Organizatori Takmičenja za pesmu Evrovizije (ESC) ponovo su se suprotstavili pozivima da Izrael ove godine bude isključen sa takmičenja zbog udara na Pojas Gaze, piše Dojče vele.
„Evropska radiodifuzna unija se zalaže za to da ESC ostane nepolitička priredba, koja muzikom ujedinjuje publiku širom sveta“, saopšteno je. „Radi se o takmičenju za radio-televizije, a ne za vlade.“
Isti organizatori su pre dve godine isključili ruske predstavnike sa ESC nakon što je otpočeta invazija na Ukrajinu. Ali, kako sada kažu, ta dva rata nisu za poređenje.
Navodno „nepolitički“
Još 2018. je sa Evrovizijom sve bilo u najboljem redu – izraelska pevačica Neta osvojila je takmičenje u Lisabonu, pa je iduće godine ESC održan u Tel Avivu.
Bilo je i tada manjih propalestinskih protesta, ali su oni utonuli u masu fanova ESC koji su stigli u Tel Aviv samo zbog muzike i zabave. Tokom finala je islandski bend Hatari u kameru pokazao zastavu Palestine, zbog čega je islandska radio-televizija kažnjena sa pet hiljada evra.
Iako se uvek ponavlja da na ESC nema mesta politici, to pravilo se stalno krši.
Prošle godine su takmičenje organizovali Britanci, umesto Ukrajinaca koji su pobedili. Liverpul je bio ukrašen plavo-žutim zastavama, a i sama bina je često svetlela tim bojama da podseti na rat u Ukrajini. Ruski predstavnici opet nisu bili poželjni.
Glasni pozivi na bojkot Izraela
Sada neke zemlje dovode u pitanje učešće Izraela. Čak 1.400 finskih muzičara potpisalo je peticiju koju su u Finskoj pokrenuli propalestinski aktivisti i umetnici, a u kojoj se traži da Izrael ne učestvuje na ESC.
Njihov argument je da Izrael ne bi trebalo da učešćem u međunarodnom muzičkom festivalu glanca svoj imidž dok vodi brutalni rat i krši ljudska prava.
Slična akcija bila je i na Islandu. U Norveškoj su se demonstranti iz Akcione grupe za Palestinu okupili pred sedištem javnog servisa, tražeći da se Norveška zvanično priključi pozivu na zabranu izraelskog nastupa.
U Irskoj je jedan poslanik Radničke partije javno pozvao da se bojkotuje nastup na ESC ako Izrael takođe nastupa. Kako je rekao, Irska je najuspešnija zemlja u istoriji Pesme Evrovizije i takav bi potez izazvao pažnju ostalih zemalja. Irski premijer Leo Varadkar odbacio je te zahteve.
Britanski kandidat za Eurosong Oli Aleksander potpisao je jednu peticiju u kojoj se događaji u Gazi označavaju kao „eskalacija izraelskog režima aparthejda“.
Na to je reagovala izraelska ambasada u Londonu. „Pre svega u ova vremena je veliki razlog za brigu odluka Bi-Bi-Sija da na ESC šalje učesnika koji podržava tako pristrasne stavove o Izraelu i koristi takav dehumanizujući jezik o Izraelcima.“
Izraelski ambasador u Švedskoj, gde se održava finalno takmičenje, takođe je reagovao: „Sedmog oktobra je Izrael brutalno napadnut od strane zle terorističke organizacije, koja otvoreno zove na uništenje Izraela. Tražiti bojkot Izraela znači podržavati dela Hamasa, davati nagradu terorizmu i to je nespojivo sa vrednostima (Evropske radiodifuzne unije) i takmičenja.“
Kasting u Izraelu traje
I sada se, uprkos ratu u Gazi, Izrael priprema da učestvuje u finalu Pesme Evrovizije koje će u maju biti održano u Malmeu. Učesnik se u Izraelu bira kastingom koji je odlagan zbog rata, ali se ipak održava. Doduše, bez publike u televizijskom studiju.
Jedan od pevača koji su prošli prvu rundu bio je vojni poručnik. Samo nekoliko nedelja nakon što je pevao na televiziji, stradao je u Pojasu Gaze.
I neki izraelski mediji, recimo lajfstajl magazin „Tajm aut“, kao i korisnici društvenih mreža, pitaju se da li je primereno ići na ESC tokom rata. Emisije s pevanjem kritikovale su pre svega porodice talaca koji su još u rukama Hamasa.
Ali, kasting ide dalje, mada ne tako pompezno. Voditelji emisije već su rekli da ove godine ništa nije normalno, ali dodali: „Sigurni smo da malo muzike može samo da pomogne.“
Od kada se Izrael takmiči
Izrael je debitovao na muzičkom takmičenju 1973. godine, dok se to još zvalo „Grand Prix d’Eurovision de la Chanson“. Od onda je Izrael članica Evropske radiodifuzne unije kojoj danas pripada 68 radio-televizija iz 56 država Evrope, Severne Afrike i delova Azije.
Izrael nije jedina azijska država koja učestvuje – tu su i Jermenija i Azerbejdžan. Od 2015. učestvuje i Australija, kao pridruženi član – onde Pesma Evrovizije ima mnogo fanova.
Izrael spada u najuspešnije učesnike jer je četiri puta pobedio, i po dvaput bio drugi i treći.