Zahvaljujući Sporazumu o slobodnoj trgovini više od 10.000 proizvoda iz Srbije i oko 9000 iz Kine mogu uz olakšice da se plasiraju na tržišta dve zemlje. Uz Srbiju ovakav Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom u Evropi imaju samo Švajcarska i Gruzija
Direktne investicije Kine u Srbiju iznose 1,37 milijardi evra, Kina je postala drugi najveći trgovinski partner Srbiji i glavni izvor investicija, a spoljnotrgovinska razmena Srbije i Kine u 2023. godini je bila 6,09 milijardi dolara, od čega je 1,2 milijarde činio izvoz iz Srbije.
Podaci pokazuju da u Srbiji posluje 1560 privrednih društava sa većinskim kineskim kapitalom i da je u njima angažovano oko 20.600 radnika.
Kina je u Srbiju od 2014. do 2023. godine uložila više od šest milijardi američkih dolara, a zahvaljujući sporazumu o slobodnoj trgovini sa Kinom olakšana je trgovina za više 60 odsto proizvoda, piše Nova ekonomija.
Izvoz u Kinu porastao 180 puta za 10 godina
Ambasador Kine Li Ming navodi da je bilateralna trgovina između Kine i Srbije porasla osam puta u poslednjih 10 godina, a izvoz iz Srbije u Kinu 180 puta u 2023. godini.
Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom stupio je na snagu 1. jula ove godine, a potpisan je u oktobru prošle godine u Pekingu.
Zahvaljujući njemu više od 10.000 proizvoda iz Srbije i oko 9000 iz Kine će moći nesmetano da se probiju na tržišta dve zemlje. Uz Srbiju ovakav Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom u Evropi imaju samo Švajcarska i Gruzija.
Prvog dana stupanja Sporazuma na snagu, 60 odsto robe je oslobođeno carina, a u narednih pet do 10 godina carine će biti oslobođeno još 30 odsto robe, dok će najosetljiviji proizvodi, pre svega poljoprivredni, biti i dalje zaštićeni.
Izvozimo bakar, katode i meso
Sporazumom je predviđeno smanjenje carina i za vozila koja će se iz Kine uvoziti u Srbiju.
Prema podacima Privredne komore Srbije, na listi pet glavnih izvoznih proizvoda iz Srbije u Kinu bili su rude bakra i koncentrati, katode, obrađeno drvo bukve, potom smrznuto goveđe meso i motori.
Istovremeno, prvi na listi kineskih proizvoda po vrednosti uvoza u Srbiju bili su kotlovi, pametni telefoni, portabl mašine, uređaji za klimatizaciju i obojeni lim.
Kineski projekti u Srbiji
Trenutno se uz pomoć kompanija iz provincije Šandong realizuju projekti kao što su auto-put Beograd-Zrenjanin i Zrenjanin-Novi Sad, brza saobraćajnica Iverak-Lajkovac i deonice auto-puta Beograd Niš.
Kompanije koje dolaze iz Šandonga su završile više od 50 kilometra na koridoru 11, deonice Obrenovac-Ub i Lajkovac-Ljig.
Prema najavi državnog sekretara u Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgoivne Stevana Nikčevića sledi otvaranje Šandong zajedničkog centra kinesko-evropske brze železnice, čime će se poboljšati ukupan kapacitet logističkih usluga China railway expressa.
„Time će se dodatno unaprediti mogućnost skladištenja robe iz Kine u Evropu, a Srbija će postati važan logistički hab u ovom delu Evrope“, kaže Nikčević.
On dodaje i da sledi dolazak brzog specijalizovanog teretnog voza iz provincije Šandong u Inđiju, koji prevozi sirovine potreban je za fabriku guma Linglong.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Predloženim izmenama Zakona o visokom obrazovanju, država će izdvojiti dodatnih 12 milijardi dinara za visoko obrazovanje, a studenti će imati pravo na refundaciju polovine troškova školarine, najavila Ana Brnabić
„Ukoliko ne pronađe neku banku koja želi da posluje s njim, zatvaranje računa znači da bi NIS prestao da radi“, kaže za „Vreme“ ekonomista Goran Radosavljević
Odlazak italijanske kompanije „Beneton" iz Niša donosi neizvesnost ne samo za radnike, već i za buduću namenu zemljišta. Stručnjaci ističu da trenutni urbanistički planovi ne predviđaju stambenu izgradnju, a prisustvo arheoloških nalazišta dodatno otežava potencijalne investicije
Srbija se pridružuje globalnom trendu implementacije veštačke inteligencije (VI) u poslovne procese. Stručnjaci ističu da je ključna reč – prekvalifikacija
U Srbiji više niko ne zna o čemu priča njen predsednik, novinare kažnjavaju na pravdi boga, aferaške velmože proglašavaju za svece, a nosioci javnih funkcija šire javnu sablazan. Ljudi – dokle ćemo tako
Niko kome lopatom nije odstranjen deo mozga ne veruje da su studenti obezbedili najveću stranu investiciju ikada, odnosno da su dobili tri milijarde evra da sruše vlast i otcepe Vojvodinu
Odbor Festa je doneo odluku da taj festival više neće biti u februaru nego u septembru. Stiče se utisak da je rešavanje ovog sporednog problema zapravo samo najava rešavanja onog suštinskog
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!