Jučerašnjim uličnim performansom, Delegacija Evropske unije najavila je početak rada Evropske kuće u Beogradu, koja se otvara zbog povećanja potreba za kontaktima i saradnjom između Srbije i EU
Dosadašnji EU info u Beogradu u ulici Kralja Milana, postao je Evropska kuća u Knez Mihailovoj ulici, u prostoru nekadašnje galerije “Progres“. Razlog je povećanje potreba za kontaktom i saradnjom EU i Srbije.
Ovu promenu najavila je Delegacija Evropske unije juče, uličnim performansom u kome su učestvovali brojni umetnici prikazujući evropske vrednosti na pet tačaka u glavnoj beogradskoj pešačkoj zoni.
Umetnice Jana Danilović i Aleksandra Petković slikale su na platnima ispred Fakulteta likovnih umetnosti, nastupala je i prva romska ženska muzičko plesna grupa Pretty Loud, dok su glumci Plavog pozorišta i DAH teatra odigrali predstave.
Foto: TanjugFoto: Ivan Jevtović
Glumac i profesor Ivan Jevtović, koji je bio moderator programa, rekao je medijima da Evropska kuća za njega lično znači „mogućnost da i ovako mogu da komuniciram sa kolegama u Evropi, da se udružujemo u neke zajedničke sinergije, neke projekte koje bi donele novi benefit i nove spoznaje kako za nas lično umetnike, tako i za naše buduće pokolenje i publiku. Jedna sjajna stvar u kojoj sam vrlo ponosan što učestvujem“.
Zvanični početak rada je u septembru, a program je za svakog.
Za početak, prostor Evropske kuću će ulepšati izložba radova umetnika iz Srbije, Švedske, Austrije, Hrvatske, Francuske i Ukrajine. Pod sloganom „Evropa je naša kuća“, umetnici će pripremiti dela koja slave evropsko kulturno nasleđe, pokazujući da razlike zajedno grade Evropu kao zajednički dom svih nas. Izložba će biti otvorena od 5. do 12. septembra.
Od 23. do 27. septembra je Evropska nedelja mogućnosti u kojoj će zainteresovani moći da se upoznaju koje vrste EU podrške su im dostupne u oblastima poput preduzetništva, obrazovanja, kulture i civilnog društva. Ove godine, moto Nedelje mogućnosti je – Možeš i ti.
Planiran je i tradicionalni Festival evropskog filma od 13. do 19. septembra.
Svakog 26. septembra, obeležavamo Evropski dan jezika. U Evropi živi 700 miliona ljudi, koji govore na desetine različitih jezika, a poznavanje što većeg broja jezika najbolji je način za razumevanje drugih kultura. Ove godine, tema proslave je „Jezici za mir“.
Dan kasnije, u petak 27. septembra, Evropska kuća biće deo još jedne tradicionalne manifestacije – Evropske noći istraživača. Ova proslava nauke svake godine skreće pažnju na važnu ulogu koju istraživači imaju u poboljšavanju svakodnevnog života i koliko rad u nauci može biti zanimljiv.
Subote su posvećene najmlađima, koji će kroz kreativne radionice moći da se upoznaju sa starim zanatima, sada delom kulturnog nasleđa. Kroz igru olovke i papira, oživećemo stare zanate poput kujundžije, abadžije, pintera, skeledžije, sarača, časovničara, opančara…
Naravno, osim kulture,
I, kako piše na sajtu, Evropska kuća je „Mesto gde možete da razgovarate, pitate, učite, steknete nove veštine i znanja, upoznate nove kulture, saradnike, prijatelje, vodite debate o različitostima i politikama, ali i mesto gde baš vaš glas može da se čuje! Mesto gde se susreću ljudi, kulture i ideje.“
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Pored insignija kralja Petra I Karađorđevića koje su već deo izložbe „Čekajući stalnu postavku“, Istorijski muzej Srbije će izložiti i kraljev presto, a povodom 120 godina njegovog krunisanja
Novi Lantimosov film svakako “ima svoje trenutke”, ali je sigurno jedno od najslabijih ostvarenja u njegovoj dosadašnjoj filmografiji. Nije pucanj u prazno, ali je daleko od pogotka u centar mete. Očigledno da je Lantimos sa novim filmom požurio a da se nije dovoljno posvetio scenariju, te da je snimio trosatnu bizarnost koja je, manje-više, sama sebi svrha
Možda je opseg tema koje treba staviti pod “krov” razgovorno-tematskog filma od 90 minuta preširok, ali gledalac teško da će ijednog trenutka primetiti i stvarno osetiti i najslabašniji dašak kalkulantstva (tako svojstvenog i takozvanoj projektnoj levici) u ovom vrlo dobrom dokumentarističkom delu
Velika lepota priča je o večnom Rimu, možda takav film ne bi mogao da nastane izvan Rima, o lepoti i praznini Rima, večnom Rimu mudrosti i svakodnevnom Rimu gluposti. To je – kako kaže glavni junak – mesto u kom su najzanimljiviji ljudi turisti. Rimljani se tako utapaju u svojoj brokatnoj pustoši, u jalovosti diskoteka, ubijajući ostatke datog im vremena eskapističkim cupkanjem na kolektivnim đuskama ili vodeći uz skupa pića buržoaske razgovore o marksizmu
Novi albumi: David Gilmour – Luck and Strange (Sony)
Ako se zaista uvede obavezno služenje vojnog roka najviše će se radovati vlasnici kafana i šatora - eto njima posla oko ispraćaja. Što se svih drugih tiče – isuviše je nedorečenosti u predlogu koji je na stolu, kao da se grupa neukih malo poigrala sa Vojskom Srbije
Od tri koraka koja je ministar kulture Nikola Selaković najavio u cilju vraćanja upotrebe ćiriličkog pisma, jedan je besmislen, drugi štetan, a treći nije ništa novo
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!