Za one koji se raduju Novoj godini, dakle deci, pozorišta su omogućila i optimizam i Deda Mraza. Za punoletne, novogodišnji program ima samo Narodno pozorište
Osećali mi to ili ne, Nova godina će doći i u Srbiju i treba je dočekati posebno zbog onih koji joj se raduju i iščekuju Deda Mraza. O deci je reč, naravno.
Na kulturnoj sceni najaktivnija su pozorišta, tradicionalno, zato što su vesele, svetleće, bučne i optimističke novogodišnje predstave mogućnost da dete koje do tada nije kročilo u pozorište poželi da dođe opet, ali i sigurna zarada.
U pozorištu „Boško Buha“ su za ovu priliku pripremili novu predstavu, za koju se i bez gledanja sme reći da nimalo nije „tezgaroška“ niti sklepana na prvu loptu za novogodišnje potrebe. Zove se „Od bajke do bajke“ a na sceni, pred gledaocima, je priprema mlada glumačka trupa kao kolaž bajki „Mala sirena“, „Uspavana lepotica“ i „Mačak u čizmama“. Istovremeno, među mladim glumcima razvijaju se ljubavni i komični zapleti nalik na one iz bajke! A tu je i deda Mraz! Predravu „Od bajke do bajke“ je napisala Milena Depolo, reditelj je Milan Karadžić, kompozitor Aleksandar Lokner, izbor kostima i scenografije uradila je Dragica Laušević, ascenski pokret Nebojša Gromilić
Na repertoaru pozorišta „Puž“ takođe od 15. decembra je predstava „Brankova čarobna jelka“. Ispod naslova predstave, na sajtu piše „slikanje s deda Mrazom i podela paketića“, a zatim i vrlo precizno uputstvo roditeljima kako da pripremljeni poklon preko Deda Mraza stigne do njihovog deteta.
Pozorište lutaka „Pinokio“, jedino ove vrste u gradu, je na raspustu do prve subote nakon Božića u januaru zato što radi samo vikendom kad ima po dve predstave, a prošli vikend im je bio poslednji radni u ovoj godini. U decembru su igrali novogodišnje predstave.
Malo pozorište „Duško Radović“ tradicionalno decembar mesec posvećuje novoj godini i realizuje predstave namenski kreirane za tu namenu, kaže za „Vreme“ direktorka Bojana Karajović.
„Prostor pozorišnog foajea uređen je prema potrebama ovakvih aktivnosti i namenjen za deljenje paketića i fotografisanje sa Deda Mrazom, stoga se fokus rada usmerava ka izvođenju velikog broja repriznih termina novogodišnjih predstava koje su uglavnom znatno ranije otkupljene od strane privrednih subjekata za zaposlene.“
Pozorišta za punoletnu publiku nikad, pa ni ovog decembra, nisu prilagođavala program dočeku Nove godine – osim nacionalnog, Narodnog pozorišta.
Baletski spektakl „Gusar/Le Corsaire“, tročinka u koreografiji ruskog umetnika Bahrama Juldaševa na muziku Adolfa Adama i grupe kompozitora, izvođenjima od 7. i 8. decembra na Velikoj sceni označio je i početak takozvanog Prazničnog repertoara Narodnog pozorišta u Beogradu.
Do kraja januara, na programu nacionalnog pozorišta su pet baleta i opera sa aktuelnog repertoara kuće, koji se na pozorišnim scenama širom sveta tradicionalno izvode pred Božić i Novu godinu. Među njima je i nezaobilazni kultni balet „Krcko Oraščić“, bajkovita božićna avantura na muziku Petra Iljiča Čajkovskog, u koreografiji i režiji Konstantina Kostjukova. Vrlo je moguće da će u momentu dok čitate ovaj tekst, ulaznice za sva izvođenja, a ima ih 10, biti rasprodate.
Ali zato, na novogodišnjem programu Narodnog programa su i Štrausova opereta „Slepi miš“, Pučinijeva opereta „Pepeljuga“, Novogodišnji gala koncerti 13. i 14. januara, i opera za decu Dragana Karolića „Snežana i sedam patuljaka“.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Ulaznice za balet „Krcko Oraščić“ i operu „Pepeljuga“ Narodnog pozorišta planule su za jedan dan, ali su se ubrzo pojavile na Instagram profilu ruske agencije Triptix po tri puta većoj ceni. Beograđanima se to nije dopalo
Film Susedna soba predstavlja novu fazu u karijeri sedamdesetpetogodišnjeg autora: u pitanju je njegov prvi dugometražni igrani film na engleskom jeziku i prvi film sa (uglavnom) nešpanskom glumačkom podelom
Lusinda Vilijams je najveća kad se u maniru pripovedača dotakne one Amerike koju naslućujemo, zemlje u kojoj je sve daleko, pa i za najobičniji ljudski dodir moraš da pređeš čitavo prostranstvo, koje nekad može biti širine kuhinjskog stola, a nekad je veličine prerije. Ali, Lucinda Williams je veća i od najveće kad više ni to nije važno, nego je samo važno ko je na dohvat ruke i šta se dešava između dvoje, a njene pesme se vrte u tom vrtlogu koji često izbacuje i neke neželjene stvari. Poenta njenog izraza – da se s neželjenim stvarima neizbežno može živeti – daje epski ton svim pričama o malim ljudima koje je dosad ispričala
Dok dezavuiše najbliže saradnike i pokušava da uplaši narod kukanjem na „hibridni rat“ i zazivanjem tajnih službi, u obraćanju predsednika Srbije Aleksandra Vučića sve više se oseća smrad sumpora iz Šešeljevih dana
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!