
Beogradski sajam
Studenti protiv devastacije Beogradskog sajma
Studenti su pozvali nadležne da odmah obustave sve radove i da se celokupni kompleks Sajma zaštiti kao nepokretno kulturno dobro
Počela je „nova faza“ rekonstrukcije Trga republike u Beogradu. Kocke su preasfaltirane, ugovora nema, a ni saobraćaja na ovoj deonici. Šta se dešava s radovima u centru glavnog grada Srbije
Sećate li se da je na Trgu republike nekada olistavalo drveće i cvetalo cveće? Bilo je tako do leta 2018, kada je počela rekonstrukcija ovog centralnog beogradskog trga.
Najave o rekonstrukciji čule su se tokom gradske predizborne kampanje 2016, kada je tadašnji gradonačelnik Siniša Mali najavio da će nakon preuređenja Beograđani, ali i svi turisti koji posete Beograd, konačno osećati kao da su na „centralnom trgu glavnog grada Srbije“. Dobili su izbetoniran prostor bez ikakvog sadržaja.
Devet godina kasnije, u julu 2025. prolazak centralnim trgom je otežan prevozom, ali i pešacima, pošto se Trg ponovo, po ko zna koji put, rekonstruiše.
Izmene u saobraćaju
Kako je saopštio Sekretarijat za javni prevoz, tokom radova na redovnom održavanju na Trgu republike, na delu između zona raskrsnica sa Kolarčevom, Braće Jugovića, Francuskom i Vase Čarapića, od u 16. jula do 10. avgusta doći će do promena u radu linija javnog prevoza.
Sekretarijat je prethodno saopštio da će od 11. do 16. jula za saobraćaj biti zatvorena šira zona Trga republike.
Granitne kocke su uglavnom sklonjene (pošto su bile preslagana u jedno četiri navrata), a prema zvaničnoj objavi nadležnih u toku je četvrta faza redovnih radova na rekonstrukciji Trga republike. Prethodno je najavljivano da će biti postavljen kružni tok.
Ivan Banković iz sindikata GSP centar kazao je za N1 da „niko ne može da kaže da li će radovi biti završeni u novom roku“.
„Od osam sati jutros je počela četvrta faza, trajaće do 10. avgusta, a onda je planirana peta faza do 20. avgusta. Trećina kružnog toka je završena, nedostaje čuveni sat koji će verovatno biti novo mesto okupljanja Beograđana u centru grada, a sve ovo veoma utiče na odvijanje prevoza u centru grada, brojne su izmene, korisnici prevoza na dnevnom nivou treba da prate sajt Sekretarijata“, kazao je on u sredu 16. jula.
Dodao je da „ako biste ovo tretirali kako bi trebalo, morali biste da imate projekat“, a po svemu sudeći nikakvog projekta nema, sve se radi stihijski.
Na to je nedavno ukazao i Nikola Jovanović iz Centra za lokalnu samoupravu.
„’Popravke’ Trga se rade bez ikakvog plana i projekta, a takođe se ubacuje i neki kružni tok sa satom koji je potpuno neadekvatan i otežava prolazak zglobnih trolejbusa i autobusa. Više je nego jasno da ogromna većina radova i rekonstrukcija u Beogradu predstavlja samo mehanizam da se izvuku pare iz budžeta i ‘oposle‘ vlastima bliske firme”, izjavio je u junu ove godine za „Danas“ Jovanović.
Rekonstrukcija ovog trga izaziva od početka brojne kontroverze – počev od samog izgleda do cene i (beskonačnog) trajanja radova.
Kratka hronologija dugotrajnih radova na Trgu republike
Avgusta 2018. godine počela je dve godine ranije najavljena obnova Trga republike. Rečeno je tada da će radovi trajati 420 dana, da će se izvoditi u dve faze, a da će prva faza trajati do 1. marta 2019.
„Očekujem da kompanija ‘Štrabag’, koja je dobila posao, uradi sve na vreme. Oni imaju veliko iskustvo, a ovde je sve pod zaštitom“, kazao je tadašnji zamenik gradonačelnika Goran Vesić.
Druga faza obuhvatala je radove u okolnim ulicama, a ukupna vrednost je bila procenjena na 922 miliona dinara.
Na početku rekonstrukcije otkriveni su arheološki ostaci Virtemberške kapije pa je saopšteno da će oni biti konzervirani i zatrpani, a arheološko istraživanje „nastavljeno u drugoj fazi rekonstrukcije ove lokacije, kada će biti raskopana postojeća saobraćajnica između Narodnog muzeja, Narodnog pozorišta i ‘Staklenca’“.
Izražavali su predstavnici vlasti u mesecima koji su usledili zadovoljstvo obavljenim radovima.
Nadaleko čuvene kocke
Kolovoz na Trgu umesto asfalta dobio je granitne kocke.
„To su kocke, svaka je teška 25 kilograma i, kao što reče majstor Stojan koji nas je tamo sačekao i koji 60 godina postavlja kocke, večne su, jer takve kocke nije video, bar ne u Srbiji. Tako da sam ja zadovoljan i mislim da smo zaista uradili jedan veliki posao, da smo uradili jedan istorijski posao za Beograd, jer Beograd konačno dobija svoj pravi trg“, rekao je u avgustu 2019. Goran Vesić.
Pred završetak radova 1. septembra, što je, kako je naglašeno, „55 dana pre roka“, Vesić je bio spreman da javnosti otkrije „jednu tajnu“.
Rađeno „da traje vekovima“
„Mi smo imali nekoliko varijanti, prvo je trebalo da budu obične kocke, betonske, to bi bilo nešto jeftinije, a onda sam ja razgovarao sa predsednikom Republike, gospodinom Vučićem, koji je rekao: ‘Ne, radite centralni gradski trg, stavite sve najbolje za Beograd. Jer taj trg se radi jednom za nekoliko vekova’. I bio je potpuno u pravu. I stavili smo zaista najbolji granit, ono što je najbolje za Beograd’”, rekao je tada Vesić gostujući na Pink televiziji.
Prvih dana po završetku radova, usledile su reakcije građana koji su ukazali na otežan saobraćaj preko neravnih kocki.
Pomoćnik gradonačelnika Andreja Mladenović izneo je mišljenje da je potrebno „ublažiti neke neravnine“, ali je Goran Vesić bio uveren da za tim „nema potrebe“, jer je sve „već više puta provereno“, piše Istinomer.
Već u septembru 2019. zamenik gradonačelnika je „naložio izvođaču radova da u roku od 35 do 40 dana zameni sve kocke na kolovozu oko Trga o svom trošku i bez zaustavljanja saobraćaja“. Napominjao je da obnovljeni Trg ima garanciju od tri godine.
„Radovi na Trgu su počeli u avgustu 2018. godine. Radovi su završeni u avgustu 2019. godine, ali ništa nije valjalo, pa su kocke prevrtane do oktobra te godine“, napominje za „Vreme“ Nikola Jovanović iz Centra za lokalnu samoupravu.
Posle tog prevrtanja, 1. novembra 2019. rekonstrukcija Trga je ponovo zvanično završena. Vesić je kazao da će ugovor za ovaj projekat biti objavljen istog dana, ističući da je njegova vrednost „oko 768 miliona dinara bez PDV-a“, ili „oko 6,3 miliona evra“, piše Istinomer.
Početkom naredne 2020. Vesić je izneo konačnu računicu za radove na Trgu republike od ukupno 744.427.624 dinara. „To je 24 miliona dinara manje nego što je bio potpisan osnovni ugovor”, rekao je u januaru 2020. gostujući na Studiju B. Međutim, Istinomer je ocenio da je vrednost radova viša od 960 miliona dinara.
Kocke su, napominje Jovanović, prevrnute još jednom te godine.
Četiri godine kasnije
Četiri godine kasnije i posle četvorostrukog okretanja kocki, u toku je nova rekonstrukcija Trga republike.
„Nova rekonstrukcija, odnosno vađenje kocki je krenulo 2024. godine. Danas, u julu 2025. godine, još uvek traju radovi na Trgu. To je velika bruka i sramota i ove i prethodne gradske vlasti“, kaže za „Vreme“ Nikola Jovanović.
Kocke su preasfaltirane, a u toku je izgradnja kružnog toka.
Ako je suditi po najavi Sekretarijata za javni prevoz grada Beograda, radovi bi trebalo da budu završeni do 10. avgusta, do kada važi trenutna izmena saobraćaja.
Izvor: Vreme/N1/Istinomer
Studenti su pozvali nadležne da odmah obustave sve radove i da se celokupni kompleks Sajma zaštiti kao nepokretno kulturno dobro
Povređeni su dete (2), otac deteta (32) i jedna žena (52)
Ljudima, a možda i svim sisarima, nežnost je nužna za preživljavanje. Gravitacija neće usporiti i beton neće omekšati samo zato što ja padam; pohlepa se neće smanjiti i ratovi neće prestati samo zato što neka deca plaču za svojim očevima ili zbog gladi. Mi moramo svet da učinimo podnošljivim jedni za druge, da ga omekšamo, obuzdamo, ukrotimo, ponekad i da na sebe primimo udarac izvorno namenjen nekome koga volimo
Probudi te tutnjava, vidiš kako krevet vibrira, a luster se ljulja: zemljotres. Trk napolje. I nema ulaska u kuću narednih pola dana. Deca danas, šta god se dešavalo, ne reaguju na to, slušalice i mobilni su tu i baš ih briga za zemljotres, ni ne primete ga. Ali tada su dolazili neki ljudi i upozoravali, to im bio posao. Danas se, u ovom sistemu, to neće desiti, ostaviće te sistem na milost i nemilost
U Srbiji je impresivan napor mladih za promenom. Stvoreno je autentično generacijsko iskustvo, odnosno situacija u kojoj iskustvo starijih ne pomaže. U hrvatskom horu prednjači generacija mladih ponosna na oslobodilačko iskustvo starijih. Samoopisi mladih i starih domoljuba nisu nepomirljivi. Njihova nužno različita iskustva i očekivanja homogenizuje trivijalno etničko i sprečava plodno generacionalizovanje otpora mladih. Rečju, nacionalizam neutralizuje generacije
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve