img
Loader
Beograd, 25°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Socijalna zaštita

Porodična politika Srbije i gladna deca: Šta govori statistika?

27. јун 2025, 20:15 M.S.
Deca Foto: Tanjug/Tanja Valić
Deca
Copied

Dok vlasti u javnosti vode pronatalitetnu politiku, za brigu o deci nedostaju osnovne regulative. Šta nedostaje i kakvi su podaci?

Pronatalitetna politika Srbije nije tajna. Za to su se snimali i spotovi sa porukom: „Da nas bude!“ dok je još ministarka za brigu o porodici i demografiju bila još Milica Đurđević Stamnkovski.

Politiku „brige” o demografiji nastavila je i sadašnja ministarka Jelena Žarić Kovačević, koja je nedavno povodom obeležavanja Dana opštine Aleksinac sa predsednikom opštine Daliborom Radičevićem razgovarala o pronatalitetnim merama koje se sprovode.

Država uglavnom nudi jednokratne pomoći, ali za prvo četvoro rođene dece.

Izvršna direktorka Prijatelja dece Srbije Iva Eraković za „Vreme” kaže da država dosta nespretno pokušava da sanira posledice nepovoljnog populacionog trenda konstantno povećavajući iznose jednokratnih novčanih sredstava koja se izdvajaju za podsticanje rađanja, umesto da uspostavi sistem stalne podrške – kako deci, tako i roditeljima odnosno starateljima.

A to bi značilo, priča Eraković, dovoljan broj predškolskih ustanova, dnevne boravke za decu sa smetnjama u razvoju i druge pogodnosti za njihove roditelje odnosno staratelje, veće iznose socijalne pomoći, zaustavljanje akušerskog nasilja, apsolutno poštovanje prava zaposlenih trudnica i majki i druge.

„Pre svega roditelji treba da žive u stabilnom i zdravom društvenom okruženju gde se neće brinuti za budućnost i sigurnost svoje dece. Jednokratne novčane pomoći to ne obezbeđuju“, naglašava Eraković.

Zabrinjavajući podaci

Stopa rizika od siromaštva do 17 godina starosti za 2024. godinu iznosila je 21,1 odsto, najnoviji su podaci Republičkog zavoda za statistiku.

Na Majskim susretima koje organizuje Inicijativa A 11, a povodom redovnog godišnjeg izveštaja o stanju ekonomskih i socijalnih prava u Srbiji, iznet je podatak da je svako šesto dete u Srbiji u sistemu socijalne zaštite.

„Dok plasira narativ kako Srbija nema dovoljno dece i ne postoji siromaštvo u društvu, vlast i država uporno ne nude sistemsku podršku porodicama s decom koja su u najsiromašnijem položaju”, pišu oni.

Prema poslednjem Izveštaju iz 2022. godine Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu na evidenciji centara za socijalni rad je kontinuirano najveći udeo dece koja pripadaju korisničkoj grupi „socio–materijalno ugrožena deca“ i on iznosi 50,3 odsto.

„Uprkos cilju Vlade da podrži porodice sa decom, mnoga deca iz siromašnih porodica ne primaju socijalnu pomoć. Skoro polovina dece živi u domaćinstvima koja primaju bar jedan program socijalne pomoći”, navodi se u Izveštaju.

Sagovornica „Vremena” ukazuje da je u Srbiji od ukupno 6,6 miliona stanovnika, milion dece do 14 godina.

„U 2020. godini je 10,6 odsto dece u Srbiji živelo ispod granice apsolutnog siromaštva, koja je iznosila 12.695 dinara mesečno. To znači da je svako deseto dete u Srbiji živelo s mesečnim prihodima manjim od toga i nije moglo da zadovolji najosnovnije potrebe“, objašnjava Eraković.

Dalje kaže da je UNICEF ukazao da se siromaštvo dece u Srbiji 2022. godine dodatno povećalo na 13,8 odsto.

„Iako od tada zvaničnih statistika nema, radeći na terenu svesni smo da se situacija konstantno pogoršava. Upitno je zašto nemamo ni statistike na ovu temu u poslednje dve godine“, pita se naša sagovornica.

Nedostatak osnovnih regulativa

Direktor Mreže organizacija za decu Srbije (MODS) Saša Stefanović je na Majskim susretima objasnio da je jasno da Srbija nema strateške prioritete kad je reč o podršci deci, nema ni proaktivni Savet za prava deteta pri Vladi Srbije, ali ni krovna dokumenta koja bi bila usaglašena sa Konvencijom o pravima deteta, koju je Srbija ratifikovala i dužna je da je poštuje.

„Ako se oslanjate na javnu politiku, čućete da siromaštva kod nas nema i da tu i tamo imamo vršnjačkog nasilja – čak i nakon Ribnikara. Voleo bih da mogu da kažem da imamo dobre zakone, ali nemamo, kao što nemamo ni institucije koje bi radile neselektivno i sistemski”, naveo je tada Stefanović.

I dodao: „Ako imate gladnu decu u zemlji, apsolutno nemate sistem koji podržava ranjive – verujte da deca vide i da razumeju kad im nešto nedostaje. Kad slušate kako treba da vodimo računa o resursima i budžetu na slučajno ne oslabimo budžet – to moramo da menjamo. Novac se za podršku svakom ugroženom detetu mora naći“.

Eraković kaže da politička volja ne treba da se oslanja na marketinško sticanje poena kod roditelja, baka i deka, već na stvarne napore da deca u Srbiji žive kvalitetnije.

„Podsetila bih da za to izostaju i osnovne pravne regulative. Srbija nema Nacionalni plan za decu još od 2015. godine, kao ni Zakon o pravima dece, Ombudsmana za decu. Postojeći akcioni planovi i ostale regulative za decu se selektivno primenjuju ili često samo formalno postoje bez realne upotrebe, a u resornim institucijama je sve manje kapaciteta za poznavanje prava deteta“, zaključuje sagovornica „Vremena”.

Tagovi:

Deca Siromaštvo Socijalna zaštita
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo

Godišnjica tragedije

18.јул 2025. Novak Marković

12 godina bez pravde: Sećanje na Andreu Bojanić, bez memorijalne blokade

Andrea Bojanić stradala je na današnji dan pre 12 godina kada je na nju autom naleteo Aleksandar Mitrović, sin vlasnika TV Pinka Željka Mitrovića. Zbor građana Konjarnika najavio je jutros memorijalnu blokadu, ali je ista otkazana po želji Andreine majke

Univerzitet u beogradu

18.јул 2025. I.M.

Đokić sa britanskim zvaničnicima: Univerzitet u Beogradu kao stub regionalne saradnje

Na sastanku sa predstavnicima Velike Britanije, rektor Vladan Đokić istakao je ulogu Univerziteta u Beogradu kao ključne institucije u okviru Berlinskog procesa, posebno u segmentima obrazovanja, istraživanja i saradnje sa dijasporom

LGBTQ+

18.јул 2025. Novak Marković

Pretnje smrću aktivistima Prajd karavana na jugu Srbije

Udruženje „Da se zna!“ upozorilo je da im je upućeno na hiljade poruka pretnji, uvreda i govora mržnje od trenutka kada su najavili „Prajd karavan“ u Nišu i Leskovcu

Udruženje potrošača Efektiva

17.јул 2025. B. B.

Efektiva: I parking u Beogradu će se plaćati preko Alta banke

Parking servis Beograd ima čak pet računa u AIK banci, po tri u Intezi, Adiko, Poštanskoj i NLB banci, dva u Alta banci, jedan u OTP i jedan u Upravi trezora

Zgrada EPS-a

Elektroprivreda Srbije

17.јул 2025. B. B.

EPS: Svako može da odluči preko koje banke će platiti račun

Prelazak na naplatu električne energije preko tekućih računa poslovnih banaka nema nikakve posledice po kupce, saopštila je Elektroprivreda Srbije

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure