Podrška
Glumci „Ateljea 212“: Mi smo uz studente
Glumci Ateljea 212 izašli su ispred svog pozorišta, odali poštu nastradalima u Novom Sadu i podržali studente
Električni orgazam (Barutana)
Nikoga nije začudilo što se Barutana sporo punila…
Dok su mladi srpski bendovi proveli 2000. godinu u kampanji „Izađi na crtu“, Gile i ekipa su snimali, pa objavili album Aum–Bum za City Records, ali čuvari bivšeg režima u matičnoj TV Pink ipak nisu imali razumevanja za poruke u novim pesmama, pa muzika nije ni mogla da stigne do potencijalnih kupaca. Uz jedinu informaciju za koga je ploča izdata, a ne kako zvuči, publika je okrenula leđa bendu, zadržavajući simpatije prema četvorki onoliko koliko su u međuvremenu na trgovima proslavljane pobede nacionalnih sportskih ekipa, uz Igra rokenrol cela Jugoslavija. U tom smislu, (promotivni?) koncert je zakazan u najbolje moguće vreme – posle dve velike sportske fešte ispred Skupštine grada Beograda i dovoljno daleko od jeseni 2000. godine. Na koncert su došli preostali prijatelji, publika spremna da oprosti, ili znatiželjni da „preslušaju“ čime se Gile u međuvremenu bavio. Zapravo, idealna situacija – neopterećena velikim očekivanjima.
Bend uporno razmenjuje stare i nove stvari. Jedan-na-jedan sa nekadašnjim favoritima, sveža muzika „pije vodu“, mada nema pesama „na prvu loptu“, a energija je umerena, primereno stažu aktera. Oseća se velika trema, pogotovo u frontu: Gile i Bane razmenjuju poglede, svaki solo je uzdržan, zajedničko pevanje samo povremeno tuče kao nekad, ali muzičari ipak polako grade podršku. Bolji je ritmički par: Švaba je veoma raspoložen, a novi bubnjar Pače (on ima dugogodišnje iskustvo na beogradskoj klupskoj sceni, iako ga Gile najavljuje kao „mladog“ bubnjara) sjajno se uklapa u priču, pakujući precizni beat, plus fina perkusivna ukrašavanja. Zvuk je korektniji nego na ranijim ovogodišnjim koncertima u Barutani.
A onda se desilo… Negde na izmaku prvog sata koncerta, posle odličnih Bejbi ti nisi tu, Ja sam težak kao konj, Louie, Louie/Wild Thing/Hang on Sloopy i Kako bubanj kaže (još uvek u znak sećanja na Čavketa), kao i šarmantnog novog kantrija koji je otpevao Banana (u jednoj ranijoj baladi je inače fino referisao na Claptona…), Gile najavljuje: „A sada, narode, ono što ste čekali 15 godina – Ljubomir Đukić!“ Ne možemo da verujemo… Na scenu se zaista penje Ljuba u svilenoj ružičastoj bluzi – par kilograma više i bljesak ćele na potiljku, ali ista nehajno raščupana panki ćubica i prodoran pogled koji otkriva neobično uzbuđenje. Prvi je, naravno, Konobar, Đukićev trade-mark. Zatim Vi, Locomotion i Nebo. Bend je preporođen: Gile cedi iskonski bes iz žica gitare, skače oko starog prijatelja, on i Bane jure mikrofoniju „neba vezanog žicom“, Švaba je razvukao osmeh na licu, dok Đukić vodi zabavu u veliki trijumf. Publika je mahnita – hteli bi još, u ovom povratku u bolju prošlost. Gde su Marina, Jovec, Grof…? Ponovo mislimo na Čavketa.
Do prvog napuštanja scene bend je svirao još Debelu devojku i Ja ne postojim – to je već bilo sasvim kompetentno vraćanje u veselo vreme slave Distorzije. Urlike „Lju-ba-Đu-kić“ obuzdava Seks, droga, nasilje i strah, da bi se heroj večeri ipak brzo pojavio za još Nebo. Igra r’n’r… je neminovna, kao i Zlatni papagaj, koji je odsvirala inicijalna četvorka. Ako je trebalo zaboraviti i oprostiti, nije moglo na bolji način. Jedan slučajan susret udahnuo je Orgazmu novi vetar – bila bi prava ludost da to ne iskoriste…
Glumci Ateljea 212 izašli su ispred svog pozorišta, odali poštu nastradalima u Novom Sadu i podržali studente
Sredstva za kulturu su mala ali je veći problem što se rasipaju sumnjivim projektima, projektima predatorskih organizacija kroz fond na koji kao diskreciono pravo imaju ministar kulture i drugi donosioci odluka, jedan je od zaključaka istraživanja Nezavisne kulture scene
Ulaznice za balet „Krcko Oraščić“ i operu „Pepeljuga“ Narodnog pozorišta planule su za jedan dan, ali su se ubrzo pojavile na Instagram profilu ruske agencije Triptix po tri puta većoj ceni. Beograđanima se to nije dopalo
Naturalizam je prisutan kao zajednički sadržatelj u svih pet filmova o kojima će ovde biti reči
Film Susedna soba predstavlja novu fazu u karijeri sedamdesetpetogodišnjeg autora: u pitanju je njegov prvi dugometražni igrani film na engleskom jeziku i prvi film sa (uglavnom) nešpanskom glumačkom podelom
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve