img
Loader
Beograd, 29°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Poljoprivreda

Velike vrućine najviše naštetile kukuruzu, počinje da strada i soja

22. јул 2024, 12:54 B. B.
Foto: Unsplash/Keagan Henman
Copied

Poljoprivrednik Nedeljko Savić iz Požarevca kaže da u suštini poljoprivrednici nikada nisu dobili odštetu zbog elementarnih nepogoda, osim pomoći koje je, u nekim slučajevima, država uputila poljoprivrednicima čiji je prinos bio uništen gradom i da se tropski talasi za sada ne tretiraju kao elementarna nepogoda

Tokom 20. veka jedna od 10 godina bila je sušna, a od početka ovog veka za 10 godina bilo je čak pet sušnih godina, pa stručnjaci upozoravaju da će do sredine 21. veka svaka godina nositi taj rizik.

Poljoprivrednik Nedeljko Savić iz Požarevca kaže za „Vreme“ da je ove godine najviše je stradao kukuruz, a da je počela da strada i soja.

On je objasnio da suša sama po sebi nije toliko zasmetala poljoprivrednim proizvodima, jer je raspored padavina bio dobar, već da je mnogo veći problem tropski talas sa visokim temperaturama.

Kod nekih hibrida potpuna šteta

Istakao je da kukuruzu, ako su temperature visoke u vreme setve, ništa neće pomoći da se oporavi od toga i da je kod nekih hibrida kukuruza moguća i stopostotna šteta.

Dodao je da je kod nekih drugih hibrida kukuruza zbog visokih temperatura do sada nastala šteta između 30 i 40 odsto, ali da to ne znači da će se na tome zaustaviti, opet sve u zavisnosti od vremenskih prilika.

On je rekao da je kod soje drugačija situacija jer ima cvetanje po „spratovima“, tako da su propali oni cvetovi koji su dugo bili izloženi visokim temperaturama, ali da će biti ploda od onih cvetova koji nastavlju da rastu na optimalnim temperaturama.

Suncokret najbolje prošao

Savić je istakao da suncokret najbolje podnosi visoke temperature, ali da ni to nije neograničeno, jer će ubrzano sazrevati, pa će i tu biti neke štete, ali manje u odnosu na kukuruz i soju.

Upitan kako država reaguje na tropske talase, velike suše i podbacivanje prinosa u poljoprivredi, Savić je rekao da u suštini poljoprivrednici nikada nisu dobili odštetu zbog elementarnih nepogoda, osim pomoći koje je, u nekim slučajevima, država uputila poljoprivrednicima čiji je prinos bio uništen gradom i dodao da se tropski talasi za sada ne tretiraju kao elementarna nepogoda.

Sporiji rast šećerne repe

Snežana Parađenović iz Poljoprivredne stručne službe iz Zrenjanina kaže da se usevi trenutno nalaze u fazi nalivanja i rasta zrna, na šta veoma veliki uticaj imaju upravo visoke temperature.

„Dolazi do sušenja lisne mase koja je važna u ovom procesu. Kukuruzi podgorevaju, uvijajući listove zbog smanjenja transpiracije, dok suncokret odbacuje donje žute i uvele listove”, rekla je Parađenović za Radio-televiziju Srbije.

Ona je ukazala da je šećerna repa prva intenzivnije počela da reaguje na nedostatak padavina i visoke temperature, najpre odbacivanjem lista, a potom i sporijim rastom korena.

Navodnjavanje i herbicidi

Parađenović je rekla da se poljoprivrednicima odavno sugerisano da navodnjavaju parcele, bez obzira na vrstu proizvodnje.

„Preporučujemo izbor hibrida sa kraćom vegetacijom. Pokazuje se da je sve važnije odrediti pravi rok setve i broj biljaka po jedinici površine. Svedoci smo da je i danas na nekim parcelama prisutan značajno veći broj biljaka suncokreta po metru kvadratnom u odnosu na optimalni broj. Te biljke produkuju sitne glavice, slabo napunjene zrnom i više podsećaju na ukrasne suncokrete”, rekla je Parađenović.

Ona je istakla da je veoma bitna adekvatna primena herbicida, kako bi se sprečilo da korov bude konkurencija gajenoj biljci u momentima deficita vlage.

Dodala je da je važna i i primena biljnih stimulatora koji biljkama pomažu da prevaziđu stresne situacije, što je izazov i za proizvođače i za stručnjake, jer primena bez tačno navedenog sadržaja, sa oskudnim opisom uloge u fiziologiji biljke stvara mnogo nedoumica u efekat i isplativost primene.

 

Tagovi:

kukuruz Poljoprivreda Suša Tropski dani
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Ekonomija
Svetski lideri na okupu: Samit UN u Sevilji

Samit UN o razvoju u Sevilji

03.јул 2025. Uroš Mitrović

Obnova poverenja ili još jedna propuštena prilika

Više od 70 svetskih lidera traži nove modele finansiranja globalnog razvoja kako bi odgovorili na izazove rastućeg duga, klimatskih promena i smanjenja razvojne pomoći

Građevinarstvo

02.јул 2025. M.T.

Nova ekonomija: Kompanija CRH preuzima poslovanje sa agregatima hrvatske Kufner grupe

CRH širi prisustvo na Zapadnom Balkanu preuzimanjem poslovanja sa agregatima Kufner grupe

Sankcije NIS-u

27.јун 2025. I.M.

RTS: SAD po četvrti put odložile sankcije NIS-u – novi rok 29. jul

Sjedinjene Američke Države odlučile su da i posle isteka prethodne licence, izdate 25. aprila, dozvole nastavak operativnog rada kompaniji NIS

Kancelarija

Ekonomija

26.јун 2025. M.S.

Nova ekonomija: Čiji radni dan najduže traje, a čiji najkraće?

Skoro tri miliona ljudi starijih od 15 godina bilo je zaposleno u Srbiji tokom prošle godine, a njih 215.000 radilo je više od 48 sati nedeljno, odnosno više od šest dana svake sedmice

Reagovanje

26.јун 2025. R. V.

Demanti Elektrodistribucije Srbije na pisanje „Vremena“

Centar za odnose sa javnošću Elektrodistrribucije Srbije demantuje pisanje „Vremena“ o očitavanju brojila. Demanti prenosimo u celosti i bez izmena

Komentar

Pregled nedelje

Vučićev testosteron, nepravda i beščašće

Da li bi ste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina

Filip Švarm

Komentar

Tako rade kukavice: Premlaćivanje studenata sa najavom

Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda

Nemanja Rujević

Komentar

Vidovdan 2025. i ujka Albert

Generacija koja vodi ovu pobunu prihvata razlike kao deo svog horizonta normalnosti, nešto prirodno i podrazumevano. Otuda je njihov patriotizam čist, nimalo nalik toksičnom nacionalizmu iz devedesetih

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure