Ministar Nikola Selaković je nedavno posetio Udruženje književnika Srbije i obećao im rekonstrukciju zgrade i rešavanje imovinskog statusa . Udruženju likovnih umetnika nije stigao ni na pismo da odgovori, iako imaju iste probleme kao i književnici
Zgrada u Francuskoj 7 u Beogradu, u kojoj živi i radi Udruženje književnika Srbije već 40 godina, a koja je u javnosti poznata pre svega zbog „Kluba književnika“ čuvenog restorana, je u izuzetno lošem stanju. U toliko lošem. da je opasna po život, zbog čega je nadležnima upućeno mnogo apela.
Miloš Janković, predsednik Udruženja (UKS), danas je izjavio da ih je posetio ministar kulture Nikola Selaković i obećao da će zgrada biti rekonstruisana.
„Dogovor je da se prvo reši imovinski status i da se upravljanje zgradom sa Grada Beograda prenese na UKS“, naveo je Janković akcentujući deo obećanja da zgrada, koja je kulturno dobro, neće biti srušena i pretvorena u hotel.
Paviljon Cvijeta Zuzorić
Njihove kolege iz Udruženja likovnih umetnosti Srbije (ULUS) imaju iste probleme.
Paviljon „Cvijeta Zuzorić“ u kome se nalaze od osnivanja propada, a i njihov imovinski status je nerešen, međutim, rešenja nisu ni na vidiku.
Početkom marta a nakon što su članovi ULUS-a najavili da će svoja prava potražiti na sudu, Ministarstvo kulture je najavilo da će se „nakon konstituisanja Vlade Srbije pristupiti obnovi i rekonstrukciji ovog važnog spomenika kulture“.
Najnovije vesti tim povodom su sledeće:
ULUS će uskoro raspisati tender za sanaciju krova na paviljonu „Cvijeta Zuzorić“, zato što im je Ministarstvo kulture početkom marta odobrilo 9,54 miliona dinara za pomenutu svrhu, a prošlog meseca i uplatilo.
U ULUS-u se raduju popravci krova, ali i – ne.
Naime, jedan od zahteva ULUS-a u pregovorima sa Ministarstvom koji su počeli prošle godine bio je rekonstrukcija cele zgrade, a ne samo krova. Uostalom, za rekonstrukciju „Cvijete Zuzorić“ prošla Vlada je dobila novac od Banke za razvoj Saveta Evrope, i to još više od pre tri godine.
U ULUS-u naslućuju da novac koji su dobili za tekuće održavanje krovnog pokrivača i krovne konstrukcije znači da zgrada neće biti rekonstruisana u celosti kao što je trebalo.
Sledeća vest je povodom rešavanja imovinskog statusa: na predlog Ministarstva kulture, Republička direkcija za imovinu nedavno je uputila ULUS-u upit u kom nije pomenut ugovor kao opcija. Navedena je samo cena zakupa, deset odsto od tržišne vrednosti, koju ULUS ne može da plati.
O svemu su pisali ministru Selakoviću, nije im odgovorio a još manje ih posetio.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Zaposleni Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda su iz „Vremena“ saznali da je njihov direktor Aleksandar Ivanović poslao Ministarstvu kulture nezakonit dokument kojim predlaže da se kompleksu Generalštab ukine status spomenika kulture. Sad se ograđuju od tog dokumenta
Pitam se koliko je umetnost bitna, koliko je bilo šta važno u odnosu na ovo što se dešava. Trenutno u Muzeju savremene umetnosti imamo izložbu Dejvida Hoknija, jednog od najvećih slikara današnjice. To je izložba godine. Baš sam razmišljao kako i dalje nisam otišao da je vidim, ali sam shvatio da je potrebna određena vrsta mira da bi se otišlo na izložbu. Da budeš tamo tri sata i da ne pogledaš na telefon kako bi proverio da li je ispred policija
U filmu svoje kćeri Džejn Mensfild prvi put dobija šansu da bude viđena kao stvarna žena od krvi i mesa, sa svim vrlinama i manama, a ne puka projekcija muških seksualnih fantazija o nezasitoj prsatoj plavuši. S druge strane, Ešli Ejpril i Amanda Lir na scenu izvode svoje višesmislene identitete, prihvatajući ih i odbacujući ih. Zapravo, poigravajući se njima
Jun Fose, Septologija; s norveškog preveo Radoš Kosović; Treći trg i Srebrno drvo, 2023–2024. Drugo ime (I-II), Ja sam neko drugi (III-V), Novo ime (VI-VII)
Već od naslova, dakle, ulazi se u jedan kompleksan poetski i kulturnoistorijski dijalog, koji, međutim, umesto odgovora i objašnjenja nudi strepnje i nedoumice
Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa
Policajac i policajka su snimljeni dok su u pokušaju iznude studentkinju čupali za kosu. To je klasičan primer mučenja i torture, grubo kršenje zakona za koje bi morali da snose posledice
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!