Kosovo
Kancelarija za KiM: Petočlanoj srpskoj porodici zapaljeni pomoćni objekti
Petočlanoj porodici Đokić iz Radeva kod Lipljana zapaljeni su pomoćni objekti i pričinjena je značajna materijalna šteta, saopštila je kancelarija za KiM
Država naplaćuju PDV na doniranu hranu i ne daje nikakve olakšice građanima koji doniraju
Srbija je poslednja evropska država koja nema nikakve poreske podsticaje za građane koji doniraju i jedna od retkih evropskih država koje naplaćuju PDV na doniranu hranu.
Na ovaj način, kako navodi Miloš Janković, direktor za partnerstva u fondaciji Catalyst Balkans, država, praktično, kažnjava dobročinstvo.
Kako prenosi Nova ekonomija, kultura davanja je u svakoj zemlji različita, i zavisi od ekonomskog stanja, državnog uređenja i vizije šta država treba da radi, kao i tradicije, tako da nije zahvalno upoređivati zemlje međusobno. Takođe, prema globalnim istraživanjima, 2022. godina je bila najlošija za filantropiju u prethodnoj deceniji.
Prema svetskom indeksu davanja Srbija je imala veliki skok 2022. godine i dostigla je 27. mesto na svetu, da bi u 2023. drastično pala i bila na 119. mestu.
„Međutim, ovaj indeks pre ocenjuje kako građani vide dobročinstvo, nego stvarno stanje. Sigurno je da naši građani nisu mogli pozitivno da ocene dobrotvorne i društveno odgovorne inicijative u atmosferi nasilja i masovnih ubistava. To, ipak, ne govori o svim važnim i pozitivnim stvarima koje su naši građani i kompanije omogućili donirajući za opšte dobro“, napisao je Janković za ediciju Lideri društvene odgovornosti 2023.
„Ako pogledamo dobročinstvo i donacije u pojedinim evropskim zemljama, u Belgiji su brojevi sto puta veći nego u Srbiji, a španske fondacije učestvuju sa 1,6 odsto u španskom BDP-u. U slučajevima ovih zemalja vidimo koliko tradicija, ali i pravni okvir igraju značajnu ulogu za razvoj dobročinstva.“
U Srbiji i dalje dominiraju humanitarne akcije usmerene na lečenje dece i sugrađana i postoji malo prostora za inicijative koje imaju sistemski uticaj.
Takođe, Srbija je poslednja evropska država koja nema nikakve poreske podsticaje za građane koji doniraju, pa i to dodatno usporava dobročinstvo.
Konačno, Srbija je jedna od retkih evropskih država koje naplaćuju PDV na doniranu hranu, čime država, praktično, kažnjava dobročinstvo.
„Ipak, uprkos ovom padu, moramo da budem svesni i svih pozitivnih promena koje je dobročinstvo u Srbiji omogućilo – tradicija zadužbinarstva koja se obnavlja ulaganjem Miodraga Kostića u Palatu nauke, lečenje dece i sugrađana preko Fondacije Budi human, izgradnja čitave bolnice u Nišu što je omogućio NURDOR, pomoć korporativnog sektora borbi protiv pandemije, kao i sve lokalne inicijative pokrenute na Donacije.rs „, navodi Miloš Janković.
Petočlanoj porodici Đokić iz Radeva kod Lipljana zapaljeni su pomoćni objekti i pričinjena je značajna materijalna šteta, saopštila je kancelarija za KiM
Kompanija „Swisslion“ podržala je studente na originalan način – čuveni „Euroblok“ postao je „Studentski blok“, a sva sredstva od prodaje istog namenjena su studentima
Nakon što je zbog svađe na TikToku u Albaniji preminuo jedan dečak, vlasti su održale oko 1.300 sastanaka sa nastavnicima i roditeljima i odlučili da zabrane ovu društvenu mrežu u 2025. godini. Da li je ova odluka dobra i šta će biti sa TikTok-om u SAD-u
Navršava se 30 godina od početka kontinuiranog javnog delovanja Centra za kulturnu dekontaminaciju (CZKD)
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve