img
Loader
Beograd, 17°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Analiza

Sastanak u Briselu: ZSO za članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama

28. februar 2023, 10:25 Andrej Ivanji
Foto; AP
Pod pritiskom: Aleksandar Vučić, Žozep Borelj, Miroslav Lajčak i Aljbin Kurti
Copied

Evropski plan za Kosovo je na stolu i nije više podložan pregovorima. Kosovski premijer Aljbin Kurti hteo je da ga potpiše jer predviđa daljnje zaokruživanje nezavisnosti Kosova. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nije hteo da ga potpiše jer nije formirana Zajednica srpskih opština. Načelno su ga prihvatila obojica. Natezanje oko implementacije Plana i formiranja ZSO se nastavlja

Takozvani Evropski plan za Kosovo sa jedne strane sadrži daljnje zaokruživanje nezavsosti Kosova bez eksplicitnog priznjanja Beograda, što je mučno za Srbiju. Sa druge strane predviđa formiranje Zajednice srpskih opština, sa čime Priština nikako da se pomiri.

Tekst ovog plana, iza koga stoje i Evropska Unija i Sjedinjene Američke Države, konačno je zvanično obelodanjen na sajtu Evropske službe za spoljne poslove, a predstavnici EU su ranije rekli da će ga objaviti kada ga Beograd i Priština prihvate. On polazi od „nepovredivosti (sadašnjih) granica i poštovanja teritorijalnog integriteta“ Srbije i Kosova. Dakle, nikakve podele, nikakve razmene teritorija ne dolaze u obzir, a Srbija i Kosovo se tretiraju kao dva suverena subjekta.

Formalna statusna neutralnost

Plan polazi od uvažavanja “istorijskih činjenica”, a za predlagače je “istorijska činjenica” da je Kosovo nezavisno, ali dozvoljava da Srbija ima drugačije gledište “o osnovnim pitanjima, uključujući pitanje statusa”.

Polazi se od toga da će Srbija i Kosovo, u tekstu Plana se koristi termin „strane“, “međusobno razvijati normalne, dobrosusedske odnose na osnovu jednakih prava”, čime se u daljnjim pregovorima izjednačava položaj međunarodno priznate države Srbije i Kosova koje nije član Ujedinjenih nacija.

To je podvučeno i pasusom o tome da će se “obe strane rukovoditi ciljevima i principima postavljenim u Povelji Ujedinjenih nacija, posebno onim o suverenoj ravnopravnosti svih država, poštovanju njihove nezavisnosti, autonomije i teritorijalnog integriteta, pravu na samoopredeljenje…”

U tom kontekstu piše i da “strane polaze od pretpostavke da nijedna od njih ne može predstavljati drugu u međunarodnoj sferi ili delovati u njeno ime”, što takođe jasno podvlači nezavisnost Kosova od Srbije, to jest autonomiju spoljne politike vlasti u Prištini.

I dalje: “Obe strane će međusobno priznati dokumenta i nacionalne simbole, uključujući pasoše, diplome, registarske tablice i carinske pečate…” Pasoše i carinske pečate može da ima samo nezavisna država.

Članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama

Jadna od ključnih stavki Plana je i da se “Srbija neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji”, dakle ni članstvu u Ujedinjenim nacijama. To bi moglo da se tumači i tako da bi se Srbija potpisivanjem Evropskog plana za Kosovo obavezala da neće od Rusije tražiti da bokira prijem Kosova u Ujedinenim nacijama.

Još piše i da “nijedna strana neće blokirati, niti podsticati druge da blokiraju napredak druge strane na njihovom putu ka EU na osnovu sopstvenih zasluga”, dakle – Srbija i Kosovo nezavisno jedno od drugog idu ka članstvu u EU, a Beograd treba da odustane od lobiranja kod država članica EU koje nisu priznale nezavisnost Kosova da blokiraju nejgove evropske integracije.

A da bi sve teklo glatko „strane će razmeniti stalne misije“ – Kosovo pri Vladi Srbije, Srbija pri Vladi Kosova.

Formiranje Zajednice srpskih opština

Plan zahteva da „obe strane potvrđuju svoju obavezu da primenjuju sve prethodne sporazume u dijalogu, koji ostaju važeći i obavezujući“, čime se pre svega misli na formiranje Zajednice srpskih opština, što je Priština potpisala još pre 10 godina, a Aljbin Kurti odbija da sprovede u delo. Oblik i ingerencije ZSO, dakle, nisu podložni daljnjim pregovorima, baš kao što to tvrdi i zahteva predsendik Srbije.

Plan takođe predviđa da će “strane” “formalizovati status Srpske pravoslavne crkve na Kosovu”, njenu automiju i zaštitu pravoslavnih vernih objekata.

Crvena linija Aleksandra Vučića

Razumljivo je da Aleksandar Vučić nije mogao da stavi potpis na ovakav plan za rešenje kosovoske krize bez da je prethodno formiran ZSO, mada ga je usmeno, očigledno, prihvatio, što je potvrdio i šef diplomatije EU Žozep Borelj. „Crvena linija“ bila je (za sada) upravo formiranje ZSO – prvo uspostavljanje ZSO, pa onda sve drugo. Današnja naslovna strana tabloida „Alo“ tako glasi „PRVO Zajednica srpskih opština“.

Mada na naslovnoj strani „Informera“ stoji Nema ništa od kapitulacije – Vučić opet rasturio Kurtija!, potpisivanje gore pretstavljenog plana se samo prolongira dok SAD, EU, Nemačka, Francuska i Italija ne budu slomile otpor Kurtija koji je ranije svojim biračima bio obećao „da nema ništa od ZSO“, pa mu sada treba vremena kako da sanira političku štetu pre nego što ipak prihvati.

Onda će na potezu ponovo biti predsednik Srbije.

Konačno obelodanjen tekst Evropskog plana za Kosovo izazvaće svakako buru negodovanja „patriotskih“ srpskih partija, pa je predsednik Srbije Alekandar Vučić najavio da će večeras odgovarati svim „političkim i medijskim manipulatorima koji bi za mrvu vlasti zgazili sopstvenu državu“, prenosi RTS.

Posledice odbijanja Plana

Sve u svemu, pregovori se nastavljaju i rešenje se ne čini mnogo bliže nego prekjuče, pre nego što su se Vučić i Kurti ponovo sreli u Briselu. Ali se makar zna šta se tačno nalazi na pregovaračkom stolu.

Odbijanjem Evropskog plana za Kosovo Srbija bi na duže vreme zalupila vrata Evropske unije i odrekla se niza, pre svega ekonomskih, privilegija koje aktivan status kandidata za članstvo u EU nosi sa sobom, ali i kakvog-takvog napretka u približavanju evropskim pravnim, bezbenosim, političkim i društvenim standardima, što bi je, ovakvu, kakva jeste, bacilo još mnogo godina unazad.

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

aleksandar vučić aljbin kurti evropski plan kosovo evropski plan kosovo zso evropski plan za kosovo francusko nemački plan šta podrazumeva evropski plan za kosovo šta sadrži evropski plan za kosovo Zajednica srpskih opština
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti
Štrajk advokata

Viši sud u Novom Sadu

13.maj 2025. B. B.

Produžen pritvor za šestoro uhapšenih aktivista

Vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu je našlo da u odnosu na sve okrivljene i dalje stoje razlozi za zadržavanje u pritvoru

Ministar prosvete

13.maj 2025. B. B.

Prijave protiv Dejana Vuka Stankovića zbog sumnje na autoplagijat

Prijave za utvrđivanje nekademskog ponašanja protiv ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića upućene su Etičkoj komisiji Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača

Evropski savet

13.maj 2025. B. B.

Košta: Srbija bi trebalo da iskoristi istorijski trenutak

„Živimo pozitivni momentum u EU za proširenje i ovo je jasna prilika za Srbiju. Unija ostaje čvrsto posvećena pristupanju Srbije“, naglasio je predsednik Evropskog saveta Antonio Košta

Sastanak u Briselu

13.maj 2025. B. B.

Studenti dobili podršku svih grupacija u Evropskom parlamentu

„Mi smo ovde da slušamo šta studenti očekuju i kako možemo pomoći da se Srbija demokratizuje i da se stane na kraj korupciji“, rekao je poslanik grupe Zelenih Gordan Bosanac

Slobodno mišljenje

13.maj 2025. I.M.

Otkazi u „Politici“ zbog podrške studentima? Urednice veruju da su žrtve političkog progona

Usred studentskih protesta i političkih tenzija, redakcija lista „Politika“ našla se u centru afere – dve iskusne urednice suočene su sa otkazima za koje tvrde da su kazna zbog izraženog građanskog stava. Bez pisanog rešenja, bez objašnjenja, ali s jasnom porukom: lojalnost studentima ne prašta se u sistemu pod kontrolom vlasti

Komentar

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević

Država i kultura

Skadar na Bojani: Da li će beogradska Filharmonija opet izvisiti za zgradu

Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža

Sonja Ćirić
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Komentar

Izbora biti neće

Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces

Ivan Milenković
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure
en Englishde Deutschru Русскийsr Српски језик
sr sr