Zahvaljujući Sporazumu o slobodnoj trgovini više od 10.000 proizvoda iz Srbije i oko 9000 iz Kine mogu uz olakšice da se plasiraju na tržišta dve zemlje. Uz Srbiju ovakav Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom u Evropi imaju samo Švajcarska i Gruzija
Direktne investicije Kine u Srbiju iznose 1,37 milijardi evra, Kina je postala drugi najveći trgovinski partner Srbiji i glavni izvor investicija, a spoljnotrgovinska razmena Srbije i Kine u 2023. godini je bila 6,09 milijardi dolara, od čega je 1,2 milijarde činio izvoz iz Srbije.
Podaci pokazuju da u Srbiji posluje 1560 privrednih društava sa većinskim kineskim kapitalom i da je u njima angažovano oko 20.600 radnika.
Kina je u Srbiju od 2014. do 2023. godine uložila više od šest milijardi američkih dolara, a zahvaljujući sporazumu o slobodnoj trgovini sa Kinom olakšana je trgovina za više 60 odsto proizvoda, piše Nova ekonomija.
Izvoz u Kinu porastao 180 puta za 10 godina
Ambasador Kine Li Ming navodi da je bilateralna trgovina između Kine i Srbije porasla osam puta u poslednjih 10 godina, a izvoz iz Srbije u Kinu 180 puta u 2023. godini.
Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom stupio je na snagu 1. jula ove godine, a potpisan je u oktobru prošle godine u Pekingu.
Zahvaljujući njemu više od 10.000 proizvoda iz Srbije i oko 9000 iz Kine će moći nesmetano da se probiju na tržišta dve zemlje. Uz Srbiju ovakav Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom u Evropi imaju samo Švajcarska i Gruzija.
Prvog dana stupanja Sporazuma na snagu, 60 odsto robe je oslobođeno carina, a u narednih pet do 10 godina carine će biti oslobođeno još 30 odsto robe, dok će najosetljiviji proizvodi, pre svega poljoprivredni, biti i dalje zaštićeni.
Izvozimo bakar, katode i meso
Sporazumom je predviđeno smanjenje carina i za vozila koja će se iz Kine uvoziti u Srbiju.
Prema podacima Privredne komore Srbije, na listi pet glavnih izvoznih proizvoda iz Srbije u Kinu bili su rude bakra i koncentrati, katode, obrađeno drvo bukve, potom smrznuto goveđe meso i motori.
Istovremeno, prvi na listi kineskih proizvoda po vrednosti uvoza u Srbiju bili su kotlovi, pametni telefoni, portabl mašine, uređaji za klimatizaciju i obojeni lim.
Kineski projekti u Srbiji
Trenutno se uz pomoć kompanija iz provincije Šandong realizuju projekti kao što su auto-put Beograd-Zrenjanin i Zrenjanin-Novi Sad, brza saobraćajnica Iverak-Lajkovac i deonice auto-puta Beograd Niš.
Kompanije koje dolaze iz Šandonga su završile više od 50 kilometra na koridoru 11, deonice Obrenovac-Ub i Lajkovac-Ljig.
Prema najavi državnog sekretara u Ministarstvu unutrašnje i spoljne trgoivne Stevana Nikčevića sledi otvaranje Šandong zajedničkog centra kinesko-evropske brze železnice, čime će se poboljšati ukupan kapacitet logističkih usluga China railway expressa.
„Time će se dodatno unaprediti mogućnost skladištenja robe iz Kine u Evropu, a Srbija će postati važan logistički hab u ovom delu Evrope“, kaže Nikčević.
On dodaje i da sledi dolazak brzog specijalizovanog teretnog voza iz provincije Šandong u Inđiju, koji prevozi sirovine potreban je za fabriku guma Linglong.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Domaćinstva u Srbiji najviše troše na osnovne potrebe – hranu i režijske troškove. Iako prosečan prihod raste, obrazovanje ostaje najmanje finansirana stavka, dok troškovi grejanja i osnovnih namirnica značajno opterećuju budžete građana
Proizvodnja Plazme ponovo je pokrenuta, nekoliko meseci od požara koji je izazvao nestašicu čuvenog keksa. Očekuje se da će Plazma uskoro stići i u markete
Pre godinu dana počele su prijave za studentske kartice i nešto ranije za penzionere. I jedne i druge bi trebalo da obezbede građanima značajne popuste – ili je bar tako rečeno. Da li je to zaista tako
Iako se najavljuje kao rešenje za saobraćajne i ekološke probleme Beograda, projekat „Mali metro” izazvao je brojne kritike zbog rastućih troškova, nejasnog plana i nedovoljne transparentnosti u finansiranju
Start će koštati 320 dinara, a vožnja po kilometru 105 dinara, dok će čekanje po času otići na čak 1.800 dinara. A opet, taksisti kažu da im troškovi rastu brže od cene
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!