Iako će, u to čvrsto verujem, Vera svoj puni zamah i reljefnost dobiti tek u formi televizijske serije, razlozi za obavezan odlazak u bioskop i te kako postoje
Nije tajna da velikih ženskih uloga nema mnogo u našem filmu. Ostvarenja naših autora u čijem središtu se nalazi ženski lik nisu onoliko česta koliko bi trebalo i moralo da budu, a muška vizura je po pravilu preovlađujuća i sveprožimajuća. U takvoj postavci, naše glumice se, uglavnom, moraju zadovoljiti epizodama – one su nečije majke, nečije supruge, nečije ćerke, retko kada im je dozvoljeno da na duže zauzmu centar kadra i iznesu filmsku priču. Iako se poslednjih godina to polako menja, između ostalog i zahvaljujući sve većem broju rediteljki i scenaristkinja koje deluju u okvirima srpskog i regionalnog filma, mesta za poboljšanje po tom pitanju i te kako ima. Ova, 2022. godina je važna jer je već donela nekoliko filmova sa ženskim likovima u fokusu, filmova kao što su Leto kada sam naučila da letim i Mrak (koji, svaki na svoj način, govori o odrastanju i hvatanju u koštac sa svetom), zatim Heroji radničke klase i Da li ste videli ovu ženu? (u čijem središtu su zrele žene u zamci tranzicione svakodnevice), kao i Sveta Petka – Krst u pustinji (biopik o čuvenoj hrišćanskoj svetici, o kome sam nedavno pisao za “Vreme”). Ovom nizu sada možemo pridužiti i film Vera koji je prošle nedelje ušao u naše bioskope. Ova istorijska melodrama sa elementima trilera inspirisana je istinitom pričom o Veri Pešić, višestrukoj špijunki iz vremena Drugog svetskog rata. Debi Nedeljka Kovačića je u potpunosti usredsređen na naslovnu junakinju koja je, ako se izuzmu dve kraće scene, sve vreme prisutna na platnu. Imajući to u vidu, odabir glavne glumice bio je jedan od ključnih preduslova za uspeh filma – pa raduje što je odlučeno da uloga Vere pripadne Jovani Stojiljković, najtalentovanijoj srpskoj glumici mlađe generacije.
NAIVKA ŽELJNA AVANTURE
FILM VERA – plakat…
Jovana Stojiljković je pažnju srpske i svetske filmske javnosti skrenula pre sedam godina ulogom u filmu Panama Pavla Vučkovića (premijerno prikazanom u Kanu), da bi nakon toga stekla veliku popularnost zahvaljujući filmsko-televizijskom serijalu Južni vetar, i TV serijama Senke nad Balkanom i Jutro će promeniti sve. Ipak, mlada glumica tek u Veri dobija priliku da glumu lik koji je od početka do kraja u središtu priče, oko koga se sve vrti i koji “nosi” film. Sada, kada je Vera pred publikom, teško je zamisliti bilo koju drugu glumicu u toj roli. Jovana Stojiljković je sjajna kao mlada žena koja se, sticajem okolnosti ali i zbog vlastitih pogrešnih poteza na koje ju je navela njena divlja krv, uplela u opasnu špijunsku mrežu. Vera na početku filma je mlada naivka željna avanture koja uoči Drugog svetskog rata dolazi iz Leskovca u Beograd, željna da što pre započne svoj ples pod svetlima prestonice, da uživa i provede se. Kako radnja odmiče, Verina životna situacija postaje sve komplikovanija i mračnija. Njena veza sa nacističkim špijunom Karlom Klausom (u tumačenju odličnog Petra Zekavice, glumca koji je karijeru izgradio u Rusiji, da bi se poslednjih godina vratio u Srbiju i svojom pojavom obogatio srpski film) skupo će je koštati. Vera tako stiže do tačke posle koje nema povratka, a razbuktvanje rata je samo još dublje uvlači u smrtonosna zamešateljstva zaraćenih strana. Puna dva sata filma možda nisu dovoljna da se prikaže sva kompleksnost ovog lika (kompletnu Verinu “biografiju” videćemo u već najavljenoj desetodelnoj televizijskoj seriji koja na male ekrane stiže tokom sledeće godine), ali zato daju sasvim dovoljno prostora Jovani Stojiljković da se razigra i pokaže svoje glumačke sposobnosti.
Verin lik je izgrađen kroz odnos sa ključnim muškarcima u njenom životu. Pre svih tu je pomenuti Karl Kraus, Nemac u koga se naša junakinja istinski zaljubljuje i koji i sam nije ravnodušan na njene čari. Zekavica i Jovana Stoiljković su zaista fantastičan glumački spoj, a veza Vere i Krausa, uz sve uspone i padove, zanose i razočaranja, predstavlja glavnu pokretačku snagu priče, i uz to je – što je za film poput ovog od izuzetne važnosti – veoma, veoma seksi. Druge važne muškarce u Verinom životu glume Viktor Savić, Nikola Kojo, Nebojša Dugalić i Vuk Kostić, s tim da su njihovi likovi svedeni na epizode koje, u zbiru, ne ostavljaju jači utisak. Bolje su prošli Tihomir Stanić i Aleksandar Srećković koji, svaki na svoj način i na ograničenom prostoru, uspevaju da uverljivo dočaraju muškarce koji su od suštinske važnosti za razvoj događaja i formiranje glavne junakinje. Isto što i za njih dvojicu, važi i za Anitu Mančić – iako u filmu ima samo nekoliko scena, Verina majka Anđa je od izuzetnog značaja za senčenje i produbljivanje Verinog karaktera, što je podržano scenarijem, režijom i nadahnutom saigrom dveju talentovanih glumica koje znaju da pogode pravu emociju u pravom trenutku.
SENKE I GUSTI DIM
Vera – iz filma 02…
Prva polovina ovog dvosatnog filma teče bez većih problema donoseći jedno veoma prijatno bioskopsko iskustvo, komunikativno i narativno pregledno, sa neophodnom dozom vragolije i nestašluka koji povremeno prerastaju u nešto mnogo mračnije i zloslutnije. Oživljavanje epohe je urađeno sa stilom, a posebne pohvale zaslužuju direktor fotografije Dušan Ivanović, SAS i kostimografkinja Nevena Milovanović koji su veoma predano obavili svoj deo posla. U produkcionom pogledu, “Vera” je vizuelno raskošan i za oko prijatan film koji ubedljivo dočarava glamur poznih 30-ih i ranih 40-ih godina prošlog veka. Tu su plesne dvorane (kojima se ori retro-hit Roberta Pešuta Manjifika Ja te volim), odlasci u bioskop, posete operi i obilasci likovnih galerija, balovi na kojima se u svakoj ruci nalazi po jedna kristalna čaša puna iskričavog šampanjca… Ipak, ispod sveg tog sjaja, sve te čipke i satena, krije se velika opasnost. U svojoj biti, Vera je melodramski noar, sa likovima koji se gube u senkama i gustom duvanskom dimu, brojnim intrigama i prljavim špijunskim igrama. Sjaj i prljavština su u Veri u istom kadru, združeni i neraskidivo povezani. Vera Pešić pokušava da sačuva dostojanstvo i ne pogne glavu, ali to s vremenom postaje sve teže, a onda i nemoguće. U trenutku kada postane svesna u šta se uplela, Vera više ne može natrag. Započeti valcer mora biti odigran do kraja, bez obzira na posledice.
Kovačić i Ivanović su odličan tandem, a Vera je krcata ukrasima i posvetama. Tu su, na primer, vizuelne posvete Diplomcu i Titaniku, te scenaristički omaži Otpisanima i Crnoj knjizi, doživljaj žanra koji je blizak velikom Žiki Mitroviću. U pitanju je film koji su snimili filmofili za filmofile i u kome lajtmotiv posete bioskopu postaje veoma važan aspekt scenarija (a naročito imajući u vidu rešenje koje su scenarističko-bračni tandem Nedeljko Kovačić i Kristina Đuković osmislili za sam kraj ove filmske priče), što Veri daje i zanimljiv metatekstualni sloj koji manje pažljivi gledaoci neće uočiti. Ozbiljniji dramaturški problemi filma počinju tek u njegovoj drugoj polovini. Iskusna montažerka, profesorka Snežana Ivanović naišla je na veliki izazov, jer kako priču od osam sati (koliko, otprilike, traje serija) “ugurati” u dvosatni film? To svakako nije bio nimalo lak zadatak i mi ovde stižemo do jedne od krupnih i u poslednje vreme gotovo neizbežnih nedaća kada govorimo o srpskom filmu – a to je prepakivanje serije u film (i obratno). Preko nekoliko važnih ratnih godina se tek tako preleće, da bi onda iz priče nestao jedan od ključnih junaka – što stvara dodatni problem i vakuum koji je nemoguće do kraja popuniti. Nakon toga sledi neka vrsta polusatnog epiloga u kome se razrešava Verina sudbina – završnica obiluje akcijom i atraktivna je mada, istovremeno, kao da pripada nekom drugom filmu.
Kada uzmemo u obzir sve navedeno, nameće se zaključak da je pred nama jedan sasvim zdrav repertoarski film, svakako ne bez mana, ali istovremeno dovoljno atraktivan i kvalitetan da privuče širu publiku u mrak bioskopskih sala (o čemu govori i podatak da je za prva četiri dana prikazivanja Veru pogledalo oko 15.000 gledalaca). Iako će, u to čvrsto verujem, Vera svoj pun zamah i reljefnost dobiti tek u formi televizijske serije, razlozi za obavezan odlazak u bioskop i te kako postoje. Kovačićev debi zaslužuje da se pogleda na velikom platnu zbog izvanredne glume Jovane Stoiljković i nadahnutog oživljavanja epohe, kao i ukupnog ugođaja koji u žižu vraća jednu do juče gotovo u potpunosti zaboravljenu istorijsku figuru koja zaslužuje da se o njoj zna i priča. Film Vera prilično precizno ogoljuje mehanizam rata u kome ništa nije potpuno crno ili potpuno belo. Veri Pešić su muškarci namenili sudbinu marionete i seksualnog objekta, na šta je ona isprva pristala, da bi se s vremenom izborila za jedinu slobodu koja joj je bila dostupna i moguća. Radeći za sve zaraćene stane, Vera Pešić više nije pripadala nikome – osim samoj sebi.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
“Otkad su hrvatski studenti, po uputama mene i još nekolicine radikalnih Srba iz Hrvatske koji mrze sve što je srpsko, organizirali studentske proteste po Srbiji, smatram da su odnosi Srba i Hrvata još zanimljiviji i življi, pogotovo među mlađim naraštajima”
Drama Sveti Georgije ubiva aždahu definitivno pripada jednom vremenu i jednom viđenju naše istorije, ali uspeva da uhvati korak i sa savremenim trenutkom
Novi film Predraga Ličine, zagrebačkog reditelja koji je često u Beogradu, doneće priču o zagrebačkim urbanim Srbima sedam godina pre rata. O tome Ličina govori za „Vreme“
Banksy je u Beogradu! Dela jednog od najznačajnijih umetnika na planeti, i njegove antiratne, antizagađivačke, antiizrabljivačke i nadasve antizaglupljivačke poruke predstavlja slovenačka galerija „Deva Puri“, koja je pre 12 godina dovela i Pikasa
Studenti su blokirali Mostarsku petlju. Poruka je jasna: niti smo se osuli, niti umorili, ne nameravamo da stanemo, a Aleksandra Vučića ne fermamo ni dva odsto, jer se predsednik države ni za šta ne pita
Na božićnom prijemu SNV-a u Zagrebu, Jelena Milić je delovala poput one daljnje tetke – svadljive i ogorčene prostakuše – čija je životna misija da upropasti svaku svadbu, dečji rođendan, krsnu slavu ili prijem
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Pred Drugi svetski rat Vera Pešić iz Sijerinske Banje bila je tajni agent Kraljevine Jugoslavije, komunista, Nemačke i Britanije. Upoznala je Hitlera, bila je ljubavnica ljudi na visokim položajima, zbog nje su mnogi ubijeni, ali i spaseni, napisala je Srpsku čitanku i Srpski kalendar. Streljački vod je zamolila da joj meci ne nagrde lice
Međuvreme
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!