska tehnička pomoć nesvrstanim zemljama – u vidu filma. Ta pomoć se sastojala u tome što je Jugoslavija slala svoje snimatelje u novooslobođene zemlje, ali i zemlje gde su se još borili, kao na primer u Mozambik gde su radili za njihov narodnooslobodilački pokret. Tamo su snimani materijali koji su razvijani u Beogradu, odakle su dalje distribuirani. Nikad ništa nije napisano o toj jugoslovenskoj filmskoj ulozi u nesvrstanima tako da sam na putu pravljenja ovih filmova morala da pođem od istraživanja primarne građe.
Provela sam sigurno tri godine u čitaonici Arhiva Jugoslavije i u Diplomatskom arhivu nekadašnjeg sekretarijata inostranih poslova, kopajući po originalnoj dokumentaciji, memorandumima, telegramima, pismima, izveštajima i skupila oko 10.000 dokumenata.
Jugoslavija je pomagala na razne načine, za izgradnju svi znamo, ali za film stvarno niko ništa nije pisao tako da sam pokušala da saznam kako su, od svih filmskih studija u Jugoslaviji, Filmske novosti postale nosilac tog projekta.
Recimo, to je stvar koju mi ni Stevan nikad nije ispričao. Imala sam sreću da ispred sebe imam baš njega, čoveka koji je tu arhivu snimao što je stvarno jedinstvena situacija, ne verujem da će se tako nešto ikad više namestiti u životu. Da sve što pročitam negde drugde mogu da proverim s njim, mogu da ga pitam da mi protumači, objasni, što je u velikoj meri pomoglo i njemu, jer sve što je kod njega lebdelo u uspomenama počelo je da se sidri iza neke konkretne činjenice. Ali politički okvir u kome se sve dešavalo morala sam sama da istražim, o tome nije postojalo ništa. Od mog prvog bavljenja “Avala filmom”, zapravo stalno izvlačim stvari iz kontejnera koje je ovde država bacila u đubrište. Ne znam kako da objasnim, ali to je postao gest na koji sam potpuno naviknuta. Više se ne iščuđavam.
Otkrili ste bogatstvo za koje nismo znali, u arhivu Filmskih novosti. Desetine traka snimljenog, autentičnog materijala o nesvrstanima, koje niko evo do sada nije otvorio ni pregledao. Šta se tu sve nalazi?
Veoma je široka lepeza tog materijala. Od onog koji je sniman za filmske žurnale, preko namenskog za dokumentarne filmove, do materijala koji je sniman da dokumentuje jedan period, a zapravo nikad nije bio korišćen, i to je naravno materijal koji je mene zainteresovao. I mogu reći da posle sedam godina rada u arhivu Filmskih novosti, čačkanja i gledanja, nisam videla ni 20 odsto onoga što tamo ima.
Filmske novosti to zdušno čuvaju, depo je fantastično sređen, temperatura, vlaga, sve što treba da bi te rolne preživele, ali oni nemaju budžet. Njima niko nije rekao, to što tu imate je jako važno, hajde da to digitalizujete. Dapače, oni se svake godine bore za svoj budžet.
Da li mi uopšte imamo bilo kakav klasičan dokumentarni, ako baš hoćete elementarno obrazovni film o nesvrstanima?
Nemamo. Postojala je sedamdesetih na RTS-u serija koju je radila Olivera Gajić “Odiseja mira”. U to vreme snimljena su dva filma koji prate istoriju samita i jedan koji prati Jugoslaviju i oslobodilačke pokrete. Kopiju jednog filma našla sam u Indiji, a od drugog sam našla samo drugu rolnu i to sa makedonskim titlom. Ti filmovi nisu opstali. Ali ni oni ne objašnjavaju nesvrstane na način na koji je nama potrebno da ih neko ispriča, jer se o njima priča kao da se znanje podrazumeva. Zaista nikad nisam videla film o nesvrstanima. To i jeste jedan od razloga koji je mene ponukao da pravim ove filmove.
Pričali smo sa navijačima Partizana i Zvezde koji su do te mere opsednuti utakmicama da se čak i ozbiljno razboljevaju. Zašto je to tako?
Godišnje se oko 4000 kvadratnih metara nelegalno priključuje na sistem daljinskog grejanje. “Ilegalce” sada jure dronovi sa termovizijskim kamerama
Raspisan konkurs za programsko-prostorni koncept za urbanu i pejzažnu revitalizaciju područja između ulica Blagoja Parovića, Kneza Višeslava, Miloja Zakića i Vladimira Rolovića na Čukarici
U većem delu zemlje sneg neprestano pada od ponedeljka posle podne. Mestimično vlada saobraćajni kolaps. Zabeležen je veći broj kvarova na distributivnoj mreži električne energije.
Od četvrtka, 19. decembra do 15. januara ostvarite 20 posto popusta na sve pretplate za digitalna i štampana izdanja „Vremena”. A „Vreme“ ima samo svoje čitaoce
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve