
Intervju: Sanja Ćopić
Dve godine od „Ribnikara“: Ovakve tragedije se ne smeju ponoviti
„Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti“
U Srbiji je sve projektovano za motorna vozila, kao da su svi na strani jačeg, rekao je za “Vreme” saobraćajni inženjer Igor Velić i dodao da je nedostatak biciklističkih staza glavni razlog stradanja biciklista
Proše godine poginulo je 46 biciklista, što čini devet odsto od ukupnog broja poginulih u saobraćaju, a 24 odsto više nego u 2022, saopštila je Agencija za bezbednost saobraćaja.
Godišnje u Srbiji prosečno život izgubi nešto manje od 50 biciklista, dok ih oko 1.400 bude povređeno, a ti podaci dobijaju na težini kada se zna da su biciklisti procentualno najmanje zastupljeni u saobraćaju, ukazuje Agencija za bezbednost saobraćaja.
Po načinu na koji stradaju biciklisti, u 65 odsto slučajeva poginu tako što ih vozilo “sustigne“. Podaci pokazuju da najveći broj biciklista pogine u vreme sumraka i prvog mraka, od 16 do 21 čas.
Nedovoljno biciklističkih staza
Saobraćajni inženjer Igor Velić iz udruženja „Sigurne staze“ učestvovao je u izradi predloga izmena zakona kako bi se poboljšao položaj biciklista u Srbiji. Ali, kako kaže, Ministarstvo saobraćaja sve ignoriše.
„Podaci kažu da su u većini slučajeva za smrt ili povrede biciklista odgovorni vozači motornih vozila“, podseća Velić.
Kao glavni razlog za stradanje biciklista Velić navodi infrastrukturu, jer nema biciklističkih staza.
„Novi Sad ima preko sto kilometara staza, Beograd oko sto, ostali gradovi jedva po deset-petnaest ili ih nema uopšte“, objasnio je nedavno Velić za “Vreme”.
Svi su na strani jačeg
Za ukupno loše stanje ovaj saobraćajni inženjer krivi svoje kolege.
„Oni sve projektuju za motorna vozila. Profesori, ljudi iz sekretarijata za saobraćaj ili MUP-a naprosto ne vide decu, pešake, bicikliste. Samo vide automobile. Imamo mnogo stručnjaka, ali oni su znanje podredili politici“, zaključio je Velić.
„Kao da su svi na strani jačeg, a to je automobil – tu su osiguravajuće kuće, naftne kompanije, kapital“, rekao je Velić.
Kaciga nije obavezna
Jedna od otežavajućih okolnosti za bezbednost biciklista u saobraćaju je što u Srbiji za njih nije obavezno nošenje kacige.
Prema podacima iz 2023. godine, u Srbiji je procenat upotrebe zaštitne kacige biciklista svega 15,7 odsto, dok je 84,3 odsto ne koristi. Procenat upotrebe kacige u 2021. godine iznosio je 3,7 odsto, a najviše se koristi u beogradskim opštinama.
„Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti“
Deo građana Srbije okupio se ispred Skupštine gde se već danima nalaze postavljeni šatori. Na pitanje reporterke „Vremena“ zašto su se danas okupili, nisu želeli da odgovore
Na sastanku evropske komesarke za proširenje Marte Kos sa predsravnicima Univerziteta u Beogradu razgovaralo se o progonu i targetiranju akademske zajednice, kao i o potrebi pokretanja širokog društvenog dijaloga
Van Beograda i Novog Sada, u Srbiji su plate najbolje onde gde se rudari i truje vazduh. Recimo u Boru
Kamioni koji svakodnevno dovoze otpad na deponiju Vinča prolaze kroz centar grada, što je neodrživo i sa ekonomskog i sa ekološkog aspekta. Brodovi bi bili pravo rešenje – predlaže organizacija Beograd u pokretu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve