U aprilu 2024. godine, Goran Vesić je izdao instrukciju koja obavezuje sve odgovorne u projektima železničke infrastrukture sa evropskim sredstvima da traže njegovu saglasnost pre nego što donesu bilo kakvu odluku
Goran Vesić kao ministar građevinarstva naredio je direktorki preduzeća Infrastruktura železnice Srbije Jeleni Tanasković da za sve odluke na projektima koji imaju evropsko finansiranje mora da dobije odobrenje Ministarstva, odnosno njega lično. U pitanju je ministrova „Instrukcija” na koju se Tanasković pozvala pred tužiocem kao dokaz da ona nije odlučivala ni o čemu u vezi radova na Železničkoj stanici Novi Sad, odnosno da je Vesić insistirao da vodi sve projekte, na osnovu navodnog dogovora koji je imao sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, piše Filip Rudić u Novoj ekonomiji.
Vesićeva instrukcija, doneta 29. aprila 2024. godine, poziva se na rešenje o formiranju Radne grupe zadužene za infrastrukturne projekte koji se finansiraju iz evropskih sredstava.
„Donosim Instrukciju na način da sve faze i korake u realizaciji Projekata železničke infrastrukture u kojima je uključena ‘Infrastruktura železnice Srbije’ a.d, kao jedna od ugovorenih strana, moraju biti prethodno usaglašene i potvrđene od strane Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, odnosno Ministra, u svojstvu predsedavajućeg [Radne grupe]“, navodi se u direktivi.
Ovo se „posebno odnosi na odluke, saglasnosti i mišljenja tokom pripreme projektno – tehničke i planske dokumentacije, pripreme tenderske dokumentacije, izbora Izvođača radova i nadzora, a posebno u fazi realizacije i ispunjenja ciljeva za završetak projekta“, piše u dokumentu do kog je Nova ekonomija došla putem zahteva za pristup informacijama od javnog značaja.
Na kraju, Vesić napominje da je primena Instrukcije obaveza u realizaciji projekta, jer „neprimena iste u potpunosti implicira direktnu odgovornost učesnika koji je ne primenjuju„.
Ovo je instrukcija na koju se pred tužiocem pozivala bivša v.d. direktorka Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković, kada je prebacila odgovornost za projekat novosadske Železničke stanice na bivšeg ministra.
Međutim, kako se vidi iz dokumenta, instrukcija govori o projektima koji se finansiraju evropskim sredstvima.
Pruga Novi Sad – Subotica – Kelebija plaćena je najviše iz kineskog kredita. U zakonima o budžetu od 2021. do 2025. godine ne navodi se nijedan evropski izvor finansija za ovu deonicu.
Nova ekonomija upitala je i Ministarstvo građevinarstva da li se bilo koji njen deo finansira sredstvima EU, EIB ili EBRD, ali odgovor nije stigao do objave ovog teksta.
Advokat Jovan Rajić kaže za Novu ekonomiju da se, strogo-formalno tumačeno, sama instrukcija „ne odnosi na ovaj projekat, imajući u vidu da je isti finansiran od strane kineskih partnera“.
„Međutim, na tužilaštvu i sudu je da utvrde da li se Vesić ovom instrukcijom, odnosno, formiranjem komisije samo formalno ‘pokrio’, kako bi i u pisanoj formi Tanaskovićevoj dostavio instrukciju koju joj je, prema njenim rečima, dao i usmeno“, rekao je Rajić.
Nemanja Nenadić iz organizacije Transparentnost Srbija kaže da se pruga Novi Sad-Kelebija finansira 85 odsto iz kineskog kredita, a da mu nije poznato da li postoji neki drugi kredit ili donacija EU za ostatak sredstava.
„Dakle, može biti da je Vesić zaista želeo da obaveže Jelenu Tanasković da traži njegovu saglasnost u vezi sa odlukama na ovom projektu, ili da je ona to tako razumela, ali se čini da za to nije postojao osnov“, govori Nenadić.
Nova ekonomija poslala je pitanja Goranu Vesiću i Jeleni Tanasković (preko njenog branioca), ali odgovor nije stigao do objavljivanja teksta.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
„Vidljivo je da je ekonomska aktivnost u prvom kvartalu malo usporila. Naša očekivanja su da će ili do kraja ove godine ili početkom sledeće doći do promene vlasti, pa će onda rast biti malo veći“, kaže ekonomista Branimir Jovanović
Recepcioneri, sobarice, pomoćni radnici u kuhinji, kuvari, pica majstori i drugi jesu poslovi koji se mogu naći u sezoni na Jadranu. Prema projekcijama stručnjaka na primorju je neophodno više desetina hiljada radnika i radnica. Kakvi su uslovi i šta je najtraženije
Među 47 strateških projekata za jačanje kapaciteta strateških kritičnih sirovina Evropske unije nema projekta „Jadar“, niti bilo kog drugog projekta iz Srbije
Jutarnji mrazevi koji su proteklih dana pogodili neke delove Srbije, naneli su veliku štetu voćarima. Najviše su stradale rane sorte koštičavog voća. Srbija je zaostala u primeni savremene poljoprivredne tehnologije
Firmama koje nisu plaćale obaveznu članarinu Privrednoj komori Srbije, počele su da stižu opomene pred utuženje. Neke od njih ne žele da plate, jer smatraju da im ovaj namet ne obezbeđuje nikakve benefite
Neka se na kraju ispostavi da je rupu na prozoru dr Dragana Milića napravio detlić. Jedino što je u ovom trenutku relevantno je da postoji jasna sumnja da je na njega pucano, da je Vučić opozicionog prvaka u Nišu nazvao čistim zlom i da odsustvo njegove rekacije nije normalno
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić konačno je počeo formiranje nekakvog pokreta sa nekim profesorima. Super, njih niko ne zna pa ne može da ih gađa jajima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!