Ubistvo Envera Hadrija
Novo suđenje tek počinje, a svi prenose lažnu vest
Veselin Vukotić i Andrija Drašković nisu u Belgiji osuđeni na doživotnu robiju zbog ubistva Envera Hadrija kako su preneli gotovo svi srpski mediji
I pored toga što je Šumaher opet pobedio, trka u Sliverstonu bila je najuzbudljivija u ovoj sezoni
Bez obzira na to što se domaća publika radovala posle zvaničnog treninga jer je Kimi Raikonen (Meklaren) bravuroznom vožnjom osvojio prvo mesto na startu, bilo je jasno da su u Ferariju spremili neku zvrčku. Naime, njihova taktika je po svoj prilici podrazumevala i „strateški“ raspored na startu, pa se nisu mnogo uzbuđivali što je šampion zauzeo tek četvrtu poziciju. O Rubensu Barikelu neću trošiti reči jer je stvarno postao patetičan i tužno je gledati kako kruži stazom i arči fenomenalnu formulu bez trunke ambicije da se (pred kraj karijere?) upusti u pravu trku. Stigao je na cilj treći. Toliko o njemu.
Elem, šefovi Ferarija i Šumi odlučili su se za samo dva zaustavljanja u boksu što je, opet, podrazumevalo da bar u dva navrata ima praznu stazu pred sobom. I imao je. A onda je očas posla napravio dovoljnu razliku da posle prvog dolivanja goriva i promene guma iz boksa izađe ispred Kimija koji je vodio prvih jedanaest krugova.
„Bio sam zapanjen kako se trka odvijala“, izjavio je Mihael posle svoje osamdesete pobede u karijeri. „Strategija se isplatila, ali nisam očekivao da će se to pokazati tako rano, to baš nismo planirali.“ Na pobedničkom podijumu opet nije mogao da odoli da ne diriguje dok je emitovana italijanska himna. Mlatarao je rukama, onoliko, i sva je prilika da će tim povodom opet pokrenuti lavinu kritika u italijanskoj štampi.
Da je gledao TV prenos video bi bjelodano jasno da su za ranu isplativost strategije najzaslužniji fenjerdžije iz Minardija koji su čitava dva kruga zadržavali zahuktalog Raikonena. Sasvim dovoljno da zaostane za Šumijem nešto jače od jedne sekunde. Kao što je poznato, to je isto kao da je zaostao sat vremena. Stigao je drugi na cilj, izjavio da je „zadovoljan razultatom posle očajnog početka sezone“, a ostaće zapamćen i njegov pokušaj da se upusti u nadmetanje sa Šumijem dvadesetak krugova pred kraj trke kada je zbog karambola na stazu izašlo vozilo za usporavanje. Mala vajda za njega jer su mu u samom finišu gume bile u fronclama pa nije mogao da forsira, ali lepa prilika za gledaoce da posle dugo vremena baš uživaju.
„Moramo još ozbiljno da radimo“, rekao je Kimi novinarima posle trke. „Međutim, nadam se da idemo ka delu sezone u kome imamo bolid koji je sposoban da se nosi sa liderima i da dolazimo u poziciju da u svakoj preostaloj trci idemo na pobedu.“ Ovome valja dodati da se njegov zemljak, bivši šampion Mika Hakinen, ozbiljno sprema za veliki kambek. „Imao sam dug razgovor sa Mikom kao prijatelj s prijateljem, objasnio sam mu svoj stav i očekivanje i on je sada u Finskoj gde razmišlja o mojoj ponudi“, rekao je novinarima šef tima Ron Denis. Ukoliko se to dogodi, a uspešno se završe i pregovori Frenka Vilijamsa i Žaka Vilneva onda se može dogoditi da sledeće godine na stazi gledamo tri šampiona Formule 1 i dva bivša šampiona američke CART serije, Montoju i Da Matu.
Da pored trkanja spektakl bude sasvim kompletiran pobrinuo se Jarno Truli (Reno) kome je u krivini broj 13 (pa posle da ne budem sujeveran, begaj se bre!), u punoj brzini otkazalo zadnje vešanje pa je ne samo zveknuo iz sve snage u zaštitni zid već se posle ringišpila na stazi i prevrnuo. Srećom izašao je iz slupane formule na svojim nogama bez ikakvih povreda! Usput, reditelj prenosa je bio sjajan. Fernando Alonso je imao problema sa renoovim motorom, startovao je sa začelja, pa je i pored dobrog trkanja ipak ostao bez bodova. Četvrtu poziciju na cilju osvojio je Dženson Baton (BAR) koji zbog toga nije mogao da sakrije razočaranje, ali ako njegovi mehaničari ne uvežbaju radnje u boksu opet će mu se dešavati da mu sjajnu vožnju ponište spore vodonoše. Inače, po opštem mišljenju članova stalnog analitičkog tima koji kolektivno gleda prenose u beogradskom Sport kafeu, junak trke je Đankarlo Fizikela (Zauber) koji je startovao sa poslednjeg mesta, a na cilj stigao šesti! I njegov tim se odlučio za taktiku od dva svraćanja u boks i to im se i te kako isplatilo. Peti je bio Huan Pablo Montoja (Vilijams) koji je novinarima rezignirano rekao da njegov bolid „nije dovoljno brz“, sedmi je trku završio Dejvid Kultard (Meklaren), a poslednji bodić osvojio je Veber (Jaguar).
25. jula voziće se u Hokenhajmu za Veliku nagradu Nemačke.
Veselin Vukotić i Andrija Drašković nisu u Belgiji osuđeni na doživotnu robiju zbog ubistva Envera Hadrija kako su preneli gotovo svi srpski mediji
Mali dvomotorni avion kružio je nad Banjalukom tokom obeležavanja Dana Republike Srpske. To je uznemirilo RS i region. Koji je avion u pitanju i da li se ranije to dešavalo
Postoji od 17. veka. Bila je najzabačeniji deo beogradske mahale. Prošlog veka u njoj su izgrađene dve višespratnice iako je široka samo osam metara. Zvala se Zadarska 123 godine, a sad se zove Dobrice Ćosića
Rušen u ratovima, zemljotresima i cunamiju, ležao je pod peskom više od jednog milenijuma, u njemu su se tokom Libijske revolucije krile Gadafijeve snage sigurne da NATO neće bombardovati Uneskovu svetsku baštinu. Leptis Magna
NBA liga beleži pad gledanosti pa se traga za uzrocima. Mnogi su uvereni da ogroman broj šuteva za tri poena, koji ima matematičko opravdanje, čini košarku jednoličnom i dosadnom. Ali, šta tu uraditi?
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve