Tačno 150 miliona dinara bila je procenjena vrednost nabavke koju je polovinom aprila raspisao Sekretarijat za opšte poslove pri gradu Beogradu.
Stigle su dve ponude – prvu je podnela kompanija Atlas security, čija je ponuda iznosila 243 miliona dinara, daleko više od procenjene vrednosti, piše Dunja Marić za Novu ekonomiju.
S druge strane, 150 miliona iznosila je ponuda konzorcijuma firmi T&M group solutions, Sparta Security i TE group. Upravo ove firme su i dobile posao.
Okvirni sporazum potpisan je na šest meseci.
Posao za iste firme
Poslednji put je sporazum o obezbeđenju prostorija Gradske uprave potpisan 15. oktobra prošle godine. Tada je posao dobio konzorcijum koji su činile tri firme – upravo T&M group solutions, Sparta Security i Atlas security. Vrednost ugovorenog posla bila je, kao i sada, 150 miliona dinara bez PDV-a.
Iste firme dobile su ovaj posao od Grada i početkom 2024. godine, a bile su u konzorcijumu sa firmama koje su obezbeđivale gradske objekte i 2023. i 2022.
Šta obuhvata posao?
Posao koji je dodelio beogradski Sekretarijat za opšte poslove odnosi se na fizičko-tehničko obezbeđenja objekata, kao i uslugu protivpožarnog obezbeđenja objekata.
Usluga fizičko-tehničkog obezbeđenja podrazumeva 60.000 sati tokom radnih dana, 20.000 sati noćnog rada tokom radne nedelje, kao 10.000 sati vikendom po danu, odnosno 6.000 po noći. Ovo se, inače, odnosi na 14 objekata gradske uprave. Što se tiče protivpožarnog obezbeđenja objekata, potrebno je ukupno 84.000 sati, i to: 45.000 tokom radnih dana, 25.000 noćnog rada tokom radne sedmice, 8.000 vikendom preko dana i 6.000 vikendom tokom noći.
Pod uslugom fizičko – tehničkog obezbeđenja objekata podrazumeva se obavljanje više različitih poslova, u koje pre svega spada fizičko obezbeđenje objekata, imovine i zaposlenih, kao i stranaka, te preduzimanje svih potrebnih i propisanih mera zaštite, potom kontrolu ulaska fizičkih lica u poslovni prostor Gradske uprave i vođenje odgovarajućih evidencija, provera identiteta lica koje ulazi ili izlazi iz objekta ili prostora koji se obezbeđuje i u samom štićenom prostoru, što podrazumeva obavezno unošenje ličnih podataka, datum i vreme ulaska/izlaska, izdavanje propusnica…
Potom, obezbeđenje će moći da udalji lica koja su u objekat Gradske uprave ušla neovlašćeno, kao i da upozorava osobe koje ugrožavaju svoju ili tuđu bezbednost. Takođe, obezbeđenje će moći da privremeno zadrži lica koja su u objektu izvršila krivično delo ili teži prekršaj narušavanja javnog reda i mira, do dolaska policije. Obezbeđenje treba i da pruža eventualnu prvu pomoć, vrši nadzor i praćenje sistema video nadzora, ali i da čuva u tajnosti sve podatke do kojih dođe u toku obavljanja posla, a koji se odnose na poslovanje Gradske uprave.
Pod uslugom protivpožarnog obezbeđenja, podrazumeva se obavljanje različitih poslova, poput redovne kontrole objekta, ispravnosti vatrograsne opreme, uočavanje opasnosti od nastanka požara, reagovanje u slučaju poziva zaposlenih kod uočene opasnosti od nastanka požara ili oglašavanja sistema za automatsku zaštitu od požara i tako dalje. Inače, usluge obezbeđenja odnose se na 14 objekata Gradske uprave, kao i “ostale objekte sa okvirnom strukturom zaposlenih i okvirnim radnim vremenom”.