Nekoliko dana nakon što je podržala demokratsku kandidatkinju Kamalu Haris u predsedničkoj trci, Tejlor Svift se našla na meti lično – Donalda Trampa.
Bivši američki predsednik i trenutni republikanski kandidat za mesto u Beloj kući jasno je stavio do znanja kako se oseća povodom 34-godišnje svetske pop zvezde, napisavši na svojoj Truth Social platformi velikim slovima: „Mrzim Tejlor Svift!“.
Iako se u njegovoj objavi direktno ne spominje činjenica da je Svift pružila podršku Kamali Haris, jasno je da tajming objave nije slučajan jer dolazi samo nekoliko dana nakon što je Tejlor Svift u objavi na svom Instagram profilu navela da će na novembarskim izborima svoj glas dati Kamali Haris i njeno kandidatu za potpredsednika SAD Timu Volcu.
Promenio ploču
Iako Tramp sada tvrdi da „mrzi“ američku pevačicu, to ranije nije bio slučaj. Još prošlog meseca je podelio AI-generisanu sliku Tejlor Svift u američkom kostimu, gde ona lažno podržava njegovu kampanju, uz druge slike koje promovišu ideju da je pridobio deo njenih fanova (u seriji fotografija dve su zaista bile autentične). „Prihvatam!“, napisao je Tramp kada je objavio slike. Od tada je negirao bilo kakvu odgovornost – odnosno, tvrdi da sa fotografijama nema nikakve veze, jer da su ih kreirali drugi ljudi.
Ironično je da je sasvim moguće da je upravo sam Tramp izazvao Tejlor Svift da se javno deklariše. U svojoj objavi na Instagramu pevačica je napisala da su je uplašile lažne fotografije koje kruže internetom, te da zbog toga oseća obavezu da nedvosmisleno kaže da njena podrška ide demokratama.
Narednog jutra, Tramp je u gostovanju na televiziji Foks njuz kazao da nije iznenađen rečima Tejlor Svift, jer „izgleda da ona uvek podržava demokrate.“ Predvideo je da će ona „verovatno platiti cenu za to na tržištu“ i rekao da više voli njenu prijateljicu Britani Mehomes, koja je naklonjena republikancima.
Svift, jedna od najpopularnijih muzičkih umetnica na svetu, podržala je Džoa Bajdena 2020. godine. Rođena je u Pensilvaniji, jednoj od ključnih prelomnih država, a na društvenim mrežama ima blizu 300 miliona pratilaca.
Demokrate prigrile podršku
Dok se Trampova objava širila internetom u nedelju, kampanja Haris-Valc izdala je saopštenje pod naslovom „Trampova loša nedelja (Tejlorina verzija)“. Nisu spomenuli Trampovu objavu, ali su u seriji tačaka ubacili naslove 28 pesama Tejlor Svift.
Političke izjave i podrške popularne pevačice su u prošlosti zabeležile značajan uticaj na građanski angažman. Svift je prvi put javno iznela svoje političke stavove pred izbore za Kongres 2018. godine, podržavši prava LGBTQ+ zajednice, kao i rodnu i rasnu ravnopravnost. Njena podrška dvojici kandidata za Kongres iz Tenesija tada je podstakla desetine hiljada ljudi da se registruju za glasanje.
Zašto bivši predsednik napada pevačicu
Donald Tramp je poznat po svojim vatrenim, često duhovitim, ali i mizogenim izjavama. Iako na prvi pogled Trampova deklaracija mržnje prema 34-godišnjoj pop pevačici deluje smešno, pa i apsurdno, ona otvara jedno ozbiljnije pitanje – šta tera matorog čoveka koji ima ozbiljne šanse da ponovo postane predsednik najmoćnije države na svetu da svoje vreme troši na jednosmernu „svađu“ sa ženom duplo mlađom od njega?
Tramp je veći deo svoje kampanje posvetio predsedniku Džou Bajdenu, koji će u novembru napuniti 82 godine, napadajući ga da nije dovoljno lucidan za novi četvorogodišnji mandat. U julu su demokrate, posle nekolicine gafova predsednika i katastrofalnog TV duela sa Trampom, shvatile da je bolje da Bajden odstupi i da ga zameni neko mlađi. Kao prvi pik se nametnula potpredsednica Kamala Haris.
Tako je 78-godišnji Tramp postao „onaj stariji“ u ovoj trci, a svi argumenti kojima se borio protiv Bajdena ne samo da su pali u vodu, već su okrenuti protiv njega samog.
Još ranije su neki psiholozi postavljali pitanja i o Trampovom mentalnom stanju. Viši predavač psihologije na Univerzitetu Kornel, jednoj od najprestižnijih američkih visokoškolskih ustanova, Hari Segal rekao je u aprilu da Tramp pokazuje znakove početka demencije.
„Mislim na ovaj kognitivni pad kao na dodatni sloj opasnosti kod osobe koja je već nestabilna i koja ne bi trebalo da bude ni blizu Bele kuće“, rekao je Segal. Njegovi komentari su usledili nakon što je nekoliko stručnjaka za mentalno zdravlje, koji su takođe bili kritični prema Trampu, izjavilo da on pati od simptoma demencije.
Jedan od njih je doktor Lans Douds, emeritus supervizor analitičar Bostonskog psihoanalitičkog društva i penzionisani profesor sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Harvard.
On je kazao da „za razliku od normalnog starenja, koje karakteriše zaboravljanje imena ili reči, Tramp konstantno pokazuje nešto sasvim drugačije: zbrku u vezi sa stvarnošću“.
Ima li razloga za brigu
Glavna meta optužbi za demenciju do jula je bio Džo Bajden, koji sada bezbrižno u Beloj kući čeka penziju. Tramp, sa druge strane, na penziju ni ne pomišlja. Ukoliko bi obezbedio drugi predsednički mandat, završio bi ga kao 82-godišnjak.
Psihološkim analizama Donalda Trampa svakako nije kraj. Nije svađa sa Tejlor Svift jedina bizarna stvar koju je republikanski kandidat u skorije vreme uradio. Tramp je u jednom trenutku tokom debate sa Kamalom Haris upao u besni monolog u kom je, između ostalog, kazao da migranti sa Haitija jedu Amerikancima kućne ljubimce.
Kamala Haris je to slušala sa osmehom. I zaista, na prvi pogled Trampove kontroverzne izjave zvuče smešno. Ipak, ukoliko se razume važnost funkcije za koju se grčevito bori i činjenica da mnogi reči bivšeg američkog predsednika shvataju ozbiljno – smeh ustupa mesto zabrinutosti.