Zaho de Sagazan je jedno od najuzbudljivijih novih imena na evropskoj muzičkoj sceni. Ova 24-godišnja francuska muzičarka oduševljava publiku svojom jedinstvenom kombinacijom francuske šansone i elektronske muzike
Francuska muzičarka Zaho de Sagazan predstavlja jednu od najperspektivnijih evropskih umetnica, nastavljajući tradiciju čuvenih francuskih šansonjerki, uz autentičnu notu koja obogaćuje ovaj muzički pravac. Njena jedinstvena kombinacija šansona i elektronske muzike donela joj je značajna priznanja, uključujući dvostruku MME nagradu, najvažnije evropsko muzičko priznanje.
Započevši karijeru objavljivanjem muzičkih video zapisa na Instagramu 2015. godine, Zaho je privukla pažnju svojom sirovom autentičnošću i jedinstvenim stilom. Njen debitantski album, „La Symphonie des Éclairs“, postigao je veliki uspeh u Francuskoj, a kritičari su ga ocenili kao redefiniciju francuske šansone iz sredine prošlog veka.
Album kombinuje emotivne teme poput preosetljivosti, kontrole, ljubavnih razočaranja, klimatskih promena i savremenih društvenih problema sa mašinskim, elektronskim zvukom, stvarajući potpuno autentični zvuk.
Snažan scenski performans
Zaho je poznata po svom snažnim scenskim performansima inspirisanim minimalizmom Semjuela Beketa. Njeni spotovi su često jednostavni, prepuni betona i čelika, što evocira na njen rodni grad Sen Nazer, dok se ona na sceni pojavljuje u crnim šorcevima i majici, slobodno plešući uz zvuke svojih pesama. Njene nastupe karakteriše emotivni raspon, prelazeći od melanholičnih balada na klaviru do energičnih elektronskih setova.
Upravo je ova kombinacija emotivnih tekstova, elektronske muzike i nekonvencionalnog scenskog nastupa ono što je izdvaja. Njeni tekstovi, često introspektivni i lični, govore o preispitivanju sebe, oslobađanju od društvenih stega i potrazi za istinom i autentičnošću. Njena pesma „Ne te regarde pas, lâche-toi“ („Ne gledaj sebe, opusti se“) postala je himna samopouzdanja i slobode za mnoge.
Zaho de Sagazan je brzo postala simbol nove generacije umetnika u Francuskoj, onih koji su spremni da ruše granice između žanrova i mešaju tradicionalno sa modernim. Njena popularnost raste i van granica Francuske, a ona je već dobila priznanja poput dvostruke Music Moves Europe nagrade. Svojom umetnošću i inovativnim pristupom, Zaho de Sagazan je postala jedan od najvažnijih glasova savremene evropske muzičke scene, i njena karijera obećava još mnogo uzbudljivih trenutaka u budućnosti.
Feministička hedonistkinja
Kritičari je ocenjuju kao vrhunsku interpretatorku, čija muzika uspešno spaja emotivne francuske šansone sa modernim elektronskim zvukom. Zaho je za devet godina uspela da se probije od lokalne francuske pop atrakcije do najperspektivnije evropske zvezde.
U nekim pesmama otvoreno govori o tome da voli seks što joj je donelo epitet “feminističke hedonistkinje”, pisao je nemački “Špigel”.
Kao što je pomenuto, početkom ove godine, Zaho je osvojila dvostruku MME nagradu, dobijajući priznanje žirija i najviše glasova publike. Ova 23-godišnja pevačica briznula je u plač kada je primila glavnu nagradu od 10.000 evra, uz dodatnih 5.000 evra za predstojeću turneju.
Obraćajući se publici na nesavršenom engleskom, rekla je: „Ljubav je najbolja stvar na svetu. Volim muziku i volim da donosim radost.” Nagradu joj je uručio Džuls Holand, jedan od najpoznatijih i najcenjenijih muzičkih voditelja na svetu, koji je naglasio da će ovo priznanje „otvoriti vrata“ njenoj daljoj karijeri.
„Music Moves Europe“ (MME) je godišnja nagrada Evropske unije namenjena prepoznavanju najboljih mladih umetnika iz cele Evrope.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Publika više ne može biti sigurna da li u medijima čita tekst koji je napisao čovek ili veštačka inteligencija, da li su slike i snimci autentični ili generisani. Novinarka Ivana Kragulj za „Vreme“ govori kako se u Srbiji u medijima koriste ovi alati
Republički hidrometeorološki zavod izdao je upozorenje na novi toplotni talas koji će biti najizraženiji na jugu i istoku Srbije. Krajem sledeće nedelje temperatura će ići i do 42 stepena Celzijusa
Uprkos sve izraženijim posledicama klimatskih promena koje pogađaju i Srbiju, klimatska pismenost među građanima, ali i institucijama, je nedovoljno razvijena. Kako to promeniti?
Posle Tomsonovog polumilionskog nastupa u Zagrebu, hrvatski nacionalisti su ponovo krenuli da „čiste“ zemlju od Srba – ovog puta od Bajage i Lepe Brene. Rambo Amadeus nije ostao dužan
Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan
Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba
Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše. Ista je to politika, samo prilagođena vremenu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!