Plenum zaposlenih Narodne biblioteke Srbije pokrenuo je peticiju sa zahtevom za hitnu obustavu izgradnje podzemne trospratne garaže u Skerlićevoj ulici, koja ugrožava preko pet miliona jedinica bibliotečke građe.
U objašnjenju razloga za pokretanje peticije naglašava se da se izgradnja trospratne podzemne garaže sa kapacitetom od 350 parking mesta odvija se u zoni izuzetne kulturne, istorijske i institucionalne vrednosti. Posebno je problematična blizina bibliotečkog depoa u kojem se čuva preko pet miliona jedinica bibliotečke građe, uključujući najvrednije primerke pisane baštine Srbije.
Izgradnja garaže ne samo da ugrožava statičku stabilnost zgrade, već i mikroklimatske uslove unutar depoa, što je ključno za dugoročno očuvanje arhivske i bibliotečke građe. Zaposleni upozoravaju i na rizik od prodora vode i sleganja terena, kao i na potencijalno oštećenje postojećeg sistema grejanja, koji se napaja preko podzemnog rezervoara koji se takođe nalazi u ugroženoj zoni.
Kažu da je projekat izgradnje garaže nije realizovan u konsultaciji sa Narodnom bibliotekom Srbije, niti je od institucije zatražena zvanična saglasnost. U peticiji se naglašava da ovaj pristup pokazuje ignorisanje kulturnog značaja lokacije i nepoštovanje statusa Narodne biblioteke kao spomenika kulture, ali i kao centralne državne biblioteke.
Jedan od ključnih argumenata protiv garaže je i ekološki aspekt. Očekuje se preko 700 ulazaka i izlazaka vozila dnevno, što nosi rizik od povećanog aerozagađenja, buke i, u najtežem scenariju, opasnosti od požara – sve to u neposrednoj blizini depa i prostora u kojem radi veliki broj ljudi i dolaze posetioci.
U pitanju su i uslovi očuvanja papirne građe, koji zahtevaju strogo kontrolisanu mikroklimu.
Kažu i da plan zaštite u slučaju havarije, požara ili zemljotresa uopšte nije poznat javnosti, niti je predstavljen stručnoj javnosti na uvid.
Ujedno, Plenum NBS navodi da je tokom dosadašnjih radova uništen je ulazni plato Narodne biblioteke, kao i pristupni parking, čime je značajno otežan dolazak vozila za dostavu knjiga, ali i mogućnost intervencije vatrogasnih i hitnih službi.
Porušeno je originalno stepenište i ivičnjaci zgrade – iako je objekat zaštićen kao spomenik kulture i predstavlja jedno od najznačajnijih ostvarenja srpskog modernizma. Uništen je i okolni zeleni pojas – kompletno drveće oko zgrade je posečeno.
Planirano je da podzemna garaža u Skerlićevoj bude završena 2027. godine.