img
Loader
Beograd, 26°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Sankcije SAD

Sankcije protiv NIS-a: Da li će se gorivo plaćati samo u kešu?

21. фебруар 2025, 11:44 B. B.
Foto: Tanjug/Nikola Anđić
Naftna industrija Srbije je prodata Rusima 2008. godine
Copied

„Ukoliko ne pronađe neku banku koja želi da posluje s njim, zatvaranje računa znači da bi NIS prestao da radi“, kaže za „Vreme“ ekonomista Goran Radosavljević

Ko bi rekao da će 2025. godina imati miris devedesetih i po tome što se onomad benzin kupovao kod švercera za devize. Doduše, sada bi mogao da se toči na pumpi, ali ko zna kako će se plaćati.

Potpuno je očekivano to što su banke najavile da će zatvoriti računa Naftne industrije Srbije (NIS), zbog sankcija toj kompaniji koje najavljuju Sjedinjene Američke Države (SAD), a ako to dogodi NIS više neće moći da funkcioniše, jer sav platni promet u Srbiji ide posredstvom banaka, kaže „Vreme“ ekonomista Goran Radosavljević.

Nadam se da će iz SAD u poslednjem trenutku stići dopis koji će odložiti početak sankcija za 90 dana, kao što je traženo, a ako se to ne desi mi smo u ozbiljnom problemu, dodaje on. Kao rok za uvođenje američkih sankcija navođen je 25. februar.

„Ukoliko ne pronađe neku banku koja želi da posluje s njim, zatvaranje računa znači da bi NIS prestao da radi“, upozorava Radosavljević.

On ističe da, osim u izuzetnim okolnostima, i samo u slučaju malih firmi ili na pijacama, ne postoji način da se roba plaća za keš, je mora da postoji račun u banci koji služi i za isplaćivanje zarada i obaveza dobavljačima.

„Bez računa u banci nema firme. Kada se registrujete u Agenciji za privredne registre prva stvar je da dobijete PIB i matični broj, a sledeća obaveza je da otvorite račun u banci, i to je osnova za poslovanje“, kaže Radosavljević.

Sledi momentalno dospeće naplate kredita

Za najave NIS-a da će njihovi proizvodi moći da budu plaćani isključivo kešom i posredstvom Dina kartica, Radosavljević kaže da je NIS očigledno našao neku banku s kojom bi mogao da radi i u njoj otvorio račune, navodeći da bi to mogle da budu samo Poštanska štedionica i Alta banka.

U međuvremenu NIS je pre roka isplatio februarsku platu, a sada je odlučio da hitno isplati i martovsku.

Uz pretpostavku da će se sankcijama NIS-u najverovatnije pridružiti Master, Viza i Ameriken, Radosavljević napominje da bi Dina mogla da funkcioniše jer je ona vezana samo za platni promet u Srbiji.

„U slučaju zatvaranja računa banke koje su kreditirale NIS istog momenta će proglasiti dospelim te kredite i tražiće da se naplate, što će dovesti do trenutne blokade, jer NIS verovatno nema toliko slobodnih sredstava na računu da bi se ti krediti naplatili, a to dalje znači da će NIS biti u blokadi dok ne isplati ta sredstva. Prethodni bilans kaže da je reč o oko 500 miliona evra“, navodi Radosavljević.

Dodaje da su NIS kreditirale razne banke, a najviše OTP, Inteza i AIK banka, i da ne zna da li će sve one proglasiti dospele kredite, „mada je to automatizam, kada jedna banka proglasi dospelost to urade i druge, da bi uspele nešto da naplate“.

„Tu će morati da reaguje Narodna banka Srbije i da donese odluku o načinu naplate, jer verovatno neće moći svi da se naplate iz slobodnih sredstava“, upozorava Radosavljević i naglašava da „ukoliko su banke rešile da se pridržavaju sankcija NIS trenutno ne spasava ni eventualna prodaja“.

Ispostavilo se da je Radosavljević bio u pravu, jer je Nova ekonomija u petak objavila da susve veće banke su proglasile kredite za NIS dospelim za naplatu.

Ko bi da kupi firmu pod sankcijama?

On ukazuje da treba imati u vidu da onaj ko kupuje NIS, kupuje firmu sa sankcijama, jer sankcije nisu uvedene majci-firmi Gaspromnjeftu, pa da je NIS je inidirektno pod sankcijama.

„Sankcije su ‘imenom i prezimenom’ uvedene NIS-u i da bi se skinule američki Kongres mora da skida za ukidanje sankcija, što nije procedura koja može da se obavi za jedan dan. Kupac koji bi se u ovom trenutku pojavio, znajući da će banke iduće nedelje da blokiraju firmu, našao bi se pred ozbiljnim rizikom, i nisam siguran ko bi to u ovom trenutku želeo da kupi“, kaže Radosavljević.

Potencijalni kupac mogla bi da bude neka regionalna firma, ali i firme sa Bliskog i Dalekog istoka, navodi Radosavljević, ali kao ključno pitanje ističe da li većinski ruski vlasnik uopšte želi da proda svoj deo u NIS-u.

„Mislim da Gaspromnjeft ne želi da proda svoj udeo u NIS-u i ne vidim nijedan razlog zašto bi prodavao. Zato što će propasti firma? Pa od početka rata propale su stotine milijardi dolara, sad jedna fima koja će da propadne ne znači ništa“, kaže Radosavljević.

Poseban problem – gomilanje zaliha

On upozorava da će u slučaju najgoreg scenarija snabdevanje gorivom biti ugroženo u Srbiji, jer prema podacima za decembar 2024. godine Rafinerija u Pančevu isporučuje 80 odsto svih derivata u Srbiji.

„Prema trenutno dostupnim informacijama, kompanijie koje isporučuju 20 preostaje odsto derivata, mogle bi da povećaju učešće na tržištu derivata na 35 odsto“, kaže Radosavljević

Kao primer navodi kompaniju Mol koja je rekla da može da duplira količinu, ali dodaje da je učešće Mola na tržištu derivata Srbije trenutno manje od pet odsto.

„Ključno je kako će država reagovati u slučaju da banke zatvore račune NIS-a. Goriva će biti, ali građani neće moći da ga kupe. Druga stvar je, kao kod inflacije – očekivanje. Ko očekuje da neće biti goriva taj pravi rezervu. Zamislite velike transportne kompanije, ili Delta agrar koji čeka prolećne radove u martu – oni će početi da prave rezerve. Čim pravite rezerve, ni u normalnim okolnostima ne možete da zadovoljite tržište“, kaže Radosavljević.

On zaključuje da će Srbija biti „u ozbiljnom problemu“ ukoliko SAD ne odlože sankcije na 90 dana, jer ne vidi šta bi u preostalom kratkom roku moglo da reši problem.

„Banke neće hteti da rizikuju da potpadnu pod sankcije, makar ne one inostrane, a sve su inostrane“, zaključuje Radosavljević.

Tagovi:

Benzin Goran Radosavljević Gorivo Naftna industrija Srbije NIS
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Ekonomija
Svetski lideri na okupu: Samit UN u Sevilji

Samit UN o razvoju u Sevilji

03.јул 2025. Uroš Mitrović

Obnova poverenja ili još jedna propuštena prilika

Više od 70 svetskih lidera traži nove modele finansiranja globalnog razvoja kako bi odgovorili na izazove rastućeg duga, klimatskih promena i smanjenja razvojne pomoći

Građevinarstvo

02.јул 2025. M.T.

Nova ekonomija: Kompanija CRH preuzima poslovanje sa agregatima hrvatske Kufner grupe

CRH širi prisustvo na Zapadnom Balkanu preuzimanjem poslovanja sa agregatima Kufner grupe

Sankcije NIS-u

27.јун 2025. I.M.

RTS: SAD po četvrti put odložile sankcije NIS-u – novi rok 29. jul

Sjedinjene Američke Države odlučile su da i posle isteka prethodne licence, izdate 25. aprila, dozvole nastavak operativnog rada kompaniji NIS

Kancelarija

Ekonomija

26.јун 2025. M.S.

Nova ekonomija: Čiji radni dan najduže traje, a čiji najkraće?

Skoro tri miliona ljudi starijih od 15 godina bilo je zaposleno u Srbiji tokom prošle godine, a njih 215.000 radilo je više od 48 sati nedeljno, odnosno više od šest dana svake sedmice

Reagovanje

26.јун 2025. R. V.

Demanti Elektrodistribucije Srbije na pisanje „Vremena“

Centar za odnose sa javnošću Elektrodistrribucije Srbije demantuje pisanje „Vremena“ o očitavanju brojila. Demanti prenosimo u celosti i bez izmena

Komentar
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obilazi novu deonicu auto-puta E-763

Komentar

Pakovraće – Požega: Vučić na putu iracionalnosti

I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Vučićev testosteron, nepravda i beščašće

Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina

Filip Švarm

Komentar

Tako rade kukavice: Premlaćivanje studenata sa najavom

Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure