Poznati američki glumac Val Kilmer preminuo je u 65. godini. Uzrok smrti je upala pluća, potvrdila je njegova ćerka
Neki su ga voleli u Betmenu zauvek, drugi su obožavali njegovu ulogu u filmu o Dorsima, ali ga bećina zna kao Ajsmena uTop Ganu.
Val Kilmeru je 2014. dijagnostikovan rak grla, ali se oporavio nakon hemoterapije i operacije dušnika, koja mu je znatno otežala govor.
Ko je bio Val Kilmer?
Val KilmerFoto: AP Photo/Chris Pizzello
Val Kilmer je rođen u Los Anđelesu 1959. godine. Bio je jedan od najmlađih studenata ikada primljenih na glumački program Džulijard škole, sa samo 17 godina. Karijeru je započeo kao pozorišni glumac, a proslavio se krajem 1980-ih u filmskim komedijama Top sikret i Genije, da bi potom dobio ulogu Ajsmena u velikom bioskopskom hitu Top Gan.
Potom je Kilmer dobio glavnu ulogu u epskoj fantaziji Vilou Rona Hauarda i Džordža Lukasa, gde je upoznao svoju buduću suprugu – koleginicu Džoanu Vali, sa kojom je imao dvoje dece.
Oliver Stoun mu je dodelio ulogu Džima Morisona u biografskom filmu Dors, a Kilmer je takođe glumio Elvisa Prislija u filmu Prava romansa i Doka Holideja u vesternu Tombstoun. Upravo mu je ta uloga donela najveću ulogu u karijeri – Brusa Vejna/Betmena u filmu Betmen zauvek. Film je dobio podeljene kritike, ali je postigao veliki uspeh na blagajnama, a Kilmer je postao ogromna zvezda, u mogućnosti da za svoje uloge traži milionske honorare.
Val KilmerFoto: AP Photo/Charles Sykes
Kilmer se nije vratio kao Mračni vitez u narednom filmu iz serijala Betmen i Robin, već je umesto toga igrao Sajmona Templara u rimejku filma Svetac, kao i uz Marlona Branda u loše primljenom filmu Ostrvo doktora Moroa. Nakon još jednog promašaja na blagajnama 2000. godine, filma Crvena planeta, Kilmer je počeo da prihvata uloge u manjim, manje zapaženim filmovima.
Godine 2005. igrao je uz Roberta Daunija Mlađeg u režiserskom debiju Šejna Bleka, kriminalističkoj komediji Kis Kis Beng Beng; 2012. godine nastupio je u monodrami Građanin Tven, u kojoj je tumačio pisca Marka Tvena; a 2017. se kratko pojavio u drami o muzičkoj industriji Pesma za pesmom u režiji Terensa Malika. Ulogu Ajsmena reprizirao je 2022. godine u filmu Top Gan: Maverik, u kojem je njegov lik postao komandant Pacifičke flote Sjedinjenih Američkih Država.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
U organizaciji Konzulata Jamajke, a po ideji počasnog konzula gospodina Mirka Miljuša, YU Grupa je u martu spakovala kofere i odletela na Jamajku. Tamo je snimala stare pesme u rege žanru, a nikad mlađi Jelići dali su svoj doprinos već aktuelnom projektu pod nazivom “Prekookeanski most”.
Umesto in memoriam: Good Vibrations i Brajan Vilson (1942‒2025)
Cela priča o Brajanu Vilsonu, nedavno preminulom geniju pop muzike i lideru The Beach Boys-a, prelama se kroz priču o njihovom apstraktnom hit singlu za sva vremena Good Vibrations
U drugom činu Leone i Glembaj zarili su se jedan u drugog ko kobac u kopca. Taj surovi obračun završio je Glembajevom smrću. U samrtnom hropcu uz pojavu barunice Kasteli, stari Glembaj završio je u naručju sina. To je omaž Mikelanđelu i njegovoj skulpturi “Pijeta”. Scenu “Pijeta” smislio je Danilo Marunović
Ivan Antić, Kajzermilen glič (mikroputopis u tri glasa), PPM Enklava, 2025
Kajzermilen je četvrt u Beču, svakako ne prva koja pada na pamet kada se pomisli na ovaj grad, ali, sa svojim golim i sivim distopijskim prostorima, otuđenim “totalitarizmom dimenzija”, možda paradigmatična za savremeni svet. U tom okruženju troje Antićevih lirskih junaka ostavlja utisak postflanera, besciljnih uličnih hodača, koji se kreću gradskim prostorom u kome, uprkos precizno popisanim tragovima ljudskog prisustva, kao da nema ničega
Završna predstava Instituta za umetničku igru „Human design“ bavi se pitanjem identiteta zadatog rođenjem i čovekovom potrebom da sam izabere ono što oseća da jeste
Nikad se još nije desila istovremena blokada svih većih gradova u zemlji za puka dva sata. Sada jeste. Studenti i građani tu neće stati, jer osim otpora nemaju drugog izbora. Kako će teći narodno blokiranje Srbije i što se dalje može očekivati
Pobunjeni studenti i narod mogu da bace pokoju kamenicu, ali ne mogu biti zbilja „nasilni“. Jer, Srbija je odavno u modusu samoodbrane od režimskog nasilja, onog koje uništava i briše živote
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!