Podrška
Glumci „Ateljea 212“: Mi smo uz studente
Glumci Ateljea 212 izašli su ispred svog pozorišta, odali poštu nastradalima u Novom Sadu i podržali studente
Sa svojih 76, L. Koen je živa suprotnost new age muzike/trenda; jer, mora postojati i old age muzika, a on kao ledolomac pouzdano napreduje, presvlačeći pesme i osećanja kao najkreativnija zmija na svetu. I sejući nam nadu da uz sav pesimizam i cinizam ovog sveta imamo razloga da se borimo
Na svojoj naizgled beskonačnoj povratničkoj svetskoj turneji, nekoliko koncerata posle izvanrednog beogradskog u septembru 2009, Le(o)nard Koen kolabirao je na pozornici u Barseloni, i na neodređeno odloženi su svi njegovi nastupi, uključujući i onaj u Zagrebu, predviđen za mart 2010. Oporavak poetskog pop starca br. 1 ipak je razmerno brzo omogućio da se vrhunski ocenjivan program opet aktivira, a prva u nastavku bila je upravo predstava u Zagrebu. Osovinu SHS dovršiće 12. oktobra u Ljubljani, a dosad potvrđeni niz koncerata proteže se do kraja novembra i Pnom Pena/Kambodže, jedinog u tom delu Azije. Pod pokroviteljstvom kambodžanskog premijera i njegove supruge, predsednice tamošnjeg Crvenog krsta, Koen, potvrđeni budistički sveštenik, imaće dobrotvorni nastup na olimpijskom stadionu, projektu čuvenog kmerskog arhitekte Vana Molivana (Vann Molyvan), čija se mešavina modernizma i kmer-klasike proučava po svetu.
NO NOVO: Da se odmah razumemo, najave tipa ‘početak nove svetske turneje’ su, marketinški rečeno – ehm, marketing; a narodski rečeno – kh, laž. A o dimu/vatri, tj. podstrekavanju očekivanja novih pesama: povodom nedavnog ‘ulaska’ u Hol slavnih autora pesama (Songwriters Hall Of Fame), poznat da pesme na pravi na turnejama, Koen je u kratkom razgovoru za časopis Rolling Stone potvrdio da su gotovo sve pesme za novi album već snimljene, kao što je i ranije na svom forumu leonardcohenforum.com objavio da je neke od tih napisao sa svojom pratećom pevačicom i značajnom (ko)autorkom Šeron (Sharon) Robinson, a The Street s takođe dugoročnom partnerkom Anjani T(h)omas. Numere Amen, The Darkness, Lullaby, I Know She Is Coming, Feels So Good dostupne su na YouTubu!, a postoji i Different Sides. Priča se zakotrljala još 2006. kad je na lokalnom radiju u L.A. sam Koen ‘pustio’ demo-verzije Book Of Longing i Puppets, a The Street govorio na promocijama svojih knjiga poezije. Njegova stalna disko-kuća SonyBMG (progutavši etiketu Columbia s kojom Koen sarađuje više od 40 god.) čak je na svoj sajt stavila zvaničnu najavu tog izdanja, a onda je maja 2008. krenuo na ovu turneju. Dosledan ličnoj nedoslednosti, godinama dorađujući pesme i neretko ponovo snimajući albume, Koen je navodno toliko zadovoljan svojim sadašnjim pratećim sastavom da nisu isključeni premijerni live-snimci novih stvari. Mimo sopstvenih običaja tokom 2009. neke od gorenavedenih noviteta testirao je na tonskim probama, na javnoj probi na Trgu sv. Marka u Veneciji, i na razbacanim koncertima, a aranžmani su varirali. To će biti njegov prvi studijski album posle Dear Heather (2004).
No, kako Koen sada žanje komercijalne uspehe veće možda od svih njegovih dosadašnjih zajedno – a oponašaju ga, prepevavaju, obrađuju i koriste masovno, od Islanda preko Izraela i Irana, širom Dalekog istoka, od TV-serija do karaoka – i diskografska industrija namiruje svoje interese: u septembru izlazi dvostruki CD/DVD naj-tačaka s duge tekuće turneje, Songs From The Road. Moraće da dobaci do istovetno formatiranog Live In London (2009, 2CD/DVD, Columbia/Sony – Multimedia), koji je nedavno (kao izdanje Menarta) dobio glavnu hrvatsku nagradu Porin, za najbolji strani video-program.
KOEN U HRVATA: Što nas dovodi do priprema, reakcija i prihvatanja Le(o)nardovog gostovanja u susednoj nam bivšoj jugoslovenskoj republici. Iako je domaći organizacioni partner bila ista koncertna agencija koja ogranke ima niz liniju LJU-ZG-BG, u Hrvatskoj je do punog izražaja došla infrastruktura i logistika kakvu je pop scena Srbije odavno zaboravila. Još u martu, uprkos odgođenom gostovanju, Zagreb je bio domaćin višednevnog međunarodnog skupa članova Koenovog foruma LeonardCohenForum.com, svojevrsnog virtuelnog kluba obožavalaca; Koenovi video-spotovi prikazivani su kao poseban program 5. Dana multimedije, a nekoliko klupskih tribute-koncerata uključili su zagrebački cover-sastav Tower Of Songs, i Ibricu Jusića koji je objavio Hazarder (‘99, Dancing Bear), CD Koenovih pesama na hrvatskom.
U međuvremenu, izašli su prevodi Knjiga čežnje (poezija i crteži L. Koen, prepev Damir Šodan, VBZ 2007.), Hallelujah – nova biografija (Tim Footman, 2009, – Menart), i Raznoliki stavovi – život Leonarda Cohena (Ira B. Nadel – naklada Ljevak). Uzgred, prvu svakako probajte da ‘uparite’ s albumom Filipa Glasa (Philip Glass) Book Of Longing (2007) – Song cycle based on poetry and images of LC.
Usred grada, glazbena knjižara Rockmark, takoreći izlog sajta muzika.hr priredila je izložbu: Koenove knjige – originali, i prevodi iz bivše Jugoslavije; retka, kolekcionarska diskografska izdanja i muzički suveniri – singlovi (uklj. YU-licenciranu Suzanne), promotivna izdanja, razglednice, katalozi, fotke, tribute-izdanja, biografije, studije itd. Koenovi crteži; izabrani reprinti naslovnih strana časopisa od ‘69. naovamo koje su ‘nosile’ El Koena, uključujući iz Beograda Rock! (‘88.) i Zagreba 15 dana (2004.); fotografije s beogradskog koncerta, itd. Tako ste se mogli uveriti da su Koena na hrvatski prepevavali Dedić, prestarogrčki Štulić, pok. Darko Glavan (časopis Off), a aktuelni dvobroj poznatog književnog Quorum upravo je predstavio dosad najveći izbor, 81 Koenovu pesmu 1956–2006, uz izabrane molitve iz njegove zbirke Book Of Mercy/Knjiga milosrđa ‘84, biblio/diskografiju itd. Poseban, posvećeni sajt leonardcohencroatia.com objedinjava sve to i mnogo više. Ne manje važno, LC & Co. u Zagreb su stigli na pet dana, s najavom da nema nikakvih dodira s javnošću te da će intenzivne probe biti zatvorene, i mediji su to poštovali.
ARENA I CRKAVA: Nošeni refrenom So Long, Marianne do narodnjačkih domena koje autor možda ne bi odobrio, projurili smo i kroz tipično balkansku inverziju, ovog puta klimatsku: pljusak je slomio temperaturu, a posle ka velikom gradu i kraju dana je postajalo sve toplije. Povratak u budućnost bio bi da sam stigao i do notornog pothodnika kraj železničke, gde sam pre tridesetak godina tražio i nalazio Koenove knjige na engleskom, tada još nedobačene do prestonice SFRJ. Ipak, ciljali smo za Svetsko rukometno prvenstvo izgrađenu 2007/8, najveću sportsku u Hrvatskoj, Arenu Zagreb, novi arhitektonski simbol svoga grada, zvanično otvorenu koncertom Prljavog kazališta sa 22.500 posetilaca. Nešto manja, ali spolja znatno lepša i zanimljivija od Beogradske arene, iznutra neizbežno funkcionalno liči. Početnih 10.000 ulaznica za sedeći koncert rasprodato je po cenama protivrednosti otprilike 40-65 evra, a za lože-VIP i preko 90. Mnogi su svoje karte zadržali još od prvobitnog termina, a na kraju je za publiku/zbog navale ‘otvoren’ i najviši ‘prsten’ Arene.
Posetioci, uglavnom ljudi-bez-šešira, od onih koji su istim povodom došli u Beograd razlikovali su se uglavnom jer su neki ipak došli sa šeširićima kao LK & bend. U pauzi koncerta, pušači su jednako unezvereno pokušavali da otvore bilo koju zastakljenu površinu i nasrnu napolje, posle neuspeha detinjasto se skrivajući iza stubova i u gomili. Ponovljeni osećaj, naravno, pomalo je slabiji nego prvi, ali premaz upoznatog/očekivanog olakšao je uživanje u ovom zapravo muzičkom pozorištu prof. Koen Leonarda. Praktično nepostojeća scenografija i jednobojne, retke smene osvetljenja podržavale su ipak sadržaj/izvođenje nebrojeno puta jače i ubedljivije, u svakom smislu razgovetnije nego što nam je, recimo, Dilan nedavno ponudio. Pratnja je u potpuno istom sastavu i aranžmanima, neki od njih na poziv komandanta Koena u studio ili na turneju odzivaju se još od ‘79. Jedine repertoarske razlike u odnosu na beogradski koncert bile su unošenje manje poznate Heart With No Companion, u laganom country aranžmanu, te izostanak par drugih.
Sam Koen možda je za nijansu manje pokretan na bini, i u svega par trenutaka glas mu u srednjim registrima nije bio savršeno siguran, ali ostaje maestralan. Sitne a britke duhovitosti, najave numera i predstavljanje orkestra su isti, no ništa manje ubedljivi i emotivni. Publika reaguje gotovo istovetno onoj u Beogradu (gde beše puno hodočasnika iz raznih ostatka Jugoslavije) pa npr. posle dužih instrumentalnih deonica u Bird On The Wire – koja više nije tako dramatičan bluz – kad svirka stane, provale ovacije iz grotla Arene, i kad Koen nastavi da peva, prisutni se od srca smeju svojoj nadobudnosti. Rečitativ je ovog puta bio The Flood, a u Tower Of Song komični naglasak stavljen je na Rođen sam s darom zlatnog glasa.
Sa svojih 76, L. Koen je živa suprotnost new age muzike/trenda; jer, mora postojati i old age muzika, a on kao ledolomac pouzdano napreduje, presvlačeći pesme i osećanja kao najkreativnija zmija na svetu. I sejući nam nadu da uz sav pesimizam i cinizam ovog sveta, imamo razloga da se borimo.
Glumci Ateljea 212 izašli su ispred svog pozorišta, odali poštu nastradalima u Novom Sadu i podržali studente
Sredstva za kulturu su mala ali je veći problem što se rasipaju sumnjivim projektima, projektima predatorskih organizacija kroz fond na koji kao diskreciono pravo imaju ministar kulture i drugi donosioci odluka, jedan je od zaključaka istraživanja Nezavisne kulture scene
Ulaznice za balet „Krcko Oraščić“ i operu „Pepeljuga“ Narodnog pozorišta planule su za jedan dan, ali su se ubrzo pojavile na Instagram profilu ruske agencije Triptix po tri puta većoj ceni. Beograđanima se to nije dopalo
Naturalizam je prisutan kao zajednički sadržatelj u svih pet filmova o kojima će ovde biti reči
Film Susedna soba predstavlja novu fazu u karijeri sedamdesetpetogodišnjeg autora: u pitanju je njegov prvi dugometražni igrani film na engleskom jeziku i prvi film sa (uglavnom) nešpanskom glumačkom podelom
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve