img
Loader
Beograd, 21°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Ekonomija

Veliko poskupljenje: Zašto parkiranje u Beogradu postaje luksuz?

10. децембар 2024, 12:46 I.M.
Foto: Tanjug / Predrag Mitić
Parking u centru Beograda
Copied

Korisnica javne garaže u Ulici Radivoja Koraća na Crvenom krstu rekla je „Vremenu” da mesečna pretplata sada košta 8.500 dinara, a da će od 1. janura poskupeti na 15.000 dinara

Za manje od mesec dana cene parkiranja u Beogradu, u pojedinim garažama i parkiralištima će porasti i za 100 odsto. Od 1. januara 2025. godine, biće povećane cene parkiranja u garažama i na parkiralištima, a biće izmenjene i cene mesečnih pretplata u stanarskim garažama, kao i vrednost vremenske parking pass kartice.

„Javno-komunalna preduzeća u Beogradu, pa i u bilo kom drugom gradu su pod upravom jedinice lokalne samouprave – te zato iza ove odluke i stoji sam Grad Beograd, a ne Parking servis“, kaže za Novu ekonomiju Dejan Gavrilović ispred Udruženja potrošača Efektiva.

Kako on objašnjava smisao postojanja javno komunalnog preduzeća jeste da pruži uslugu od opšteg ekonomskog interesa, odgovarajućeg kvaliteta i po odgovarajućoj ceni – a ne da zarađuje na građanima.

Jedan od vozača motora, koji su takođe obuhvaćeni novim cenama, za Novu ekonomiju kaže kako mu je do sada ugovorena cena garažnog mesta za motor bila 2.500 dinara, a da će od januara ta cena biti 5.000 dinara.

Korisnica javne garaže u Ulici Radivoja Koraća na Crvenom krstu rekla je „Vremenu” da mesečna pretplata sada košta 8.500 dinara, a da če od 1. janura poskupeti na 15.000 dinara.

Parking za one sa dubljim džepovima

Kako je najavljeno iz „Parking servisa”, do izmena će doći i kod cena mesečnih pretplata u stanarskim garažama, kao i vrednosti vremenske parking pass kartice.

U garaži „Obilićev venac“ cena sata parkiranja od januara će biti povećana sa 120 na 150 dinara, a u garažama „Masarikova“, „Zeleni venac“, „Pionirski park“ i „Dr Aleksandra Kostića“ cena prvog započetog sata ostaće ista i iznosiće kao i dosadašnjih 100 dinara, a cena svakog narednog sata biće 150 dinara.

Cene parkiranja za prvi započeti čas na nekim parkiralištima su ostale iste, dok su na parkiralištima „Čukarica“, „Belvil“ i „Novi Beograd“ snižene, pa će ubuduće prvi sat parkiranja koštati 50 dinara umesto 70.

U garaži „Botanička bašta“ i na parkiralištima „Cvetkova pijaca“ i „Milan Gale Muškatirović“ cena prvog sata biće 50 dinara, umesto dosadašnjih 60 dinara, a cena svakog narednog sata na ovim objektima biće 100 dinara.

Jednokratno dnevno parkiranje na parkiralištu „Ada Ciganlija“ od januara će koštati 200 dinara umesto dosadašnjih 150.

Parkiranje vozila na rezervisanom parking mestu sa punjačem za vozila na elektro i hibridni pogon po započetom času koštaće od 300 do 350 dinara, a dnevno jednokratno parkiranje u garažama od 1.500 do 2.000 dinara.

Nova cena i za parking kartu za sedam dana

Parking pass karta, koja može da se neograničeno koristi u 26 parking objekata kojima upravlja „Parking servis“ za jedan dan košta 2.000 dinara, za tri dana 4.500 dinara, dok je nova cena ove vremenske karte za sedam dana 9.000 dinara.

Kako je saopšteno iz ovog preduzeća, zvaničan razlog za ovo poskupljenje je taj što se „neprestano se podiže kvalitet usluga koje pružaju korisnicima”.

Iz ove firme ističu da su u poslednjih nekoliko godina izgrađeni su novi kapaciteti za parkiranje i to garaža „Pinki“, parkirališta „Belvil“, „Železnička stanica Novi Beograd“, „Vidin kapija“, „Bežanijska kosa“ i „Ljermontova“, a ostali objekti za parkiranja su kompletno renovirani, kao i da je u njima implementirana nova savremena oprema.

Samo jedno u nizu poskupljenja

Poskupljenje parkiranja u glavnom gradu samo jedno u nizu koje čeka stanovnike Beograda od 1. januara 2025. godine.

Kako je „Vreme“ već pisalo, Od početka sledeće godine poskupeće voda i porez na imovinu, a moguće je i povećanje cena pogrebnih usluga.

Nakon što je u proteklih nekoliko meseci već bilo poskupljenja – u avgustu je poskupeo Infostan, u septembru parking, u oktobru grejanje, a u novembru taksi – Beograđane čekaju nova poskupljenja vode i parkinga, biće im povećan porez na imovinu, a najavljuje se i poskupljenje pogrebnih usluga.

Voda će od 1. janaura poskupeti 17,5 odsto, i to na osnovu odluke koju je JKP Beogradski vodovod i kanalizacija doneo 30. oktobra. Obrazloženje za to bilo je poskupljenje struje i drugih energenata, hemikalija i pratećeg materijala, ali i najava da će od iduće godine biti povećana minimalna zarada.

Prema pojekciji poskupljenje vode konkretno znači da će prosečni račun za tročlano domaćinstvo biti uvećan za oko 300 dinara na mesečno. Kubni metar vode će od 1. januara koštati 87,24 dinara sa PDV-om, odvođenje otpadnih voda 35,26 dinara po kubnom metru, a građani će za pogonsku spremnost plaćati 191,74 dinara.

To znači da će kubni metar poskupeti za 13 dinara, odvođenje otpadnih voda poskupljuje za 5,25 dinara po kubnom metru, dok će pogonska spremnost sistema biti skuplja za 28,55 dinara.

Povećanje poreza na imovinu

Zbog povećanja cena stambenog kvadratnog metra u Beogradu, ali i u još nekim gradovima, biće povećan i porez na imovinu.

Skupština Grada Beograda usvojila je prošle nedelje odluku o povećanju poreza na imovinu za 2025. godinu.

Projekcije kažu da će porez za stan od 50 kvadratnih metara u trećoj stambenoj zoni 2025. godine godine biti veći za 600-700 dinara, a najveće povećanje poreza imaće pravna lica, jer 2023. godine nije obračunata poreska stopa pošto je njime rukovodio Privremeni organ, pa je porez plaćan na ime knjigovodstvene, a ne stvarne vrednosti.

Od povećanja poreza na imovinu Grad Beograd očekuje povećanje prihoda za oko četiri do pet odsto.

Izvor: Nova ekonomija

Tagovi:

Parking Parking servis Parkiranje
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Ekonomija
Svetski lideri na okupu: Samit UN u Sevilji

Samit UN o razvoju u Sevilji

03.јул 2025. Uroš Mitrović

Obnova poverenja ili još jedna propuštena prilika

Više od 70 svetskih lidera traži nove modele finansiranja globalnog razvoja kako bi odgovorili na izazove rastućeg duga, klimatskih promena i smanjenja razvojne pomoći

Građevinarstvo

02.јул 2025. M.T.

Nova ekonomija: Kompanija CRH preuzima poslovanje sa agregatima hrvatske Kufner grupe

CRH širi prisustvo na Zapadnom Balkanu preuzimanjem poslovanja sa agregatima Kufner grupe

Sankcije NIS-u

27.јун 2025. I.M.

RTS: SAD po četvrti put odložile sankcije NIS-u – novi rok 29. jul

Sjedinjene Američke Države odlučile su da i posle isteka prethodne licence, izdate 25. aprila, dozvole nastavak operativnog rada kompaniji NIS

Kancelarija

Ekonomija

26.јун 2025. M.S.

Nova ekonomija: Čiji radni dan najduže traje, a čiji najkraće?

Skoro tri miliona ljudi starijih od 15 godina bilo je zaposleno u Srbiji tokom prošle godine, a njih 215.000 radilo je više od 48 sati nedeljno, odnosno više od šest dana svake sedmice

Reagovanje

26.јун 2025. R. V.

Demanti Elektrodistribucije Srbije na pisanje „Vremena“

Centar za odnose sa javnošću Elektrodistrribucije Srbije demantuje pisanje „Vremena“ o očitavanju brojila. Demanti prenosimo u celosti i bez izmena

Komentar
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obilazi novu deonicu auto-puta E-763

Komentar

Pakovraće – Požega: Vučić na putu iracionalnosti

I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Vučićev testosteron, nepravda i beščašće

Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina

Filip Švarm

Komentar

Tako rade kukavice: Premlaćivanje studenata sa najavom

Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure