
Valjevo
Petorica maskiranih napadača pretukli aktivistu Ljubišu Čulića
U Valjevu je održan protest zato što su petorica maskiranih pretukli drvenim držaljama za sekire Ljubiše Čulića. Kod jednog je primetio pištolj. Policija nije reagovala.
Plate nastavnicima u štrajku su uplaćene, a svi su dobili različite iznose, govore izvori „Vremena“. Uplati je prethodio i navodni kolaps informacionog sistema države
Verovatno niko živ ne zna po kojoj logici je država danas (6. mart) platila nastavnike u štrajku.
Neki od njih su, iako nisu radili ceo februar, dobili 50-55 odsto nižu platu, ali se iznosi razlikuju čak i nastavnicima iz istih škola koji su imali podjednake aktivnosti, saznaje redakcija „Vremena“. Oni su prvi deo dobili između 24.000 i 26.000 dinara u proseku.
Kolege iz Čačka, grada u kojem gotovo da nema škole koja radi, nisu uopšte dobili platu, dok je nastavnicima iz Novog Sada, koji su u obustavi, leglo čitavih – 1.800 dinara, što je potpuno neobjašnjivo.
„Uplaćivali su izgleda po svom nahođenju i selektivno su skracivali plate. Čačak im je očigledno trn u oku, jer su svi u obustavi. Nepošteno je do kraja“, komentariše jedna nastavnica za „Vreme“.
Oni koji su radili skraćeno, po 30 minuta, dobili su umanjenu platu za 15 odsto, ali ima i primera da su u nekim školama dobili – regularan iznos kao i prošlog meseca.
Država se jedva snašla
Isplati plate je prethodio i navodni kolaps sistema za uplatu države.
„Plata je odbijena svima u Srbiji. Kažu da je problem tehničke prirode u Spiriju. Trebalo bi da se problem reši u toku dana.“
Spiri je informacioni sistem koji podržava sve aktivnosti Ministarstva finansija i Uprave za trezor koji se koristi za upravljanje javnim finansijama.
Ovu poruku je dobila 6. marta ujutru nastavnica jedne seoske škole od svoje direktorke. Svi direktori škola dobili su zvanični dopis od države o navodnom problemu i to baš na dan kada treba da legne plata prosvetarima.
„Ne mogu da verujem šta nama stiže od vrha države! Neverovatno! Lepo se igramo, a žurka je počela. Stvarno strašno“, kaže izvor „Vremena“.
Šta se dešavalo prethodnih dana
Predsednik Vlade Srbije u ostavci Miloš Vučević rekao je u utorak (4. mart) da profesori, nastavnici i učitelji koji nisu držali nastavu neće uopšte dobiti februarsku platu.
„Onaj koji ne radi neće dobiti platu“, rekao je Vučević za televiziju Prva, jer da je dobiju to „apsolutno” ne bi bilo fer u odnosu na one koji su radili.
Takva najava stigla je ranije i od ministarke prosvete Slavica Đukić Dejanović. Ona je rekla da će februarske zarade zavisiti od toga da li su nastavnici držali normalne časove od 45 minuta, bili u zakonskom štrajku uz skraćenu nastavu od 30 minuta ili u obustavi nastave.
Mario Reljanović, stručnjak za radno pravo, rekao je za „Vreme” da princip „nisu radili, pa neće ništa dobiti“ zvuči doduše logično, ali da nije u skladu sa pravom.
„Zakon o radu je veoma neprecizan i cela situacija je zamršena i ne poznaje direktno mogućnost da nastavnici ne rade uopšte, već samo da drže časove od po 30 minuta.”, kaže za „Vreme” Reljanović .
U Valjevu je održan protest zato što su petorica maskiranih pretukli drvenim držaljama za sekire Ljubiše Čulića. Kod jednog je primetio pištolj. Policija nije reagovala.
Nemačka i druge evropske države najavljuju da će čak pet odsto BPD-a ulagati u vojsku. Ko su najveće vojne sile kontinenta, gde su im jake strane, a gde mane?
Na svakih 19 dana u Srbiji jedna žena strada od ruke muškarca iz bliskog okruženja. Femicid može da se spreči, kažu sagovornice DW. I to je odgovornost celog društva
Zaključak o obrazovanju Radne grupe za izradu novog Zakona o visokom obrazovanju donela je Vlada Srbije. Na čelu Radne grupe je ministar prosvete Dejan Vuk Stanković, a među članovima je i predsednica SKONUS-a Margereta Smiljanić, javnosti poznata nakon SNS kol centra
Upravni spor protiv poverenika za informacije od javnog značaja pokrenula je inicijativa „Beograd ostaje". Dodatno, pokrenuće i spor protiv Vlade Srbije jer se od javnosti krije ugovor o rušenju Starog savskog mosta i izgradnji novog
Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva
Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve