Nedavno su doneti novi pravilnici za osnovne i srednje škole radi usaglašavanja sa izmenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, koji je usvojen u novembru prošle godine.
Član pet Pravilnika o ocenjivanju učenika u osnovnim školama predviđa da će ukoliko više od polovine roditelja učenika iz istog razreda smatra da određeni nastavnik nešto ne radi kako treba, škola sprovesti određene procedure.
Ujedno, ovo je član oko koga se najviše diglo bure u javnosti.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se i po ovom pitanju na svom Instagram nalogu i rekao da su “nastavnici ti u koje moramo da imamo najveće poverenje, roditelji su tu da pomognu, a ne da odlučuju umesto nastavnika”.
U vide-poruci je rekao da zna kada se donose pravilnici o odnosu prema nastavnicima, o nastavi, da na tome rade stručni ljudi, ali da bi ipak kao predsednik zamolio sve da još jednom razmisle o odluci da roditelji ocenjuju nastavnike.
“Nama su potrebni nastavnici potpuno slobodni, ti ljudi bolje od nas znaju kako je potrebno raditi sa decom. Ne mogu ni da zamislim situaciju da neko bolje od učitelja, profesora, nastavnika zna kako moje dete uči i kako se ponaša na času. I odakle bih imao pravo da ocenjujem nastavnika na bilo koji način”, rekao je predsednik Srbije.
Zamolio je Vladu Srbije i sve prosvetne institucije da još jednom razmisle o svim ovim pravilima i možda njega upute i objasne zašto nije u pravu.
“Možda da još jednom razmisle. Jer, nije naš posao da razmazimo decu i da nam roditelji vode škole, već oni koji su za to plaćeni i kojima moramo da verujemo, a to su naši učitelji , nastavnici i profesori”, rekao je Aleksandar Vučić.
Ministarstvo prosvete
Ministarstvo prosvete je ranije u odgovoru na upit “Vremena” piše da je, s obzirom na to da su se izmene zakona u najvećem delu odnosile na dodatno uređivanje pitanja ocenjivanja učenika, a posebno i ocenjivanja vladanja, ministarka prosvete donela ovaj pravilnik u cilju nesmetanog funkcionisanja poslova obrazovanja.
Ostaje nejasno šta konkretno znači “nesmetano funkcionisanje poslova obrazovanja”.
Docentkinja na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, psihološkinja Dobrinka Kuzmanović, smatra da se mnoge odluke donose ad hok, te da nije videla da su sprovedena istraživanja, niti da postoje statistički podaci o tome koliko se roditelja žalilo na rad nastavnika.
“Ne znam čime je isprovocirano donošenje ove mere. Zašto je ovaj stav u okviru člana 5? Da li se povećao broj prijava nastavnika? Otkud to dodatno zatezanje? Da li smo pitali nastavnike? A učenike?”, pita se Dobrinka Kuzmanović.
Odluke se donose ad hok
Ministarstvo u odgovoru piše da donošenje novih, ali i izmena starih podzakonskih akata, priprema na osnovu iskustva škola i primene propisa u praksi, odnosno da se uzimaju u obzir iskustva nastavnika i roditelja.
“Takođe, u obzir su uzimane i pojedinačne predstavke roditelja prosvetnoj inspekciji, kao i ishodi tih predstavki”, navodi Ministarstvo.
Dalje kažu i da odredbe navedenog člana nemaju za cilj da bilo koga ponize imajući u vidu “da su roditelji najbliži saradnici, a ne suprotstavljena strana nastavniku.”
Dobrinka Kuzmanović ukazuje da je Pravilnik gotovo identičan kao prethodni, te da zaista ne vidi suštinske promene.
“Drugim rečima, sve što smatram da nije bilo dobro u prethodnom Pravilniku, mislim da novim i dalje nije rešeno”, ističe Dobrinka Kuzmanović.