Ciklus filmova snimljenih po delima Branka Ćopića punih humora i nadanja, prikazuje se u Jugoslovenskoj kinoteci
Ciklus filmova snimljenih po delima Branka Ćopića, prikazaće Jugoslovenska kinoteka od četvrtka do subote.
Najavljeno je šest filmova: Orlovi rano lete (1966) u režiji Soje Jovanović, Gluvi barut (1990) Bahrudina Bate Čengića, Hajdučka vremena (1977) Vladimira Tadeja, Živjeće ovaj narod (1947) Nikole Popovića , Nikoletina Bursać (1964) Branka Bauera, ali i jedan kratki dokumentarni film Grob u žitu (1951) po scenariju Branka Ćopića u režiji Puriše Đorđevića.
Ćopić je u film ušao kao scenarista filma Živjeće ovaj narod 1947. godine u režiji Nikole Popovića. Bilo je to vreme velikog uticaja ideologije na umetnost, što se vidi u ovom filmu o partizanskom pokretu u Bosni.
Takođe u istom tandemu, 1951. godine snimljen je film Major Bauk, opet o bosanskim vrletima, ali uz zanimljiv način pripovedanja u formi sećanja.
Grob u žitu je dokumentarna adaptacija Ćopićeve istoimene pesme koju je Branko posvetio sestri Smiljki, poginuloj u ratu. Film je režirao Puriša Đorđević, a tekst govore Rade Marković i Olivera Marković.
Nakon toga, samo nekoliko godina nakon što je objavljena zbirka pripovedaka o Nikoletini Bursaću, snimljeno je nekoliko televizijskih filmova sa njim kao glavnim junakom. Međutim, Nikoletina je upamćen po igranom filmu Branka Bauera iz 1964. godine sa Dragomirom Pajićem i Milanom Srdočem u glavnim ulogama. Filmski kritičari smatraju da je Pajićev Nikoletina bio baš onakav kako ga je Ćopić zamislio i opisao, a kao jedan od detalja po kojima se film pamti, je scena u kojoj Nikoletina, filmski lik, upada u stvarni istorijski događaj, na sednicu zasedanja AVNOJ-a.
Verovatno najpoznatije filmsko delo rađeno po delima Branka Ćopića je Orlovi rano lete koji je po zajedničkom scenariju sa Borislavom Mihajlovićem Mihizom režirala Soja Jovanović. U filmu igraju tada poznati glumci Miodrag Petrović Čkalja, Dragutin Dobričanin, Ljubiša Samardžić, Mihajhlo Bata Paskaljević, Toma Kuruzović, Film je kombinacija filma za decu i ratnog filma koji n uverljiv način dočarava zgode i nezgode jedne školske družine koja će odrasti pre nego što treba.
Film Hajdučka vremena se tematski nastavlja na Orlove, s tim što se sve dešava u mirno, tadašnje vreme. Režirao ga je 1977. godine Vladimir Tadej, po scenariju Branka Ćopića, Arsena Diklića, Vlastimira Radovanovića i Tadeja.
Tokom osamdesetih urađeno je još nekoliko televizijskih filmova na čijem je kraju Gluvi barut iz 1990. godine Bate Čengića. To ostvarenje se smatra poslednjim partizanskim filmom. Istovremeno, u njemu se oglčeda i Ćopićevo razmimoilažanje sa vladajućom strukturom i njegovo nadanje u bolje sutra.
U ovom veku, 2017. godine, Eva Cvijanović je napravila desetominutni animirani film Ježeva kućica sa Radetom Šerbedžijom kao naratorom, i Darkom Rundekom kao autorom muzike.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Više vredi jedan dobar muzičar, ili slikar, ili pisac, ili mislilac nego svi glavni odbori svih stranaka, svi poslanici đuture, svi ministri u nekoj umišljenoj vladi. Oni su – ili bi trebalo da su – zamenljivi. Umetnici i mislioci po svom daru i po vrsti pameti nisu. Kultura je umetnost, otuda umeće života
Pozorište: Mirandolina, Centar za kulturu Tivat, adaptacija i režija Tatjana Mandić Rigonat
Razumna devojka je važan lik koji najavljuje emancipaciju nove klase i, istovremeno, početak emancipacije žena. Goldonijeva Mirandolina je pametna, vredna, finansijski nezavisna (zahvaljujući nasleđu i svojim sposobnostima), klasno osvešćena i uspešna, a novac je potvrda moralnih i duhovnih vrednosti
Ne bi ovoj muzici odoleo ni sam đavo koji hramajući dolazi lično iz pakla: divlje bi zaigrao ščepan uputstvom: “The category is dance or die”. U video-spotu, Lejdi Gaga istovremeno je i Puškinova Pikova dama, i Crvena Kraljica iz Alise s druge strane ogledala, i bilo koje bezimeno biće iz Bošovog triptiha “Vrt uživanja”... i još mnogo toga. Muzika i slika povezani su neraskidivo
Muzičari Beogradske filharmonije štrajkuju treću nedelje, a niko iz Ministarstva kulture im se još nije obratio. Oni su među deset najboljih orkestara na svetu. Traže da imaju plate u visini republičkog minimuma, i da imaju direktora
Dok mediji i građani svakog dana doznaju nove detalje i raskrinkavaju laži vlasti, tužilaštvo se slučajem huka i stampeda u Kralja Milana bavi izgleda samo kako bi amnestiralo režim
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!