Odluka EK zasniva se na detaljnoj istrazi koja je otkrila da se subvencije daju svim delovima lanca snabdevanja električnim vozilima proizvedenih u Kini, bez obzira da li je reč o kineskim ili stranim proizvođačima vozila koji posluju u Kini.
Javni novac je otkriven svuda, od iskopavanja sirovina potrebnih za proizvodnju baterija do transportnih službi koje su angažovane da dovedu gotove proizvode na obale Evrope, piše Euronews.
Prema ranijim najavama EU bi za neka kineska električna vozila trebalo da poveća i do 38,1 odsto.
Deo nemačke auto-industrije protiv
Protiv takve odluke EK je Nemačko udruženje automobilske industrije VDA koje je dan pre donošenja odluke, 3. juna, pozvalo Evropsku uniju da odustane od novih carina na kineske električne automobile.
To udruženje upozorilo je da bi uvođenje viših carina nanelo štetu evropskim i američkim proizvođačima automobila koji izvoze iz Kine.
Posebno je naglašeno i da bi mogle da se pojave uzvratne mere Kine koje bi teško pogodile automobilsku industriju u Nemačkoj, objavio je Rojters.
Veći uvoz u Kinu, nego izvoz iz Kine
Udruženje VDA je navelo da je vrednost izvoza putničkih automobila iz Nemačke u Kinu prošle godine bila tri puta veća od vrednosti uvoza vozila iz Kine.
Zbog toga je Udruženje VDA istaklo je carine usmerene protiv subvencija nisu adekvatna mera za dugoročno jačanje evropske konkurentnosti i otpornosti.
To udruženje je zato poručilo da bi EU umesto carina trebalo da obezbedi pristup kritičnim sirovinama za evropsku industriju automobila i da se fokusira na stvaranje transparentne trgovinske politike i smanjenje prepreka za pristup tržištu.
Opravdani strahovi od reciprociteta
Strahovi nemačkih auto-industrijalaca nisu neosnovani da bi Kina mogla da uzvrati istom merom nisu neosnovani.
U junu 2024. godine automobilske kompanije iz Kine, prema pisanju kineskog izdanja „Global Timesa“, tražile su od vlasti u Pekingu da odgovori rivalima iz EU tako što će za 25 odsto povećati porez na vozila iz EU, ukoliko EU uvede dodatni porez na vozila iz Kine, preneli su državni mediji te zemlje.
Taj zahtev se pojavio na sastanku iza zatvorenih vrata u organizaciji kineskog Ministarstva trgovine, kojem su prisustvovali i predstavnici evropskih automobilskih kompanija.
Bilo je predloženo da se u granicama dozvoljenim pravilima Svetske trgovinske organizacije uvede viša privremena carina na benzinska vozila velike zapremine koja se uvoze iz Evrope.
Izvor: Euronews, Rojters, Global Times