
Mediji
Rekordna čitanost „Vremena“ u martu
Portal „Vremena“ beleži najveću čitanost ikada u ovo doba političkih i društvenih gibanja u Srbiji. I to kontra logici većine medija – pravim novinarstvom umesto štancovanjem vesti i senzacionalizmom
Kineski čet-bot koji koristi veštačku inteligenciju očito je programiran tako da skriva neke informacije koje ne gode Komunističkoj partiji. Pitajte ga, recimo, o masakru na Tjenanmenu
Kineska alatka veštačke inteligencije DeepSeek zaludela je svet. Razvijena je brzo, po kvalitetu slična ChatGPT-u, lako se koristi, „razume“ sve jezike.
Ali, na neka pitanja se pravi luda.
Recimo, hoće DeepSeek relativno korektno da opiše i politički sistem u Kini, doduše bez jakih reči. Hoće da kaže i ko je ovaj ili onaj disident. Ili da Kina netransparentno pogubi hiljade ljudi godišnje.
Kina, kaže, nije baš demokratija u zapadnom smislu reči, ali onde partija nastupa u ime naroda!
Ali, upitan o dešavanjima na Tjenanmenu 1989. godine, DeepSeek se pravi lud. Taman krene da ispisuje informacije, ali ih promptno izbriše i ostavi poruku na engleskom:
„Sorry, that’s beyond my current scope. Let’s talk about something else.“
Zabranjena tema
Ako ga pitate kako sve drugo zna, samo mu je to van „obima“ i neće da priča, i da li je programiran tako da zataška Tjenanmen, DeepSeek prijavi da je server trenutno zauzet i da probamo kasnije.
Na Tjenanmenu (Trg nebeskog mira) u Pekingu je u junu 1989. počeo masakr nad studentima i drugim demonstrantima tokom kojeg su ubijene hiljade ljudi.
Tačnu brojku te brutalne intervencije kineske vojske niko ne zna.
U pitanju je jedna od tema koje su u Kini zabranjene. I ko zna koliko DeepSeek ima zabranjenih tema.
Evo recimo još jedne. Pitali smo ga da li je Si Đinping diktator. Mogao je da kaže da nije, ali je samo rekao: „Let’s talk about something else.“
Programi veštačke inteligencije imaju sve veći upliv u život ljudi. Ali i ova epizoda pokazuje koliko je osetljivo osloniti se na njih.
Portal „Vremena“ beleži najveću čitanost ikada u ovo doba političkih i društvenih gibanja u Srbiji. I to kontra logici većine medija – pravim novinarstvom umesto štancovanjem vesti i senzacionalizmom
Tri osobe su poginule, od kojih je jedno dete, a četiri su povređene u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila rano jutros.
„Sindrom slomljenog srca“ (Broken-Heart-Syndrom, poznat i kao Takotsubo-sindrom), bolest je koja i dalje predstavlja zagonetku za lekare. A opasan je skoro kao srčani udar
Pre 80 godina, od marta do novembra, objavljena su tri romana Ive Andrića: Na Drini ćuprija, Travnička hronika i Gospođica. Uz pola veka od njegove smrti, ovo je drugi jubilej našeg jedinog nobelovca koji obeležavamo ove godine
Zgrada subotičkog Narodnog pozorišta posle nekoliko decenija je izgrađena, istina bez velike sale zbog koje je najviše i počela obnova
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve