Festival
Rediteljki Hodi Taheri nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Darko Bajić više nije umetnički direktor festivala LIFFE, ali će zato na crvenom tepihu biti gradonačelnik, a ne filmski autori. SNS i SPS komisija Niškog frestivala procenila je da film „Pored mene“ Stevana Filipovića ne treba da učestvuje. Najnovije vesti o ta dva festivala su još jedan prilog priči o slobodi u Srbiji
Osnivač i Leskovačkog internacionalnog filmskog festivala (LIFFE) i Filmskih susreta u Nišu, je lokalna samouprava. Onaj koji im finansijski omogućava rad, zahteva da rade po njegovom ukusu i nazoru.
Najnovije vesti o ta dva festivala su još jedan prilog priči o slobodi u Srbiji.
Leskovac
Iz Leskovca je danas potvrđeno da Darko Bajić, reditelj i profesor, više nije umetnički direktor Leskovačkog internacionalnog filmskog festivala (LIFFE), kao i da je ukinuta i glavna nagrada festivala „Živojin Žika Pavlović“.
Pre dva dana, na konferenciji za medije, na kojoj je najavljen program ovogodišnjeg izdanja festivala, najavljena je i nova nagrada „Otisak Gorana Paskaljevića“, ali nije ni pomenuto da će to biti zamena za dosadašnju, za nagradu „Žika Pavlović“ – delovalo je da se radi o potrebi festivala da ima još jednu nagradu.
Darko Bajić nije prisustvovao pomenutoj konferenciji za medije, bez objašnjenja zašto.
Organizatorima festivala Leskovačkom kulturnom centru, bilo je lakše da o promenama ne govore uživo pred medijima, nego dan kasnije, pismeno, odgovarajući na pitanje Jugpressa šta se događa sa festivalom.
Sanja Conić, direktorka Leskovačkog kulturnog centra, je objasnila da su „festivali živi organizmi“, da „zahtevaju da se uvode novi ljudi, nove ideje, novi elementi festivala“, te da su zato odlučili da uvedu Umetnički savet.
Navela je i da „na žalost svih nas u organizaciji Leskovačkog filmskog
festivala, više neće biti nagrade koja nosi ime proslavljenog sineaste
Živojina Žike Pavlovića, jer je tako porodica odlučila“.
Prema saznanjima Jugpressa, jedan od razloga ovih promena je politizacija festivala. Sukob između onih koji organizuju program i koji ga kreiraju nije nov. Ovog aprila je traženo od Sanje Colić da na festivalu istakne autore, a ne gradonačelnika i članove SNS, što je ona odbila.
Šta je to zgrešio Darko Bajić, jedan od osnivača festivala, da se organizator baš sad setio da festival treba podmladiti, nije poznato.
Niš
Večeras počinju Filmski susreti u Nišu, biće prikazano 12 ostvarenja u zvaničnoj konkurenciji i dva gostujuća filma, ali ne i Pored tebe Stevana Filipovića, zato što je tako odlučila tročlana selekciona komisija,
U filmu Pored tebe Stevana Filipovića se eksplicitno kritikuje aktuelna vlast, pa ovo odbijanje Stevan Filipović opisuje kao „političku autocenzuru i kukavičluk“, kao i da „organizacija festivala služi režimu a ne narodu“.
Selektori naravno tvrde da prilikom selekcije filmova ni u jednom trenutku nisu odlučivali po političkim kriterijumima. Članovi komisije su Srđan Savić, direktor festivala i Niškog kulturnog centra i istaknuti pripadnik Socijalističke partije Srbije, Dejan Dabić, urednik filmskog programa NKC i član Direkcije festivala, i Rastko Janković, predsednik Udruženja filmskih glumaca i istaknuti član SNS.
Film Pored tebe je videla publika sirom Srbije, u Puli, Sarajevu, u Sloveniji, na Ramsgate festivalu u Kentu, na Goldsmiths i Oxford univerzitetima u UK, plus je dobitnik nagrade za najbolje produciran domaci film na Festivalu autorskog filma, upravo od Asocijacije domaćih filmskih festivala.
Iranska rediteljka Hodi Taheri neće doći u Beograd da predstavi svoj film „Majka je rođena grešnica“ zato što joj nije dozvoljen ulazak u Srbiju
Pavle Jerinić je na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu pročitao apel UDUS-a da se oslobode uhapšeni u Novom Sadu, što je upravnik ovog pozorišta, Svetislav Goncić osudio, zaboravljajući da je to tradicija koju je započeo još Voja Brajović u vreme Miloševića
“I tada i sada, kao da pratimo jedni druge. Utoliko je moje pominjanje (pa čak i da je izmišljanje) ‘jugoslovenskog sna’ najkraća, ali prilično tačna definicija ostvarivosti duhovnog stanja pojedinca i nacije tog vremena”
Svetislav Basara: Minority Report (podcast)
Dereta, Beograd, 2024.
U predstavi nije sasvim jasno kakva je veza između položaja poslušnog kulturnog radnika onda i položaja poslušnog kulturnog radnika danas. U romanu je minuciozno analiziran odnos između brutalnog staljinističkog sistema i onih koji pristaju da mu služe svojim intelektualnim radom. U predstavi se ova dimenzija romana izgubila
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve