Prosvetni radnici blokirali su saobraćaj u Nemanjinoj ulici u Beogradu, nakon čega je protest ubrzo završen. Nezadovoljni nastavnici proteste su započeli u podne i u svim većim gradovima Srbije. Obustava nastave u mnogim školama širom Srbije je, kažu, znak upozorenja Vladi da je neophhodno da ispuni data obećanja
Prvobitni plan bio je da se protest prosvetnih radnika u Beogradu održi u parku Manjež. Međutim, nakon okupljanja u podne, deo prisutnih rešio je da krene u nenajavljenu blokadu saobraćaja u Nemanjinoj ulici, ispred Ministarstva prosvete. Nakon toga je protest ubrzo završen.
Uprkos spontanoj akciji, veći deo prosvetnih radnika ostao je, međutim, u parku. Za svaki slučaj. U ušima odzvanjaju pretnje ministra policije Ivice Dačiće da će blokade saobraćajnica da se tretiraju kao nekakvo nasilničko delo. A može i posao da se izgubi, ovaj štrajk je označen kao nezakonit. U državi koja počiva na pretnjama i pritiscima, velika je stvar da su se prosvetni radnici okupili u velikom broju, da je zaustavljena nastava u školama širom Srbije.
Veliki broj nastavnika odazvao se današnjem pozivu, pa su u podne nastavnici izašli na ulice i u Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Valjevu, Zrenjaninu, Šapcu, Kraljevu, Leskovcu, Somboru, Požarevcu.
Predsednika Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije „Nezavisnost“ Srđan Slović kaže iz Kraljeva za „Vreme“ da je odziv veliki i da su prosvetni radnici veoma nezadovoljni.
„Posebno smo ljuti zbog tih podela na nastavno i nenastavno osoblje, to nigde nema“, rekao je Slović.
Gordana Arsić na protestu u Nišu pročitala je saopštenje sva četiri reprezentativna sindikata.
„Zašto smo danas zaustavili rad u školama? Ako ne zastanemo danas, sutra ćemo biti krivi za sve. Odavno znamo da nam škole služe za kupovinu iluzuja, da se od nas očekuje da pričuvamo decu, ostalo ih ne zanima“.
Država će, kaže, regovati tek kada izađu na ulicu.
„Znamo da državu ne zanimaju ni ocene ni znanje učenika jer ono se ne traži. Učenici koji steknu dobro znanje svakako ne ostanu u zemlji, oni su resurs, sirovina koju naša država izvozi“, rekla je.
Zahtevi
Prosvetari zahtevaju da se njihove plate povećaju toliko da dostignu republički prosek, i to je projektovano na 105.000 dinara. U tom slučaju, potrebno je povećanje između 20 i 25 odsto. Vlada nudi 12 odsto.
Prosečna plata zaposlenog prosvetnog radnika sa sedmim stepenom kreće se od 85.000 do 95.000 dinara neto, u zavisnosti od godina radnog staža i ona je ista bilo da predaje predškolcima ili u srednjoj školi. Od juna do septembra kada skole ne rade, za raspuste i državne praznike prosvetari primaju prosečnu platu koja se kreće od 75.000 do 80.000 dinara u zavisnosti od proseka. Plata direktora škole odavno je premašila 100.000 i kreće se do 120.000 dinara.
Predstavnici sindikata obrazovanja navode da bi povećanje plate trebalo da bude u jednakom procentu za sve zaposlene u prosveti, odnosno i za nastavni i nenastavni kadar.
Zahtev je i da se do kraja 2024. godine uz konsultacije sa reprezentativnim sindikatima izvrši izmena Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama (u skladu sa potpisanim Protokolom), kao i da se zaposlenima u obrazovanju isplati Novogodišnja nagrada u skladu sa Posebnim kolektivnim ugovorom.
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) ponovo je pozvao Vladu i Skupštinu Srbije da bez odlaganja usvoje izmene propisa kako bi se unapredila bezbednost zaposlenih u školama, nakon što je učenik napao i povredio nastavnika u Prokuplju, već četvrtog dana od početka nove školske godine.
Oni zahtevaju i da se u skladu sa dogovorom sa Vladom Srbije predložene izmene i dopune Krivičnog zakonika nađu u javnoj raspravi i da budu usvojene u Skupštini Srbije po hitnom postupku.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Zaposleni iz državnih apoteka organizovali su za vikend (2. februara) još jedan protest zbog, kako kažu, dugogodišnjeg urušavanja ove državne ustanove i struke. Iako im plate kasne dva i po meseca, najveći problem im je - što pacijenti odlaze od njih. Apoteke su konstrantno loše snabdevene, zbog neplaćenih dugova dobavljačima
Studenti Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu koji je u blokadi odbili su poziv predsednika Srbije Aleksandra Vučića na „lažni" dijalog. Smatraju da institucija koja ih poziva nije nadležna za rešavanje njihovih zahteva
Sa preko 41.500 novoobolelih i gotovo 20.000 preminulih od raka u 2022. godini, Srbija se suočava s ozbiljnim problemima u borbi protiv malignih bolesti
Roditelji dece koja idu u privatne vrtiće još uvek nisu dobili subvencije države za prethodni mesec. Na pozive redakcije “Vremena” upućenim Sekretarijatu za obrazovanje i dečju zaštitu na navedene brojeve, na dva se niko ne javlja, jedan je konstantno zauzet, a na dva broja tvrde da je u pitanju greška i da oni uopšte nisu nadležni
Ministar kulture Nikola Selaković je bio svestan pištaljki pod svojim prozorom. Kao što su i kulturnjaci u blokadi njegovog Ministarstva videli da ih sa prozora tog istog Ministarstva ljudi pozdravljaju. Delovali su složno, da su na istoj strani. Selaković je bio sam.
Studenti su shvatili da se odvija borba za značenja, u kojoj se jedno ime ne pominje: ime diktatora. Jer, da se to ime pojavilo u njihovim zahtevima ono bi „pojelo“ same zahteve
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!