Predstavnički dom američke savezne države Floride odobrio je zakon kojim se zabranjuje deci mlađoj od 16 godina pristup društvenim mrežama, nakon sličnih akcija u nekoliko drugih američkih saveznih država sa ciljem da se smanji onlajn rizik za mlade tinejdžere.
Zakon je usvojen sa 106 glasova za i 13 protiv, a mera će zahtevati od društvenih mreža da uklone naloge svakoga mlađeg od 16 godina i tražiće se verifikacija za osobe od trećih lica da nadgledaju mlade, preneo je Rojters. To znači da roditelji primaju nedeljna obaveštenja o količini vremena koje je dete provelo na mreži. Kad dostignu ograničenje od 60 minuta, tinejdžeri će za nastavak korišćenja moći da unesu šifru roditelja, ako im oni to dozvole.
Zakon će takođe zahtevati od kompanija da trajno obrišu lične podatke sakupljene od ugašenih naloga.
Juta je prva američka savezna država koja će kompanije vlasnice društvenih platformi obavezati da od roditelja zatraže dozvolu da njihova deca pristupe aplikacijama, a prethodno će morati da potvrde da su korisnici punoletni.
Razmatra se uvođenje sličnih pravila i u Arkanzasu, Teksasu, Ohaju i Luizijani, još četiri države koje vode republikanci, ali i u Nju Džerziju, na čijem čelu su predstavnici Demokratske stranke.
Internet nisu samo društvene mreže
Specijalni pedagog mr. Anđela Zlatković sa portala “Vaš psiholog” kaže za “Vreme” da adolescencija sama po sebi nosi mnogobrojne nesigurnosti i preispitivanja te je i očekivano da će mladi u ovom periodu odrastanja biti podložni lošim stranama virtuelne komunikacije.
“Jasno je koliko je onda u današnje vreme neophodno da roditelji neguju odnos poverenja sa svojom decom, da deca osećaju slobodu da sa roditeljima razgovaraju na različite teme, da sa njima dele svoje probleme, strahove, brige, nesigurnosti”, kaže Zlatković.
Dodaje da kada deca imaju dobro razvijeno bazično samopouzdanje, samoprihvatanje, neće im biti potrebna ,,publika’’ koja će im reći da li i koliko vrede ili ne vrede.
“Treba kod dece negovati uverenje da je u redu da na društvenim mrežama prate ono što nije popularno i da imaju svoja interesovanja koja su drugačija u odnosu na interesovanja većine vršnjaka, zatim da je u redu da nemaju sve društvene mreže i da Internet ne čine samo društvene mreže, da ne žele negde da budu tagovani i slično”, objašnjava naša sagovornica.
Neizostavno je, naglašava, da i roditelji svojim primerom pokazuju odgovorno ponašanje u virtuelnom svetu, te da deci pruže alternativu kada je u pitanju struktura vremena – više zajedničkih aktivnosti, vannastavnih sadržaja, druženja van društvenih mreža.