Jedna prijava stara deset godina, više anonimnih svedočenja i još više priča iz druge i treće ruke…
Profesor Slaviša Orlović, koji je postao dekan Fakulteta političkih nauka, suočen je sa podgrejanim optužbama da je navodni „predator“ koji seksualno uznemirava studentkinje.
Pred ulazom u FPN održan je i protest u petak koji je podržala i inicijativa „Ženska solidarnost“, koja se danima zalaže protiv izbora.
Ta inicijativa danima objavljuje isečke iz svedočenja studentkinja koje su navodno imale problema sa Orlovićem.
Na protest su pozvale i studentske organizacije DEMOS i USSR sa Fakulteta političkih nauka.
Jedna prijava i razna tumačenja
Iz nastavnog kolektiva FPN-a – koji je obeležen klanovskim podelama – deluje da ima dima, mada se niko ne usuđuje da javno upre prstom u Orlovića ili da se usprotivi njegovom izboru zbog sumnje u seksualni maltretman studentkinja.
Najdalje je otišla prodekanka Natalija Perišić koja je javno napisala da su napisi i komentari bivših studentkinja „prekrili dugačkom senkom“ izbore za dekana te „doveli u sumnju“ to da se FPN suprotstavlja svim vidovima nasilja, uključujući seksualno.
Dok se o Orlovićevom ponašanju mnogo priča – i to nije od juče – zvanična papirologija prilično je mršava.
Prema dopisu dosadašnjeg dekana Dragana Simića, u arhivu FPN nema nijedne odluke protiv Orlovića u vezi sa seksualnim uznemiravanjem. Simić, doduše, podseća da je tek 2021. donet posebni pravilnik o zaštiti od seksualnog uznemiravanja.
Ako odluke nema u arhivu, ima barem jedne prijave koju je 2014. podnela studentkinja master-programa. Te prijave se seća i bivši dekan Ilija Vujačić, koji je to potvrdio za nova.rs.
U njoj je studentkinja opisala da je Orlović spopadao u kabinetu, a kasnije proganjao preko telefona.
Orlović je potom razrešen sa funkcije prodekana, mada optužba za seksualno uznemiravanje nije navedena kao formalni razlog.
Slaviša Orlović se o tome mahom nije oglašavao javno. Jednom je, reagujući na tekst objavljen u „Politici“ te 2014. godine, napisao demanti. Orlović je podsetio da tada nije podneta krivična prijava i da nijedna odluka protiv njega ne postoji.
Tvrdio je da je sa pozicije prodekana smenjen zbog „nepostojanja komunikacije sa dekanom“.
Profesor Zoran Stojiljković danas pak tvrdi da Orlović jeste smenjen zbog te prijave. „Sećam se da je slučaj razrešen na neki način njegovom smenom. On od tada više nije bio prodekan za nastavu, a ja sam u to vreme bio predsednik Saveta“, rekao je Stojiljković za nova.rs.
„Mislim da takav čovek ne bi trebao da vodi FPN“, dodao je on.
Da li je Orlović „poveo računa“ šta radi?
„Ženska solidarnost“ je objavila niz sličnih svedočenja bivših i sadašnjih studentkinja, tvrdeći da im je poznat identitet tih žena. U njima se piše o zaključavanju studentkinja u kabinet, dodirima, neželjenim pozivima, pogledima, obećanjima i šikaniranju.
Na samom FPN se iste priče pričaju već veoma dugo. „Njegov predatorski status je neupitan i sva je prilika da se samo još na njemu nisu slomila kola“, kaže za „Vreme“ jedna osoba iz nastavnog kolektiva koja je tražila da ne navodimo ime.
„No, novih prijava od 2014. godine zaista nema. Verujem da ga je ta situacija zaplašila. Takođe, Orlović je šest godina u kampanji za dekana pa verujem da je i zato vodio računa šta radi“, dodaje ovaj izvor.
Slaviša Orlović nije za „Vreme“ hteo da komentariše ceo slučaj već je samo prosledio saopštenje dekana Simića koje smo ranije citirali.
Igrice oko izbora
Izbor za dekana FPN, koji je i u ranijim slučajevima znao da bude politička igrarija i nadmetanje raznih tabora, mogao bi ipak da se pretvori u više od puke formalnosti.
Naime, Nastavno-naučno veće je izglasalo Orlovića prevashodno glasovima studenata, ali tu odluku treba da potvrdi i Savet Fakulteta.
Predsednik Saveta, profesor Dušan Vučićević, podneo je ostavku iz „ličnih razloga“ baš sada – takođe ne komentarišući „slučaj Orlović“. Prema medijskim navodima, usledile su ostavke još četvoro profesora: zamenice predsednika Saveta Jelene Lončar, zatim Ivane Radić Milosavljević, Đorđa Pavićevića i Filipa Ejdusa.
U Savetu inače ima 28 ljudi. Petnaestoro su predstavnici nastavnog i drugog osoblja fakulteta, četvoro predstavnici studenata, a osmoro „osnivača“ – među njima su i vedete SNS Jadranka Joksimović i Maja Gojković.
Kako tumače naši izvori, male su šanse da Orlović izgubi većinu.
I među nastavnicima ima dovoljno onih koji ga podržavaju, pre svega, kako se čuje, jer veruju da bolje od drugih može voditi fakultet u trenucima kad ima ozbiljne probleme poput pada broja studenata, lošeg materijalnog položaja zaposlenih i napada na autonomiju.
Tekst je korigovan na osnovu najnovijih dešavanja na sednici Saveta Fakulteta političkih nauka