U jednom od intervjua, Borislav Pekić je svojevremeno ispričao da je, između ostalog, u London pobegao od kafana u kojima se srpska književnost opija i umire, i „zato što je moja supruga, arhitekta, tamo mogla da zarađuje za nas oboje – i na to pristala, verujući u neku moju misiju, što mi dan-danji izgleda neverovatno…“. I ta se „neverovatna misija“ Ljiljane Pekić nastavlja i danas, kroz aktivnost Fonda „Borislav Pekić“. Istom jačinom.
Kako je krenulo sa objavljivanjem zaostavštine?
Nikad se nisam bavila pisanjem, ali sam čitala, naravno, sve knjige svoga muža. On se sa mnom konsultovao, mada je to suviše pretenciozno reći. Bila je to više njegova želja da nekome ispriča na kakve probleme nailazi dok piše. Bilo mu je dovoljno da problem kaže naglas i onda, kada bi ga na taj način formulisao, obično nije bio daleko od rešenja. U svakom slučaju, bio mu je potreban nekakav slušalac. Kad je umro, naravno, meni je bilo jako teško i uopšte nisam znala šta ću sa sobom. Onda sam počela da slušam njegove trake koje, verovali ili ne, do tada nikada nisam čula, jer bili su to njegovi dnevnici, privatna stvar. Te su mi trake strašno pomogle, prvo zato što sam slušala njegov glas, a onda, slušala sam i interesantne stvari. Ubrzo sam shvatila da bi to trebalo objaviti. Počela sam sve da upisujem u kompjuter, koji je moj muž kupio još 1986. godine, a kada sam se iz Londona vratila u Beograd, počela sam polako da sređujem i ostatak rukopisa.
Zaostavština je ogromna.
Da, i ja i dalje ne znam tačno čega sve tu ima. Tako se desilo da sam za prvi broj „Anala“ pronašla jednu nikad objavljenu priču… Izgleda da mu se ta priča, bez naslova i nedatirana, nije uklapala ni u šta. A možda je čekao da napiše još neke i da ih onda sve objavi u zbirci. Pekić je voleo da pravi celine, nije voleo fragmentarnost.
Zašto Pekić sam nije objavio to što se štampa sada? Da li ste imali dileme u vezi s tim?
Ima i toga da nije stigao, jer iako je bilo dosta izdavačkih preduzeća, ipak ih nije bilo dovoljno za njegovu produkciju. Drugo, trebalo je skidati to što je bilo na trakama, možda je taj veliki posao ostavljao za kasnije, a možda mu je bilo dosadno da to radi, verovatno ga je mrzelo. Pekić je stalno bio u stisci s vremenom, grabio je da što više napiše, da što više objavi, a na ovo je gledao kao na nešto što može da čeka. Uvek je govorio da mu je istraživački deo posla najvažniji i najinteresantniji, zanimljiviji i od samog pisanja. E sad, ja prosto ne mogu da ne objavim to što je ostalo neobjavljeno. Ali za Graditelje nisam baš najsigurnija. To je baš nedovršen roman, ali može da bude interesantan istraživačima. Od sada ću većinu stvari iz zaostavštine objavljivati u „Analima“.
Kako je to izgledalo kad Pekić krene da piše?
Pekić je obično delio svoje vreme. Recimo, pre podne piše, zatim ruča, pa se odmara, posle podne nastavlja da piše, a onda, kad se ja vratim iz kancelarije, gleda malo TV, malo čita i proučava nešto što će biti roman za pet godina, jer je uvek radio na nekoliko stvari istovremeno. Dok smo bili u Londonu imali smo veliku baštu, i kad mu zapne, umesto da bulji u praznu hartiju, sedi, puši i nervira se, ode u baštu, čupka tamo neki korov ili posluje oko ruža, a sa sobom nosi magnetofon, i kad mu se problem zbog kojeg je prekinuo s pisanjem nekako razreši, on ga izdiktira. Ali, kada se bližio kraju neke knjige, onda je radio ludački. Dizao se u pet ujutru, legao u ponoć, i ja mislim da je sve to i sanjao. On inače i jeste sanjao čitave drame i čitave priče.
Pekić se dugo i opsežno pripremao za pisanje. Ipak, najviše je pripreme svakako otišlo na pisanje Zlatnog runa, njegovog, po mnogo čemu, životnog dela…
Najneverovatnije knjige čitao je za Zlatno runo – proučavao je srpski budžet iz 1820, razne zakone, sudske rasprave, statistike, ma ne pitajte, neke dosadne knjige, ja to ne bih mogla ni da pogledam, a kamoli da čitam. On to prelista, brzo je čitao, i ono što ga zanima zabeleži. Za ostale njegove knjige ta pomoćna literatura bila je nekako normalna, ali za Runo je to bilo čudo i na policama je ostalo najviše tih knjiga.
Za Runo kažu i da je jedna od najvećih srpskih knjiga XX veka. Naravno, ne samo po vrednosti… Po tom pitanju, došli ste na jednu vrlo zanimljivu ideju.
Da, htela sam da napravim klub ljubitelja Zlatnog runa, zato što bi svi oni koji su ga pročitali mogli da stanu u ovaj moj stan. Ali, vidim da su se oni koji su ga pročitali zaljubili u Pekićevo delo uopšte.
A tu je i ona čuvena priča iz Prosvete…
Pekić je Prosveti dao prvu i drugu knjigu Zlatnog runa. Oni su se, naravno, svi užasnuli kada su videli tu gomilu papira. Svetlana Velmar-Janković priča kako je on, na njihov predlog, izbacio 50 strana, ali je zato sutradan došao sa novih 200. Ne verujem da je bilo baš tako, ali dobro. S druge strane, iz Runa je Pekić, a na zahtev Prosvete, izbacio jedan deo zbog čega se kasnije strašno kajao, jer, govorio je, to sad nigde ne može da stavi, ne uklapa mu se. Govorio je da je drugi tom Runa zbog toga bogaljast. Radilo se o delu koji govori o ljudožderstvu u Beogradu u XVI veku. Ako to pronađem u zaostavštini, ubaciću u novo izdanje Runa koje bi trebalo da se pojavi.
Lj. Milić