Direktor Kuće legata, član SDPS-a, ne vidi ništa sporno da stranka u Legatiu Petra Lubarde proslavlja Dan pobede nad fašizmom, i kaže da su korporativni događaji njihova praksa, ali samo u dvorištu. Iz SDPS-a su sve to potvrdili
Socijademokratska partija Srbije obeležila je Dan pobede u Legatu Petra Lubarde koji čuva Kuća legata, a čiji je direktor Filip Brusić Renaud, član te stranke.
Petar Lubarda je jedan od najznačajnijih jugoslovenskih umetnika prošlog veka. Njegov Legat se nalazi u Ilinčićevoj 1, u kući u kojoj je živeo, a u kojoj se od 2014. osim slika koje je poklonio Beogradu, crteža, biblioteke, prepiske, ličnih predmeta, nalazi i direkcija Kuće legata.
Filip Brusić Renaud je direktor Kuće legata od 2014. godine, a član SDPS od aprila prošle godine. Na svojoj Fejsbuk stranici podelio je fotografije sa stranačke proslave Nove godine koja je održana u Legatu Petra Lubarde, a nedavno i sa proslave Dana pobede.
Foto: FacebookFilip Brusić Renaud i Rasim Ljajić
Sudeći po fotografijama, na obeležavanju Dana pobede Legat je bio pun sveta, svi su bili lepo rasposloženi, a govorili su predsednik SDPS Rasim Ljaljić i direktor Kuće legata Filip Brusić Renaud.
Kuća legata je, piše na sajtu, institucija od značaja za grad Beograd. Osnovana je da se brine o legatima, da radi na poboljšanju staranja, čuvanja i zaštite legata i njihovom otvaranju za javnost.
Šta se sme a šta se ne sme u ustanovi kulture, odnosno da li je osim izložbi u nečijem legatu dozvoljena stranačka proslava, ne piše ni u jednom zakonu Srbije.
Postoji samo preporuka u Kodeksu ponašanja državnih službenika u kome, u članu 5 koji se tiče političke neutralnosti, piše da „u službenim prostorijama organa državni službenik ne sme da nosi i ističe obeležja političkih stranaka, niti njihov propagandni materijal“, kao i da „javna sredstva koja su mu poverena u vršenju poslova državni službenik ne sme da koristi za promociju političkih stranaka, odnosno političkih subjekata, pod čime se posebno podrazumeva korišćenje službenih prostorija, vozila i inventara u svrhe političke kampanje“.
Filip Brusić Renaud potvrđuje za „Vreme“ da je u Legatu Petra Lubarde održana proslava Dana pobede i ne misli da u tome ima ičeg pogrešnog.
„Petar Lubarda je bio antifašista i siguran sam da ne bi imao ništa protiv da u dvorištu njegove kuće proslavimo Dan pobede.“
U ovom konkretnom slučaju, kaže Filip Brusić Renaud, on je odobrio proslavu.
„To je dan kada se slavi pobeda nad fašizmom, pa ni meni nije problem da ga proslavim u kući koju vodim. Bitan je povod koji se obeležava, a mislim da Dan pobede treba slaviti“.
Filip Brusić Renaud ističe da je „proslava bila smo u dvorištu, nismo ulazili u izložbeni prostor, niti smo unosili stranačka obeležja“, te tako smatra da „Legat Lubarde ničim nije bio ugrožen. Mi u dvorištu priređujemo razne korporativne skupove, pa je ovaj sa SDPS bio jedan od tih.“
Novu godinu su, objašnjava, proslavili u kafeu Legata „to je prostor kakav imaju svi muzeji u svetu kako bi posetioci mogli da se odmore, popiju kafu, prezalogaje, popiju vino. U tom prostoru može da stane osamdesetak ljudi, što znači da nema nikakve potrebe za ulaženjem u izložbeni prostor“.
Korporativna događanja u ustanovama kulture nisu ni zabranjena ni dozvoljena, zato što ih zakon ne pominje. Na njih se gleda kao na izvor zarade, znači blagonaklono.
Na upit „Vremena“ SDPS-u zašto su stranačku proslavu održali u ustanovi kulture, dakle u javnom dobru, odmah smo dobili odgovor od Uroša Kandića generalnog sekretara stranke.
Kandić objašnjava da je SDPS „organizovala koktel u dvorištu Legata Petra Lubarde, koje se inače izdaje u komercijalne svrhe i gde je u prethodnom periodu organizovan čitav niz različitih javnih događaja. SDP Srbije je na ime iznajmljivanja dvorišnog prostora platila račun u iznosu od 83.000 dinara.“
Foto: FacebookSa proslave Nove godine
Naglašava da „tom prilikom, u kuću Petra Lubarde nije unošen bilo kakav stranački propagandni materijal, već smo jedan pano sa obeležjima SDP Srbije i postavili smo nekoliko desetina ukrasnih balona u dvorištu Legata, gde je to dozvoljeno, koji su nakon završetka koktela, koji je trajao dva sata, uklonjeni.“
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Iako mandat Svetislava Goncića na čelu nacionalnog teatra traje do decembra 2026, upravnik Narodnog pozorišta je iz ličnih i porodičnih razloga odlučio da se povuče i 5. jula ode u penziju
U 76. godini života, na nepodnošljivih 36 stepeni, puna tri sata je The Boss do poslednjeg atoma snage isterivao svoje. Kao i uvek, publici je dao baš sve - litre znoja, 28 pesama, nekoliko važnih poruka, podsticaj, ohrabrenje i veče za pamćenje
Organizatori dva letnja filmska festivala u Srbiji otkazali su ili odložili ovogodišnje planove zbog aktuelne krize u društvu. Kako politika utiče na scenu
Barak Obama je 2012. godine poslao svog ministra finansija da urazumi nemačkog kolegu koji je, protiv prezaduženih Grka, naglašavao moralni značaj trpljenja bola na kratke staze, zarad integriteta na duge staze. Ubeđivanje nije uspelo. U svakom slučaju, bez ordoliberalizma ne može se razumeti nastanak EU, kao ni nemačka pozicija u Evropi. Bez njega se, zapravo, ne može tumačiti ni XX vek
Pronalazak i širenje fotografije za Hoknija predstavlja trenutak u kome je optička slika samo fiksirana na papir uz pomoć hemijskih dodataka. Prateći likovne procedure, Hokni sugeriše da se modernost rađa upravo sa umetničkim oslobađanjem od optičkih aparatura i pomagala i povratkom na nesavršeni, manuelni izraz
I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer
Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina
Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!