
Ekonomski rat
Prva žrtva sumanutih carina: Kinezi vratili Boingov avion
Predsednik SAD Donald Tramp je ovog meseca podigao osnovnu carinu na uvoz iz Kine na 145 odsto, na šta je Peking odgovorio carinom od 125 odsto na američku robu
Visoke carine na kineska akumulatorska električna vozila u Evropskoj uniji biće uvedene od 5. jula, odlučila je Evropska komisija (EK), a kao razlog navedeno je to što Kina svoje proizvođače automobila zasipa ogromnim količinama subvencija koje dovode do veštački niskih cena i nelojalne konkurencije
Odluka EK zasniva se na detaljnoj istrazi koja je otkrila da se subvencije daju svim delovima lanca snabdevanja električnim vozilima proizvedenih u Kini, bez obzira da li je reč o kineskim ili stranim proizvođačima vozila koji posluju u Kini.
Javni novac je otkriven svuda, od iskopavanja sirovina potrebnih za proizvodnju baterija do transportnih službi koje su angažovane da dovedu gotove proizvode na obale Evrope, piše Euronews.
Prema ranijim najavama EU bi za neka kineska električna vozila trebalo da poveća i do 38,1 odsto.
Deo nemačke auto-industrije protiv
Protiv takve odluke EK je Nemačko udruženje automobilske industrije VDA koje je dan pre donošenja odluke, 3. juna, pozvalo Evropsku uniju da odustane od novih carina na kineske električne automobile.
To udruženje upozorilo je da bi uvođenje viših carina nanelo štetu evropskim i američkim proizvođačima automobila koji izvoze iz Kine.
Posebno je naglašeno i da bi mogle da se pojave uzvratne mere Kine koje bi teško pogodile automobilsku industriju u Nemačkoj, objavio je Rojters.
Veći uvoz u Kinu, nego izvoz iz Kine
Udruženje VDA je navelo da je vrednost izvoza putničkih automobila iz Nemačke u Kinu prošle godine bila tri puta veća od vrednosti uvoza vozila iz Kine.
Zbog toga je Udruženje VDA istaklo je carine usmerene protiv subvencija nisu adekvatna mera za dugoročno jačanje evropske konkurentnosti i otpornosti.
To udruženje je zato poručilo da bi EU umesto carina trebalo da obezbedi pristup kritičnim sirovinama za evropsku industriju automobila i da se fokusira na stvaranje transparentne trgovinske politike i smanjenje prepreka za pristup tržištu.
Opravdani strahovi od reciprociteta
Strahovi nemačkih auto-industrijalaca nisu neosnovani da bi Kina mogla da uzvrati istom merom nisu neosnovani.
U junu 2024. godine automobilske kompanije iz Kine, prema pisanju kineskog izdanja „Global Timesa“, tražile su od vlasti u Pekingu da odgovori rivalima iz EU tako što će za 25 odsto povećati porez na vozila iz EU, ukoliko EU uvede dodatni porez na vozila iz Kine, preneli su državni mediji te zemlje.
Taj zahtev se pojavio na sastanku iza zatvorenih vrata u organizaciji kineskog Ministarstva trgovine, kojem su prisustvovali i predstavnici evropskih automobilskih kompanija.
Bilo je predloženo da se u granicama dozvoljenim pravilima Svetske trgovinske organizacije uvede viša privremena carina na benzinska vozila velike zapremine koja se uvoze iz Evrope.
Izvor: Euronews, Rojters, Global Times
Predsednik SAD Donald Tramp je ovog meseca podigao osnovnu carinu na uvoz iz Kine na 145 odsto, na šta je Peking odgovorio carinom od 125 odsto na američku robu
Iako je Republička komisija dva puta poništila odluku Elektrodistribucije Srbije zbog nepravilnosti u izboru ponuđača, posao očitavanja brojila i dalje se dodeljuje istom konzorcijumu – predvođenom firmom Montop HRS, u vlasništvu kontroverznog Marka Bosanca. Za to vreme, EPS sam očitava brojila, a ceh plaćaju – građani
Po novim godišnjim podacima koje je objavio Istraživački centar Ember, Srbija je tokom 2024. godine proizvela 62,9 odsto svoje električne energije iz uglja
Otkako su, krajem prošle godine, studenti stupili u blokade fakulteta svih državnih univerziteta, predstavnici vlasti nekoliko puta su isticali negativne posledice protesta po ekonomiju.
Na Aerodrom „Nikola Tesla“ sleteo je poslovni mlaznjak Falkon 6X, najverovatnije novi avion Vlade Srbije. Vredan je oko 53 miliona evra, prema procenama portala „Biznis insajder“
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve