Novogodišnja akcija
Popust na pretplatu za digitalna i štampana izdanja „Vremena”
Od četvrtka, 19. decembra do 15. januara ostvarite 20 posto popusta na sve pretplate za digitalna i štampana izdanja „Vremena”. A „Vreme“ ima samo svoje čitaoce
Na području naselja Bajdina u Mirijevu planom Detaljne regulacije predviđena je seča 66 hektara šume zbog izgradnje stambeno-poslovnih objekata za 15.000 ljudi
Neformalna grupa građana „Mirijevo zeleno i zdravo“ objavila je da se na području naselja Bajdina planira seča 66 hektara šume zbog izgradnje stambeno-poslovnih objekata za 15.000 ljudi.
Predstavnik te grupe Nikola Cvetanović podsetio je da su građani 2022. godine uspeli da odbrane ovo područje od uništavanja zelenila i betoniranja.
„Gradska komisija za planove sada ponovo pokušava da oživi plan Detaljne regulacije Bajdine. Realizacija tog plana bi drastično narušila kvalitet života stanovnika Mirijeva jer uključuje izgradnju ogromnog broja kvadrata za 15.000 ljudi na zemljištu koje je zavedeno kao aktivno i delimično umireno klizište“, rekao je Cvetanović.
Mirijevo se bori sa prenaseljenošću
On je istakao da zeleni pojas na području Bajdine decenijama štiti naselje od aerozagađenja i reguliše mikro-klimu naselja.
„Šuma koju nameravaju da unište je stanište mnogobrojnih vrsta ptica, a neke od njih su i zakonom zaštićene. Mirijevo je naselje koje se bori sa prenaseljenošću, pa postojeća kanalizaciona i saobraćajna infrastruktura nije u stanju da isprati ni trenutni broj stanovnika, a kamoli nagli priliv koji bi nastao realizacijom ovog plana“, rekao je Cvetanović.
Šta hoće da grade
Prema Planu detaljne regulacije područja Bajdina u Mirijevu u opštini Zvezdara, koji je bio na javnom uvidu početkom 2022. godine, naselje Bajdina trebalo bi da dobije nove stambene komplekse, mešovite gradske centre i objekte javne namene.
Ukupna površina plana obuhvata 66,73 hektara, a odnosi se na šumu koja je sa severa ograničena naseljem Mirijevo 4, odnosno Ulicom Mihaila Bulgakova, sa zapada Ulicom Pirandelovom, sa juga Smederevskim putem, a sa istoka Ulicom Nine Kirsanove.
U okviru Plana planirana je izgradnja zone za porodično stanovanje, kompleksa za višeporodično stanovanje, sanacija neplanski građenih stambenih blokova i gradnja mešovitih gradski centara u okviru dve zone, niske i srednje spratnosti, a predviđena je i gradnja komercijalnih sadržaja.
Planirane dve škole i pravoslavna crkva
Planirana je i izgradnja tri vrtića i dva depandansa predškolskih ustanova, ukupnog kapaciteta za 871 dece, dve osnovne škole za 480, odnosno 960 učenika, dom zdravlja i socijalna ustanova, odnosno dnevni boravak za decu i omladinu sa smetnjama u razvoju kapaciteta do 80 korisnika.
U planu je i gradnja pravoslavnog hrama, novi park sa biciklističkim stazama i sadržajima za rekreaciju, dva skvera sa mobilijarom, česmama i fontanama, zaštitni zeleni pojas oko naselja i tri nova šumska područja sa trim stazama i sadržajima za predah posetilaca.
Plan predviđa i izgradnju saobraćajnica u rangu pristupnih i sabirnih ulica. Dvosmerne saobraćajnice se planiraju sa kolovozom širine 6, odnosno 7 metara za ulice kojima će se kretati javni gradski prevoz.
Planirano je i formiranje drvoreda duž saobraćajnica i ukupno 46 parking mesta u ulicama koje bi bile formirane u okviru naselja.
Plan predviđa i gradnju toplovodne mreže, trafostanice i gasovodne mreže, a kada je reč o kanalizaciji, trenutno se sve otpadne vode ispuštaju u Dunav iz postojećeg kolektora duž Mirijevskog bulevara. Prema Generalnom rešenju Beogradske kanalizacije sve te upotrebljene vode će se odvoditi intereceptorom ka postrojenju da prečišćavanje otpadnih voda „Veliko selo“.
Od četvrtka, 19. decembra do 15. januara ostvarite 20 posto popusta na sve pretplate za digitalna i štampana izdanja „Vremena”. A „Vreme“ ima samo svoje čitaoce
Bilo je mnogo pokušaja da se utvrdi poreklo porodične slave, ali oni su češće otvarali nova pitanja i dileme no što su davali odgovore. Zna se samo da je proslavljanje sveca zaštitnika porodice veoma stara obredno-religijska i društveno ekonomska praksa, kojoj se počeci gube u dalekoj prošlosti
A ipak je sve vreme srećna, snažna, to jednostavno izbija sa ovih fotografija, i ta sreća i snaga čuvaju je u kapsuli jednog vremena koje se dugo opiralo slomu – Margita Magi Stefanović
Ove godine se navršilo 120 godina od osnivanja Materinskog udruženja, a 2026. biće isto toliko od osnivanja Doma za nahočad ovog društva. Tim povodom objavljena je monografija dr Jasmine Milanović, naučne savetnice Instituta za savremenu istoriju. Udruženje je bilo jedno od najprogresivnijih ženskih društava u Kraljevini Srbiji i ostavilo je dubok trag
Nedavno smo opet čuli priče o dosadnim stenicama u srpskim zatvorima. Zašto je toliko teško iskoreniti ove bube i šta ako vam se zapate u stanu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve