Mlada rediteljka o Žarku Lauševiću koji je glumio u njenom filmu „Hrana za golubove“, o snimanju studentskih filmova, o državi koja ne prepoznaje vrednost, i o filmu koji se uprkos svemu što ne valja - voli
Višeminutnim aplauzom oprostio se Martovski festival od Žarka Lauševića, nakon kratkog igranog filma Hrana za golubove u kome je ostvario jednu od poslednjih uloga.
Hrana za golubove je završni ispitni film Milice Spasojević (1998) na trećoj godini Fakulteta dramskih umetnosti kod profesora Darka Bajića, za koji je napisala scenario, režirala ga i producirala.
Likovi njenog filma su usamljeni. Zoran (Žarko Laušević) penzionisani profesor fizičkog se naučio na takav život, a za Dejana (Luka Grbić) gimnazijalca, usamljenost je nepodnošljiva. Sve se dešava noću, u praznoj školi.
„Tema Hrane za golubove je ljubav i razumevanje. Mislim i nadam se da ću se tim temama baviti do kraja svog profesionalnog života. Ljubav je najvažnija stvar na svetu i mislim da je često manjka, zbog toga u Hrani za golubove upravo ona spasava živote“, kaže za „Vreme“ Milica Spasojević.
Objašnjava da se „između dvojice junaka koji su različiti po životnim pričama, potrebama, godinama, a ipak vrlo slični po usamljenosti, rađa jedinstven odnos. To podseća na odnos oca i sina, a uspostavljena komunikacija spasava mladog i izgubljenog Dejana od samoubistva. Takođe, taj kratki i slučajni a sudbinski susret pomoći će i Zoranu da nakratko predahne od nesavršenosti sveta i propadljivosti tela. Ljubav prema drugima je važna, ali i ljubav prema onome što ne može da ode od nas a što biramo da radimo i mislimo, ponekad je i važnija.“
Smatra se da usamljenost i samoubistvo nisu teme primerene studentskom filmu. Milica Spasojević ima drugačije iskustvo.
„Naime, kada smo završili osnovnu školu, jedan od dvoje mojih vršnjaka i meni u tom trenutku bliskih prijatelja, uspešno je okončao svoj život. Mnogo puta sam se pitala šta je to što je moglo da se desi pa da on i dalje bude sa nama i odgovor se nazirao u postojanju nekog starijeg, ko bi imao sopstveno slično iskustvo pa samim tim i saosećanje i znanje da mu pomogne.“
Sledeće predubeđenje povodom njenog filma je – Žarko Laušević. Otkud tako veliki glumac u studentskom filmu?
Milica Spasojević objašnjava da je „na Fakultetu dramskih umetnosti običaj da u studentskim filmovima veliki glumci igraju pro bono, iz podrške i kolegijalnosti“, a zatim priča:
„Dok smo Luka Grbić i ja radili na tekstu, volim da uvedem glumce u tekst i proces ranije nego što je to običaj, i mozgali ko može da odigra ozbiljnu i tešku ulogu Zorana, Luka me je pitao što ne pozovem Žarka Lauševića. Ja sam uzvratila pitanjem što da ne pozovemo Entonija Hopkinsa. Međutim, shvatila sam da mi neće pasti kruna s glave ako me Žarko odbije, to se i tako vrlo često dešava u životu filmadžija, pa nije loše da se i tome čovek nauči za vreme studija. Profesor Bajić mi je dao Žarkov broj telefona, Žarko je pristao uz komentar kako je tekst odličan i kako se raduje što će ponovo posle mnogo godina učestovati u stvaranju studentskog filma. Saradnja na probama i na samom snimanju bila je profesionalna i divna na svaki način.“
Osim glumaca, uz Lauševića i Grbića u filmu glumi i Hadži Nenad Maričić, svi ostali članovi ekipe su 2021. godine kad je počeo rad na filmu, bili studenti.
Milica Spasojević priča da su naredne godine snimatelj Filip Stojanović (1999) i ona diplomirali sa filmom Tetka, da je na festivalu „Slika u pokretu“ koji organizuje Srpska asocijacija snimatelja Filip nagrađen za najbolju kameru u konkurenciji studentskog filma, kao i prošle nedelje na festivalu „BalKam“ u Ljubljani. Rediteljka naglašava da je u timu bila i posvećena i pouzdana montažerka Janja Bilbija (1999).
Vidan element ovog filma je muzika, a priča o njenom autoru dirigentu i kompozitoru Nikoli Lekiću (1999) je još jedan primer kako Srbija ne ume da prepozna svoju vrednost i upotrebi je, za razliku od inostranih zemalja.
„Nikoli i meni je trebalo mnogo vremena da nađemo prostor u kome ćemo snimati njegovu muziku kao i orkestar od 22 gudača i soliste klarinetiste koji će je izvesti. Na kraju smo došli do orkestra studenata FMU, zovu se BEOM, i njihovog dirigentaVuka Wolkova Popovića (2000), koji ih je osnovao. Sa njima je svirao i Vladimir Nikolić, moj nekadašnji profesor violine.“
Da bi se realizovao studentski film, potrebno je sve isto što i za film najvećeg reditelja, koje treba nabaviti i platiti.
„Filmski posao je oduvek bio skup. Ne kaže se slučajno filmska umetnost ali i filmska industrija“, pa je očekivano da će tako biti i tokom realizacije studentskih filmova, kaže mlada rediteljka. „Neki od nas odsustvo novca nadoknađuju upornim radom, što lepo zvuči, ali ne bi trebalo da postane pravilo“.
Osim Hrane za golubove, Milica Spasojević je tokom studija napisala i režirala kratkometražne igrane filmove Radni naslov, Animus, S one strane duge, na četvrtoj godini nagrađena je državnom stipendijom „Dositej“.
Film koji sad priprema, i kojim će masterirati, je kratkometražni dokumentarac o procesu snimanja muzike za film Hrana za golubove.
Kaže da to „naizgled jeste mala tema, a zapravo je metafora vere u budućnost. Svi u ekipi smo mladi, orkestar je mlad, živimo u zemlji u kojoj ništa ne ide lako a svi radimo kao da je samo nebo granica. Vidi se ljubav prema poslu koji smo birali a od kog često nema ’leba ali ima muzike! Svi muzičari rado su dolazili na probe i bili su podjednako srećni i zahvalni kao i Nikola i ja koji smo ih pozvali da učestvuju u snimanju muzike. Sve nas je zadivio Nikola koji je i komponovao i dirigovao numere, a zatim – otišao na Berkli da završava svoj drugi master, ovog puta iz komponovanja filmske muzike!“
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Iako mandat Svetislava Goncića na čelu nacionalnog teatra traje do decembra 2026, upravnik Narodnog pozorišta je iz ličnih i porodičnih razloga odlučio da se povuče i 5. jula ode u penziju
U 76. godini života, na nepodnošljivih 36 stepeni, puna tri sata je The Boss do poslednjeg atoma snage isterivao svoje. Kao i uvek, publici je dao baš sve - litre znoja, 28 pesama, nekoliko važnih poruka, podsticaj, ohrabrenje i veče za pamćenje
Organizatori dva letnja filmska festivala u Srbiji otkazali su ili odložili ovogodišnje planove zbog aktuelne krize u društvu. Kako politika utiče na scenu
Barak Obama je 2012. godine poslao svog ministra finansija da urazumi nemačkog kolegu koji je, protiv prezaduženih Grka, naglašavao moralni značaj trpljenja bola na kratke staze, zarad integriteta na duge staze. Ubeđivanje nije uspelo. U svakom slučaju, bez ordoliberalizma ne može se razumeti nastanak EU, kao ni nemačka pozicija u Evropi. Bez njega se, zapravo, ne može tumačiti ni XX vek
Pronalazak i širenje fotografije za Hoknija predstavlja trenutak u kome je optička slika samo fiksirana na papir uz pomoć hemijskih dodataka. Prateći likovne procedure, Hokni sugeriše da se modernost rađa upravo sa umetničkim oslobađanjem od optičkih aparatura i pomagala i povratkom na nesavršeni, manuelni izraz
I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer
Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina
Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!