img
Loader
Beograd, 17°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Ekonomija

Smena Pavla Petrovića: Ko je novi predsednik Fiskalnog saveta

18. јул 2024, 11:41 M.S.
Profesor Ekonomskog fakulteta i akademik Pavle Petrović Foto: Tanjug/Sava Radovanović
Profesor Ekonomskog fakulteta i akademik Pavle Petrović
Copied

Pavle Petrović neće više biti na čelu Fiskalnog saveta, pod njegovim rukovodstvom poslednje državne instuticije sa kičmom. Aleksandar Vučić je za njegovog naslednika predložio profesora ekonomije Blagoja Paunovića

Od osnivanja Fiskalnog saveta 2011. godine, predsednik je bio profesor Ekonomskog fakulteta i akademik Pavle Petrović. Imao je tada 64 godine. Međutim, njemu sada ističe mandat i nije mu ponuđeno da u narednom mandatu obavlja ovu funkciju, što je, smatraju neki komentatori, ravno otkazu.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je za novog predsednika Fiskalnog saveta, kako saznaje Forbes, predložio profesora Ekonomskog fakulteta u Beogradu Blagoja Paunovića. Učinio je to rečima: „Prof. dr Blagoje Paunović je stručnjak koji je u svojoj dugogodišnjoj karijeri, pored akademskog rada, aktivno učestvovao u oblikovanju privredno-sistemskih rešenja, radeći na pripremi niza strateških dokumenata i mera ekonomske politike na nacionalnom, regionalnom i lokalnom nivou, bilo kroz neposredno angažovanje u radu Vladinih organa i tela, bilo kroz podršku međunarodnih organizacija Vladi Srbije“.

Uklanjanje Pavla Petrovića: Bio jednom jedan Fiskalni savet

I dodao: „U svom dosadašnjem radu prof. dr Blagoje Paunović se dosledno rukovodio principima ekonomske nauke, pravilima i principima struke. Verujem da će takvim pristupom doprineti i afirmaciji kulture fiskalne odgovornosti, pre svega kredibilnim ocenama makroekonomskih i fiskalnih pretpostavki za vođenje ekonomske politike, kao i nezavisnim analizama fiskalne politike“

Blagojević prihvatio kandidaturu

Forbes dalje piše da je Paunović prihvatio kandidaturu i u izjavi parlamentu 11. jula napisao: „Saglasan sam da od predsednika Republike budem predložen, a od strane Narodne skupštine Republike Srbije budem izabran za predsednika Fiskalnog saveta, s obzirom da ispunjavam zakonom propisane uslove za navedenu funkciju“.

Prema važećem Zakonu o Fiskalnom savetu, predsednika ove institucije Odboru za finansije predlaže predsednik države, dok se preostala dva člana biraju na predlog Ministarstva finansija i Narodne banke Srbije.

U zvaničnoj biografiji piše da je profesor Paunović zaposlen na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gde je „proveo celokupnu akademsku karijeru i na kome na sva tri nivoa (osnovnim, master i doktorskim), predaje ekonomiku preduzeća, preduzetništvo i upravljanje malim preduzećima, upravljanje investicijama, evaluaciju investicionih projekata i investicionu politiku, poslovnu analizu, upravljanje rizikom, ekonomiju strategije i strategijsko preduzetništvo“.

Navodi se da se usavršavao na američkom univerzitetu Olbeni i LSE u Velikoj Britaniji, da je njegovim zalaganjem na Ekonomskom fakultetu uveden predmet Preduzetništvo i upravljanje malim preduzećima, da je autor ili koautor 12 knjiga i više od 80 članaka i referata, a kao interesovanja istaknute su finansije, konkurentnost privrede, privredni razvoj, osiguranje, inovacije, politike podsticanja preduzetništva, investiciona politika, menadžment, efikasnost i konkurentnost preduzeća i dr, piše Forbes.

Šta se dešava sa ostalim članovima?

Kako je drugom članu, Nikoli Altiparmakovu, takođe istekao mandate još u julu 2023, kao i Petroviću, predlog Ministarstva finansija biće, kako saznaje FORBES, da Altiparmakov ostane na funkciji.

Izbor trećeg člana trenutno nije na dnevnom redu, jer je Bojan Dimitrijević na ovu funkciju izabran decembra 2020. godine i njegov mandat još uvek traje.

Mandat članova Fisklanog saveta traje šest godina.

Prema zakonskoj proceduri, Odbor za finansije ima zadatak samo da konstatuje upućene predloge kandidata i proveri da li ispunjavaju sve uslove, a zatim da predloge pošalje na razmatranje poslanicima Skupštine Srbije koji donose konačnu odluku.

Nekompetentan za fiskalnu politiku

Generalni sekretar Stranke slobode i pravde (SSP) Peđa Mitrović rekao je da je predlog predsednika Srbije Aleksandra Vučića da profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Blagoje Paunović bude predsednik Fiskalnog saveta „znak da se ta institucija gasi“, prenosi Danas.

Mitrović je ocenio da Paunović nije kompetenatan za fiskalnu politiku.

„Njegova oblast interesovanja nije fiskalna politika, već preduzetništvo. Sa fiskalnom politikom nema dodirnih tačaka. Jedno je mikroekonomska disciplina, a drugo makroekonomska“, rekao je Mitrović.

Dodao je da je predlog za novog predsednika Fiskalnog saveta dokaz da vlast nema kadrovsko rešenje za tu važnu funciju.

Pavle Petrović – ličnost 2020. godine

Po odluci uređivačkog kolegijuma nedeljnika „Vreme“ za ličnost 2020. godine izabran je bio Pavle Petrović. Obrazloženje je glasilo: „Poslednjih osam godina državne institucije Republike Srbije pod pritiskom Srpske napredne stranke su jedna za drugom odustajale od svoje Ustavom zagarantovane nezavisnosti i stavljale se pod kontrolu partijske centrale SNS-a. Trend je nastavljen i u protekloj godini. Jedina državna institucija koja se oduprla svim političkim naletima i sačuvala nezavisnost i integritet je Fiskalni savet pod rukovodstvom profesora emeritusa Ekonomskog fakulteta u Beogradu Pavla Petrovića“.

On je tada u intervjuu za „Vreme“ rekao: „Ovih dana, sa raznih strana, poručuju mi da treba da dam ostavku. Ne bi mi to bilo teško, mogao bih lako da se sklonim pod nadstrešnicu Akademije i da se u miru bavim svojim istraživanjima. Ali, ne radi se o meni, već o instituciji i stvorenom ljudskom kapitalu koji bi se urušili“.

Izvor: FORBES, Danas

Tagovi:

Aleksandar Vučić Fiskalni savet Pavle Petrović
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Ekonomija
Svetski lideri na okupu: Samit UN u Sevilji

Samit UN o razvoju u Sevilji

03.јул 2025. Uroš Mitrović

Obnova poverenja ili još jedna propuštena prilika

Više od 70 svetskih lidera traži nove modele finansiranja globalnog razvoja kako bi odgovorili na izazove rastućeg duga, klimatskih promena i smanjenja razvojne pomoći

Građevinarstvo

02.јул 2025. M.T.

Nova ekonomija: Kompanija CRH preuzima poslovanje sa agregatima hrvatske Kufner grupe

CRH širi prisustvo na Zapadnom Balkanu preuzimanjem poslovanja sa agregatima Kufner grupe

Sankcije NIS-u

27.јун 2025. I.M.

RTS: SAD po četvrti put odložile sankcije NIS-u – novi rok 29. jul

Sjedinjene Američke Države odlučile su da i posle isteka prethodne licence, izdate 25. aprila, dozvole nastavak operativnog rada kompaniji NIS

Kancelarija

Ekonomija

26.јун 2025. M.S.

Nova ekonomija: Čiji radni dan najduže traje, a čiji najkraće?

Skoro tri miliona ljudi starijih od 15 godina bilo je zaposleno u Srbiji tokom prošle godine, a njih 215.000 radilo je više od 48 sati nedeljno, odnosno više od šest dana svake sedmice

Reagovanje

26.јун 2025. R. V.

Demanti Elektrodistribucije Srbije na pisanje „Vremena“

Centar za odnose sa javnošću Elektrodistrribucije Srbije demantuje pisanje „Vremena“ o očitavanju brojila. Demanti prenosimo u celosti i bez izmena

Komentar

Komentar

Tako rade kukavice: Premlaćivanje studenata sa najavom

Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda

Nemanja Rujević

Komentar

Vidovdan 2025. i ujka Albert

Generacija koja vodi ovu pobunu prihvata razlike kao deo svog horizonta normalnosti, nešto prirodno i podrazumevano. Otuda je njihov patriotizam čist, nimalo nalik toksičnom nacionalizmu iz devedesetih

Jelena Jorgačević

Komentar

Igra blokadera i policije

Ako se akcije brzopoteznog postavljanja barikada i blokada istovremeno na mnogo lokacija i povlačenja kada dođe policija nastave, režim je nagrabusio

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure