
Samit UN o razvoju u Sevilji
Obnova poverenja ili još jedna propuštena prilika
Više od 70 svetskih lidera traži nove modele finansiranja globalnog razvoja kako bi odgovorili na izazove rastućeg duga, klimatskih promena i smanjenja razvojne pomoći
Da li kroz Makedoniju, da li u Crnu Goru, Hrvatsku ili Bugarsku… Svuda je gorivo bitno jeftinije nego u Srbiji.
Litar benzina u Srbiji staje 1,61 evra (189 dinara), a dizela 1,70 evra (199 dinara). Tako gorivo u Srbiji, pred sezonu letnjih odmora, ostaje među najskupljima u regionu.
Praktično, na koju god stranu bi turista iz Srbije autom krenuo na letovanje, više mu se isplati da toči – van Srbije.
Kad je u pitanju omiljena destinacija Grčka – u kojoj je benzin sa 1,90 evra među najskupljim u EU, ali je nafta (1,63) jeftinija nego u Srbiji – prolazi se kroz Severnu Makedoniju gde je gorivo najjeftinije u regionu.
Tamo litar benzina košta 1,30 evra, a dizel svega 1,16 evra.
I u Crnoj Gori je sve jeftinije nego u Srbiji. Trenutno benzin staje 1,54 evra, a dizel je osetno jeftiniji sa 1,41 evra.
Jeftinije i u zemljama EU
Gorivo je jeftinije i u Hrvatskoj (benzin 1,55, a dizel 1,54), a ko put hrvatskog primorja krene kroz BiH, tamo bi trebalo da natoči jer je tek nešto malo skuplje nego u Severnoj Makedoniji.
Za put ka bugarskom primorju – ili kroz Bugarsku do Turske – svakako je isplativije točiti u Bugarskoj koja ima najjeftinije gorivo u celoj Evropskoj uniji. Onde litar benzina staje 1,34, a dizela 1,32 evra.
Sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović nedavno je za RTS rekao da će blagi pad cena iz prethodnih sedmica ostati.
„Leto je uvek period malo veće potrošnje benzina, tako da i očekujem da će se tu negde cena i zaustaviti na ovom nivou, jer sad će biti veća potražnja“, rekao je Mićović.
U Srbiji je to, doduše, prilično visok nivo. Čak i u poređenju sa zemljama EU, benzin u Srbiji je u nivou proseka – ali je dizel među najskupljima. Trenutno cent ili dva više po litru plaćaju jedino Italijani, Danci i Irci.
Više od 70 svetskih lidera traži nove modele finansiranja globalnog razvoja kako bi odgovorili na izazove rastućeg duga, klimatskih promena i smanjenja razvojne pomoći
CRH širi prisustvo na Zapadnom Balkanu preuzimanjem poslovanja sa agregatima Kufner grupe
Sjedinjene Američke Države odlučile su da i posle isteka prethodne licence, izdate 25. aprila, dozvole nastavak operativnog rada kompaniji NIS
Skoro tri miliona ljudi starijih od 15 godina bilo je zaposleno u Srbiji tokom prošle godine, a njih 215.000 radilo je više od 48 sati nedeljno, odnosno više od šest dana svake sedmice
Centar za odnose sa javnošću Elektrodistrribucije Srbije demantuje pisanje „Vremena“ o očitavanju brojila. Demanti prenosimo u celosti i bez izmena
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve