Novogodišnja akcija
Popust na pretplatu za digitalna i štampana izdanja „Vremena”
Od četvrtka, 19. decembra do 15. januara ostvarite 20 posto popusta na sve pretplate za digitalna i štampana izdanja „Vremena”. A „Vreme“ ima samo svoje čitaoce
U monografiji koja je objavljena povodom veka postojanja Beogradske filharmonije ima mnogo toga za istraživače, ali i za one obične poštovaoce ovog čuvenog orkestra
Prošle nedelje Beogradska filharmonija proslavila je 101. rođendan promocijom monografije u kojoj su Asja Radonjić i Danica Maksimović opisale prvih 100 godina ovog orkestra, tokom kojih je nekoliko puta padao i ustajao, obišao čitavu zemaljsku kuglu, živeo u izolaciji usled sankcija i ratnih okolnosti, radio u nehumanim uslovima, ali i doživljavao ovacije u najvećim svetskim dvoranama, hramovima umetnosti i kulture. Osim što je vredan materijal za buduće istraživače, njihova monografija ima i deo za obične poštovaoce Beogradske filharmonije, u kome se u stilu “da li ste znali” priča o brojnim zanimljivostima iz života ovog orkestra.
Pa tako: da li ste znali da je osnivač BF Stevan Hristić, iako renomirani kompozitor i pedagog, zapravo najviše ambicija gajio u pogledu karijere dirigenta? Iako se školovao kod jednog od vodećih profesora dirigovanja Artura Nikiša u Minhenu, Hristić nikada nije dobio odobravanje stručne javnosti za ovaj segment svog delovanja. Štaviše, zbog uvrede pretrpljene od strane kritičara Stanislava Vinavera, koji je njegovo dirigovanje uporedio sa pokretima saobraćajnog policajca, dvojica uvaženih pripadnika beogradskog kulturnog života čak su završila i na sudu.
Da li ste znali da su godinu dana nakon Drugog svetskog rata nemački muzičari imali obavezu da u okviru ratne odštete sviraju kao članovi orkestra BF?
Da je BF od juna 1923. do juna 2023. godine izvela 3775 koncerata?
Da je u periodu od 2001. do 2007. godine broj pretplatnika za koncerte BF porastao sa 34 do potpuno popunjenog kapaciteta dvorane (od oko 850 prodajnih mesta)?
Da je BF 1974. godine, u okviru velike turneje po Meksiku i Kubi, bila onemogućena da sleti na aerodrom u Havani zato što se nalazila u američkom džambo-džetu? Orkestar je prebačen u manji avion, ali bez velikih instrumenata, pa je tako za planiranih petnaest dana održala svega tri koncerta na Kubi. Tako se naporna turneja silom prilika pretvorila u egzotičan godišnji odmor uz, prema svedočenju članova orkestra, puno kupanja i besplatnog sladoleda. A da se prilikom povratka sa turneje po Meksiku i Kubi avion pun filharmoničara jedva odlepio od zemlje i dugo leteo na 2 metra iznad vode zbog preopterećenosti prtljagom punim uspomena sa ovog neverovatnog putovanja?
Da je BF predvođena Zubinom Mehtom 2011. godine održala prvi koncert jednog srpskog orkestra u Hrvatskoj nakon ratova 90-ih godina i gotovo četiri decenije odsustva sa dubrovačke koncertne scene? Orkestar je sa Mehtom već nastupao u Dubrovniku, i to 1968. godine kada je BF zaboravila da na nastup ponese sanduk sa notama. Srećom, uspeli su da organizuju da materijal stigne sledećeg dana, neposredno pred probu.
Da 86 odsto zaposlenih, njih 79 od devedeset dvoje ljudi, ima visoko obrazovanje (diplome osnovnih, master, magistarskih i doktorskih studija), kao i da je prema statistici, nakon smene generacija početkom novog milenijuma, prosečna starost muzičara BF bila 28 godina?
Da je BF obišla 295 gradova u 32 države u svetu, kao i da je od juna 1923. do juna 2023. godine izvela 3775 koncerata, a da je od 1962. do 1978. realizovala više od dvadeset turneja u četrnaest različitih država?
Da je BF na gostovanju po Libanu i Egiptu 1955. godine izvela 15 koncerata za 19 dana, što je najveći broj nastupa našeg ansambla na nekoj turneji, i to po sedam u Bejrutu i Kairu, i jedan u Aleksandriji?
Da je na jednoj donatorskoj večeri u korist američke turneje BF (2013) sakupljeno više od 600.000 američkih dolara, što je najveći iznos sakupljen na događaju ovog tipa u oblasti kulture?
Da prve violine BF u toku jedne koncertne sezone potroše najmanje četiri kompleta žica, a da oboisti BF svaki put kad sednu u orkestar isprobaju najmanje dva do tri piska pre nego što počnu da se usviravaju? Za njih važi i ona čuvena maksima da oboisti više vremena provode praveći i probajući piskove nego vežbajući!
Da je koncert Dizni fantazija u 2019. godini čak tri puta zaredom otkazivan zbog katastrofalnih vremenskih prilika, a potom i još jednom pomeren usled izbijanja pandemije korona virusa 2020. godine? Program je konačno izveden u julu 2023. godine.
Da je 2016. godine iste večeri izvela svih pet koncerata Ludviga van Betovena? Svirao je Aleksej Volodin, a dirigovao Danijel Rajskin. Zatim, da je u junu 2022. godine u jednom danu, od 10 sati do 22 sata, naizmenično sa kolegama iz Dortmundske filharmonije, odsvirala svih devet simfonija Ludviga van Betovena u Dortmundu, i to ponovila nedelju dana kasnije u Novom Sadu. Sve je dirigovao jedan čovek – Gabrijel Felc, šef-dirigent oba orkestra, i to napamet. I, na kraju, ovog aprila sa šefom-dirigentom Gabrijelom Felcom, u jednoj večeri BF je izvela sve četiri Bramsove simfonije.
Da je prilikom svog prvog dolaska u Beograd 2006. godine, Gabrijel Felc zaboravio pasoš ne znajući da u Srbiju ne može da uđe samo sa ličnom kartom EU? Vraćen je sa beogradskog aerodroma u Nemačku, pa je na probu stigao tek sledećeg dana. Inače, Gabrijel Felc je po imenovanju za šefa-dirigenta za samo šest meseci naučio da tečno govori srpski jezik, kao i da čita i piše ćirilicom.
Da je i nekadašnji šef-dirigent Muhaj Tang prilikom jednog dolaska u Beograd došao bez validnog dokumenta, pa je istim avionom bio vraćen u Švajcarsku? A da je solista koji je putovao iz Urugvaja izbačen iz aviona u Milanu gde je presedao za Beograd, zato što je zaboravio da mu je za Srbiju potrebna viza? Kolege iz produkcije su posredstvom konzulata u Milanu obezbedile srpsku vizu u roku od jednog dana, taman da umetnik stigne na generalnu probu.
Da je BF 2012. godine za izvođenje koncerta za vodene udaraljke i orkestar morala da obezbedi balone sa vodom, čaše, drvene posude različitih veličina, plastične cevi, gudala, perkusionističke rekvizite i posebno ozvučenje, kao i reket za stoni tenis, klikere, loptice skočice i đon od cipele? Pod bine bio je prekriven laminatom, note uvijene u foliju, a za celokupni performans bilo je potrebno više od 250 litara vode, koja je prilikom izvođenja prskala na sve strane, te su posetioci u prva dva reda dobili kabanice.
Da privrženost Zubina Mehte BF seže još do 1958. godine kada je ovaj mladi i perspektivni indijski dirigent osvojio nagradu na Takmičenju dirigenata u Liverpulu? Jedan od prvih orkestara koji mu je dao šansu za profesionalni nastup bila je upravo Beogradska filharmonija.
Da vozač kamiona sa instrumentima BF koji uvek pre ansambla kreće na put, nije znao da Anvers znači Antverpen, te je produžio za Francusku? Tako su instrumenti umesto u nedelju, na destinaciju stigli u ponedeljak, neposredno pred koncert. Parkirali su se ispred dvorane, a orkestar i majstori za binu su zajednički unosili instrumente na scenu, pred publikom koja je već stigla i smestila se na sedišta. Svedoci ovog događaja iz 1987. godine kažu da se dvoranom orio aplauz, uz komentare “kakva fantastična organizacija”!
Da su na turneji na Sardiniji 1991. godine posle svakog od tri održana koncerta domaćice iz okolnih mesta iznosile svoje sveže pripremljene specijalitete na gradski trg, u znak poštovanja prema gostima? Nakon večere, organizovane su velike postkoncertne fešte koje su trajale do duboko u noć. Takođe, na turneji na Siciliji 1987. godine kamion sa instrumentima stao je na jedan kraj velikog mesnog trga, a teatar se nalazio na njegovom suprotnom kraju. Organizator koncerta je sa dva pljeska rukom dao znak i svi lokalci koji su do tada sedeli u kafeima razmeštenim po trgu, ustali su i počeli da nose instrumente sa jednog kraja na drugi.
Da je priča o angažovanju Uroša Lajovica za šefa-dirigenta gotovo filmska? Tasovac je telefonom pozvao Lajovica i rekao: “Ja sam danas postao direktor Filharmonije, hoćete li Vi da budete šef-dirigent?” Na to je maestro spontano reagovao odgovorom: “O, ne dolazi u obzir, zbog termina, zbog svega”. Bio je tada u Beču, ali je sutradan putovao za Ljubljanu. Tasovac mu je odvratio da će sutra u podne biti u Ljubljani, što je bilo nemoguće, zbog viza. Seo je u autobus, putovao 16 sati, uspeo da na granici dobije vizu i u podne su već sedeli na sastanku. Razgovori su završeni oko dva po ponoći, nastavljeni su sutradan, nakon čega su se novi direktor i novopečeni šef-dirigent rukovali.
Da BF prilikom svakog koncertnog ciklusa namenjenog deci poseti oko 4000 mališana?
Da produkciju BF koja kreira, organizuje i promoviše kompletnu delatnost orkestra čini tim od šestoro ljudi?
Od četvrtka, 19. decembra do 15. januara ostvarite 20 posto popusta na sve pretplate za digitalna i štampana izdanja „Vremena”. A „Vreme“ ima samo svoje čitaoce
Bilo je mnogo pokušaja da se utvrdi poreklo porodične slave, ali oni su češće otvarali nova pitanja i dileme no što su davali odgovore. Zna se samo da je proslavljanje sveca zaštitnika porodice veoma stara obredno-religijska i društveno ekonomska praksa, kojoj se počeci gube u dalekoj prošlosti
A ipak je sve vreme srećna, snažna, to jednostavno izbija sa ovih fotografija, i ta sreća i snaga čuvaju je u kapsuli jednog vremena koje se dugo opiralo slomu – Margita Magi Stefanović
Ove godine se navršilo 120 godina od osnivanja Materinskog udruženja, a 2026. biće isto toliko od osnivanja Doma za nahočad ovog društva. Tim povodom objavljena je monografija dr Jasmine Milanović, naučne savetnice Instituta za savremenu istoriju. Udruženje je bilo jedno od najprogresivnijih ženskih društava u Kraljevini Srbiji i ostavilo je dubok trag
Nedavno smo opet čuli priče o dosadnim stenicama u srpskim zatvorima. Zašto je toliko teško iskoreniti ove bube i šta ako vam se zapate u stanu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve