
Izložba
Napor za ponovnim uspostavljanjem emocija
Napor da se od emocionalne pustoši dođe do živosti, tema je u izložbe poljske umetnice „Odmrzavanje osećanja“ Malgožate Njeđelko u CZKD-u
Ciklus filmova snimljenih po delima Branka Ćopića punih humora i nadanja, prikazuje se u Jugoslovenskoj kinoteci
Ciklus filmova snimljenih po delima Branka Ćopića, prikazaće Jugoslovenska kinoteka od četvrtka do subote.
Najavljeno je šest filmova: Orlovi rano lete (1966) u režiji Soje Jovanović, Gluvi barut (1990) Bahrudina Bate Čengića, Hajdučka vremena (1977) Vladimira Tadeja, Živjeće ovaj narod (1947) Nikole Popovića , Nikoletina Bursać (1964) Branka Bauera, ali i jedan kratki dokumentarni film Grob u žitu (1951) po scenariju Branka Ćopića u režiji Puriše Đorđevića.
Ćopić je u film ušao kao scenarista filma Živjeće ovaj narod 1947. godine u režiji Nikole Popovića. Bilo je to vreme velikog uticaja ideologije na umetnost, što se vidi u ovom filmu o partizanskom pokretu u Bosni.
Takođe u istom tandemu, 1951. godine snimljen je film Major Bauk, opet o bosanskim vrletima, ali uz zanimljiv način pripovedanja u formi sećanja.
Grob u žitu je dokumentarna adaptacija Ćopićeve istoimene pesme koju je Branko posvetio sestri Smiljki, poginuloj u ratu. Film je režirao Puriša Đorđević, a tekst govore Rade Marković i Olivera Marković.
Nakon toga, samo nekoliko godina nakon što je objavljena zbirka pripovedaka o Nikoletini Bursaću, snimljeno je nekoliko televizijskih filmova sa njim kao glavnim junakom. Međutim, Nikoletina je upamćen po igranom filmu Branka Bauera iz 1964. godine sa Dragomirom Pajićem i Milanom Srdočem u glavnim ulogama. Filmski kritičari smatraju da je Pajićev Nikoletina bio baš onakav kako ga je Ćopić zamislio i opisao, a kao jedan od detalja po kojima se film pamti, je scena u kojoj Nikoletina, filmski lik, upada u stvarni istorijski događaj, na sednicu zasedanja AVNOJ-a.
Verovatno najpoznatije filmsko delo rađeno po delima Branka Ćopića je Orlovi rano lete koji je po zajedničkom scenariju sa Borislavom Mihajlovićem Mihizom režirala Soja Jovanović. U filmu igraju tada poznati glumci Miodrag Petrović Čkalja, Dragutin Dobričanin, Ljubiša Samardžić, Mihajhlo Bata Paskaljević, Toma Kuruzović, Film je kombinacija filma za decu i ratnog filma koji n uverljiv način dočarava zgode i nezgode jedne školske družine koja će odrasti pre nego što treba.
Film Hajdučka vremena se tematski nastavlja na Orlove, s tim što se sve dešava u mirno, tadašnje vreme. Režirao ga je 1977. godine Vladimir Tadej, po scenariju Branka Ćopića, Arsena Diklića, Vlastimira Radovanovića i Tadeja.
Tokom osamdesetih urađeno je još nekoliko televizijskih filmova na čijem je kraju Gluvi barut iz 1990. godine Bate Čengića. To ostvarenje se smatra poslednjim partizanskim filmom. Istovremeno, u njemu se oglčeda i Ćopićevo razmimoilažanje sa vladajućom strukturom i njegovo nadanje u bolje sutra.
U ovom veku, 2017. godine, Eva Cvijanović je napravila desetominutni animirani film Ježeva kućica sa Radetom Šerbedžijom kao naratorom, i Darkom Rundekom kao autorom muzike.
Napor da se od emocionalne pustoši dođe do živosti, tema je u izložbe poljske umetnice „Odmrzavanje osećanja“ Malgožate Njeđelko u CZKD-u
Tonino Picula je u Strazburu govorio i o odnosu Srbije prema svom kulturnom nasleđu, a Evropski parlament je slučaj Generalštab ocenio kao rastuće političko mešanje u sistem zaštite
„Plakati“ Rastka Ćirića u Muzeju primenjene umetnosti, osim što najavljuju neki kulturni događaj, ujedno i pripovedaju o dešavanjima na našoj sceni proteklih decenija. Otud i kovanica u naslovu koja ih opisuje
Danas se različiti oblici filmske pop kulture – koji su dugo bili marginalizovani – sve više priznaju kao autorski. Upravo pop kultura, kao “kulturna koža”, prvi sloj, često najviše govori o nama. Slično se dešava i sa žanrovskim filmom – njegova varijanta umetničkog žanra ili takozvanog “uzdignutog žanrovskog filma” trenutno doživljava izvanredno vreme
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve