Rušenje Hotela „Jugoslavija", koji je prvi put otvoren 1969. godine, počinje u decembru. Do kraja godine znaće se koji će hotel biti tu izgrađen, a deo je poznatog lanca. Investitori se nadaju da će radovi biti završeni do početka Ekspa 2027 godine, a uložiće pola milijarde evra u izgradnju hotela i dve kule
Na Zemunskom keju više ništa neće biti isto, jer u decembru počinje rušenje Hotela „Jugoslavija“. Biće sačuvan samo legendarni luster, koji je ušao u Ginisovu knjigu rekorda. Novi hotel biće deo poznatog lanca, a kojeg – znaće se krajem godine, piše RTS.
Foto: FoNet/Marko Dragoslavić
Od inicijative da se na ovoj lokaciji gradi hotel i poslovno-stambene kule prošla je decenija i po.
Jedan broj soba, recepcija i hol, u kojem se nalazi čuveni luster od Svarovski kristala, ispunjava standarde hotela sa tri zvezdice.
Ostali delovi, uključujući i čuveni Titov apartman, prepušteni su zubu vremena.
Investitor planira da do 2027. u izgradnju hotela i dve kule uloži pola milijarde evra.
Predstavnik investitora Živorad Vasić kaže da će stambena kula biti bliža centru Beograda i imaće 42 sprata, a da će obe građevine biti ispod visine od 150 metara.
„Poslovna kula, gde će biti sve kompanije srpske i strane koje su investitori u Srbiji, uzimaće taj prostor i to će biti kula koja će imati 34 sprata. Ali, ono što treba reći je da će hotel biti na istom mestu i da će se nalaziti koridor ispod hotela, koji će povezivati Dunavski kej sa Bulevarom Nikole Tesle“, objašnjava Vasić.
Osam spratova, ali upola manje soba
I novi hotel imaće osam spratova, ali će zbog prilagođavanja novim standardima, koji važe za hotele sa pet zvezdica, imati upola manje soba.
„Beograd će dobiti jedan od najluksuznijih brendova, do kraja godine znaće se i koji, hotel sa 5 zvezdica, koji će imati 200 soba, u kojem će svaka soba imati minimum 38 kvadrata, koji će imati najlepši predsednički apartman po najvišim standardima i hotel, što je najvažnije, koji će biti završen do početka Ekspa 2027″, ističe predstavnik investitora.
Biće sačuvan luster
Luster sa čak 40.000 Svarovskih kristala, koji se nalazi i u Ginisovoj knjizi rekorda i koji je poslužio kao inspiracija za budući izgled fasade, biće sačuvan.
„Fasada će biti ozelenjena, a što se tiče ozelenjavanja same fasade, kao inspiracije je poslužilo Veliko ratno ostrvo i vrste biljaka koje će se koristiti, jesu vrste koje su prisutne samo na Velikom ratnom ostrvu. Sami sistemi koji se ugrađuju će biti iz najviše kategorije energetske efikasnosti“, navodi direktor razvoja projekta Marko Milovanović.
Na obali se planira izgradnja putničkog pristaništa, odnosno marine za prijem putnika i čamce koji će služiti za rekreaciju, sport i razonodu.
Izgradnja hotela „Ritz Carlton“?
Kako je „Vreme“ ranije pisalo hotel „Jugoslavija“ je otvoren 1969. godine. Prvi put je prodat 2006. za 31,3 miliona evra kompaniji „Alpe Adria Hoteli“ koja je najavljivala novi život „Jugoslavije“ pod međunarodnim brendom „Kepminski“, ali se ništa nije desilo.
Ovog marta je prodat kompaniji „Milenijum tim“, koji će ga srušiti zbog izgradnje hotela „Ritz Carlton“.
Navodno, postojeća konstrukcija zgrade je takva da je nemoguće rekonstruisati objekat na način da ispunjava zahteve prestižnih hotelskih lanaca.
Prema projektu, osim hotela „Ritz-Carlton“, biće izgrađene i dve kule, po jedna sa svake njegove strane: stambena sa 42 sprata koja će biti pozicionirana ka Parku prijateljstva, i poslovna sa 33 sprata koja će se nalaziti na strani ka Zemunu.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Proizvodnja Plazme ponovo je pokrenuta, nekoliko meseci od požara koji je izazvao nestašicu čuvenog keksa. Očekuje se da će Plazma uskoro stići i u markete
Pre godinu dana počele su prijave za studentske kartice i nešto ranije za penzionere. I jedne i druge bi trebalo da obezbede građanima značajne popuste – ili je bar tako rečeno. Da li je to zaista tako
Iako se najavljuje kao rešenje za saobraćajne i ekološke probleme Beograda, projekat „Mali metro” izazvao je brojne kritike zbog rastućih troškova, nejasnog plana i nedovoljne transparentnosti u finansiranju
Start će koštati 320 dinara, a vožnja po kilometru 105 dinara, dok će čekanje po času otići na čak 1.800 dinara. A opet, taksisti kažu da im troškovi rastu brže od cene
Rekreativna nastava od Niša do Zlatibora na proleće 2025. godine košta 44.700 dinara na sedam mesečnih rata, a koliko dana nije poznato. Dok, jednodnevni izlet od Niša do Kragujevca, Topole, Oplenca i Aranđelovca košta 7.850 dinara na šest mesečnih rata. Takođe, nije poznato kada se ide, zna se samo da je na proleće
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!