Štrajk u školama
Zašto neki direkori škola podnose ostavke?
Od Šapca, preko Beograda do Pranjanja i Prokuplja - koji direktori škola su podneli ostavke ograđujući se od štrajka nastavnika
Vlada Republike Srbije donela je odluku o prestanku svojstva kulturnog dobra kompleksa Generalštaba. Šta je briga šta misli SANU, Evropa Nostra, stručna javnost i slični. Jer, kao što je rekao Šešelj, ako je Trampov zet voljan da uloži pare i tu izgradi hotel, pa što da im ne damo
Vlada Republike Srbije donela je odluku o prestanku svojstva kulturnog dobra zgradama Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu – objavljeno je u „Službenom glasniku“ od 14. novembra.
„Zgradama Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu, koje se nalaze u Ulici kneza Miloša broj 33-44, i koje su u državnoj svojini, prestaje svojstvo kulturnog dobra i brišu se iz registra nepokretnih kulturnih dobara“, piše u odluci vlade.
Odluka stupa na snagu osmog dana od objavljivanja u Službenom glasniku Republike Srbije, što znači da rušenje Generalštaba može da počne 22. novembra.
Tramp
Na mestu ovog do juče kulturnog kompleksa, planira se izgradnja luksuznog hotela po projektu kompanije Džareda Kušnera, zeta Donalda Trampa. Ubrzo nakon toga je javljeno da je finansijski komitet Senata SAD pokrenuo istragu protiv Kušnera.
Donald Tramp je proglašen za predsednika SAD 6. novembra. Predsednik Srbije je bio među prvima koji mu je čestitao.
Odluka vlade da sruši Generalštab znači potpuno nepoštovanje Srpske akademije nauka i umetnosti, organizacije Evropa Nostra, struke i javnosti.
Vlada Srbije je ovog maja ispod radara javnosti i bez objašnjenja potpisala ugovor sa firmom Džareda Kušnera za izgradnju luksuznog hotela na mestu nekadašnjeg kompleksa Generalštaba u Beogradu.
Struka
Odbivši da skinu zaštitu sa Generalštaba, Olivera Vučković i Dubravka Đukanović direktorke beogradskog i srpskog Zavoda za zaštitu spomenika kulture, podnele su ostavke. Zamenjene su drugim ljudima, koji su hteli da urade to što se od njih traži.
Srpska akademija nauka i umetnosti je saopštila da se izričito protivi rušenju.
Arhitekti su doneli Deklaraciju o sudbini Sajma i Generalštaba koju je do danas u formi otvorenih pisama podržalo 50 institucija i udruženja iz Srbije, Slovenije, Crne Gore, Češke, Bugarske, ICOMOS, DOCOMOMO International – međunarodna organizacija za dokumentaciju i konzervaciju građevina, mesta i celina modernog pokreta u arhitekturi, i Međunarodna unija arhitekata.
Peticiju protiv rušenja Generalštaba za samo 24 sata potpisalo je više od 10.000 ljudi.
Evropa Nostra Srbija kandidovala je kompleks Generalštaba za ovogodišnji program „7 Najugroženijih“ objekata i celina u Evropi.
I, ništa nije vredelo.
Jedan od autora Deklaracije, dr Borislav Stojkov, rekao je za „Vreme“:„Oni su uvereni u svoju moć da skinu zaštitu ako im bude potrebno i isplativo, ili ako budu imali neki drugi interes. Isto tako, ukoliko u zakonima piše drugačije, promeniće zakone, ili ako urbanistički planovi pokazuju druga verifikovana planska rešenja, promeniće planove, a sve po željama i instrukciji investitora. Službe zaštite, bilo republičkog ili gradskog nivoa, odavno su pod snažnim uticajem političke volje vlasti. Danas smo u situaciji da sve zavisi od pritiska vlasti na institucije zaštite i urbanizma, što je, po mom mišljenju, takođe nezakonito i nemoralno“.
Šešelj
Očigledno je pobedio stav koji je u poslednjoj pre dve edelje u emisiji „Hit Tvit“ TV Pink objavio šef Radikalne stranke Vojislav Šešelj:
„Sad su se pojavili pametnjakovići neki iz akademije (SANU) čak, da se to čuva ko spomenik kulture, kakve kulture? Neki arhitekt Dobrović, poznat po izgradnji tih komunističkih objekata, ovde je napravio Generalštab da liči na kanjon Sutjeske gde su se navodno partizani probijali, a gde je Tito žrtvovao ranjenike da bi sačuvao svoju glavu. Je l’ to neka kulturna vrednost? A ako je spreman Trampov zet da uloži milijardu dolara, i da tu izgradi elitni hotel, zašto da to ne damo? Čist dobitak za Srbiju, plus bi se rešili problema u centru grada.“
Od Šapca, preko Beograda do Pranjanja i Prokuplja - koji direktori škola su podneli ostavke ograđujući se od štrajka nastavnika
U Srbiji je proglašena jednodnevna žalost zbog pogibije osmoro ljudi u starčakom domu u Barajevu. Koja su pravila dana žalosti i zbog čega smo sve na državnom nivou žalili poslednjih godina
Prvo mesto u anketi udruženja Osnažene pod nazivom “Mizogin godine” osvojio je poglavar Srpske pravoslavne crkve Porfirije. Uvredljive izjave o rodno senzitivnom jeziku i ćutanje na porast nasilja nad ženama samo su neki od razloga zašto patrijarh nosi ovu titulu
Školske klupe u nekim obrazovnim ustanovama su prazne, a pretnje osim nastavnika, dobijaju i roditelji
Dok inspekcija obilazi škole, nastavnici u brojnim srednjim i osnovnim školama odlučuju o daljem štrajku, a učenici ih brane od inspektora. Gde sve u utorak nema nastave
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve